Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

2000 yılında avukatlığa başlayan GİRGİN boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davalarına yoğunlaşmıştır.
Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde 120 hafta boyunca okur sorularını yanıtlayan GİRGİN'in, boşanma konusunda yayınlanmış iki kitabı ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi, tarafların örneğin Ankara Nöbetçi Aile Mahkemesine hitaben boşanma iradelerini ortaya koyan dilekçedir.Boşanma davalarında genel kural olarak, boşanmak isteyen eşlerin bir sebep belirtmeleri ve bu sebebin mahkemece kabul edilmesi gerekir. Bu sebepler zina, hayata kast, akıl hastalığı , terk, şiddetli geçimsizlik vb. olabilir. Bununla birlikte Türk hukuku’nda eşlerin hileli yola başvurmamalarını, iki tarafın da istemesi halinde evliliği sona erdirebilmelerinin kolaylaştırılması istenmiş ve bu dava türüne kanunda yer verilmiştir.  Bu dava, bir dilekçenin eşlerden herhangi biri tarafından imzalanarak açılabileceği, her ikisinin birlikte başvurmaları ile de açılabilir. Daha önce her hangi bir boşanma nedenine dayanılarak açılmış bulunan çekişmeli boşanma davası sırasında da taraflar anlaşarak davalarını anlaşmalı boşanma davasına dönüştürülebilir. Dilekçeye özellikle eklenmesi gereken yegane belge boşanma protokolüdür. Bunun dışında nüfus kaydı, evlilik cüzdanı, maaş bordrosu, tapu kaydı, araç ruhsatı gibi belgelerin eklenmesi gerekmemektedir. Dilekçede tarafların adı- soyadı, adresleri, TC Kimlik Numaraları belirtilir, ayrıca hazırlanacak boşanma protokolü de eklenir. Bu protokol her iki tarafça imzalanır. Bu davanın dilekçesinin yazılması, mahkemede açılması, takip edilmesi ve sona erdirilmesi oldukça basit, herkesin kendi başına yapabileceği işlerdendir.  Bununla birlikte önemle belirtmek gerekir ki her ne kadar davanın açılması, yürütülmesi ve sonuçlandırılması oldukça kolaysa da dilekçeye eklenmesi gereken boşanma protokolünün hazırlanması uzmanlık seviyesinde bilgi gerektiren bir iştir. Bu nedenle, anlaşmalı boşanma davası için gerekli olan boşanma protokolünün hazırlanması için uzman biravukata başvurulması  anlaşmalı boşanmada mutlaka gereklidir.

 

Bilgi paylaştıkça artar...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

“Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi” üzerine 6 düşünce

  1. MERHABA;
    YAKLAŞIK 3 YILI AŞKIN SÜREDİR SEVDİĞİM BAŞKA BİR KADINLA SÜREKLİ OLARAK BERABER YAŞIYORUM HATTA İKAMETLERİMİZDE AYNI EVDE.HER ŞEKİLDE KANITLAYABİLİRİM.BİRKAÇ AYDA BİR SADECE BİRKAÇ GÜNLÜĞÜNE 2 ÇOCUĞUMU GÖRMEYE GİDİYORUM NİKAHLI EŞİMİN YANINA HİÇBİR ŞEKİLDE BİR MÜNASEBETİMİZ KALMADI.BOŞANMA DAVASI AÇTIM FAKAT GELEN KAĞITLARI BİLE ALMADI, DAVAYA GELMEDİ, DAHA SONRA BİR SAVCININ YANINA GİDEREK BENİM ONLARI PARASIZ BIRAKACAĞIMI VS BOŞANMAK İSTEMEDİĞİNİ SÖYLEYİP BİR İFADE VERMİŞ.BENSE HER AY POSTANE YOLUYLA BELLİ MİKTARLARDA PARA YOLLUYORUM.BENİ SÜRÜNDÜRECEĞİNİ ASLA BOŞANMAYACAĞINI SÖYLÜYOR. KONUŞARAK, KAVGA EDEREK YADA HİÇBİRŞEY YAPMAYARAK ÇÖZMEYİ DENEDİM FAKAT HİÇBİR İŞE YARAMADI.AİLEMLE AYNI BİNADA AİLE APARTMANINDA OTURUYORLAR.ANNEM, BABAM KARDEŞLERİMDE AKRABAMIZ OLDUĞU İÇİN ONUN TARAFINI TUTUYORLAR. NE YAPABİLİRİM?NASIL BİR YOL TAKİP ETMELİYİM?BAZI OKUDUĞUM KAYNAKLARDA DAHA ÖNCE DAVA DÜŞMÜŞSE AYRI YAŞANILAN 3 SENE BELGELENDİĞİ ZAMAN KARŞI TARAF OLMAKSINIZIN BOŞANMA GERÇEKLEŞEBİLİYORMUŞ BU DOĞRU MU?ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  2. Merhabalar avukat bey 5 aylık bir evlilk süresi var ve bu evlilik süresinde resmi nikah yapılmıştır herhangi bir ilişki yoktur erkek yurt dışında oldugundan dolayı resmi nikah nişanlı oldugu süre zarfında yapılmıştır aile birleşmesi için, bu çift anlaşamıyorlar ve 5 aylık evlilikden sonra boşanmak istiyorlar, burada bayanın durumu nedir, devlet tarafından herhangi bir hak verilmektemidir? nişan da yapılan kıyafetler altınlar ne olacak bayan hakkını araması için ne yapması lazım teşekkürler…

Yorumlar kapalı.