Avukatsız Boşanma Dilekçesi

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

2000 yılında avukatlığa başlayan GİRGİN boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davalarına yoğunlaşmıştır.
Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde 120 hafta boyunca okur sorularını yanıtlayan GİRGİN'in, boşanma konusunda yayınlanmış iki kitabı ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Avukatsız boşanma dilekçesi, Türk Hukuku’nun vatandaşlara tanıdığı bir hak neticesinde, kişilerin avukat tutmadan davalarını açma, takip etme ve sonuçlandırma hakkına dayanır. Avukatsız boşanma dilekçesi genel olarak anlaşmalı boşanma dilekçesi ( yahut anlaşmalı boşanma davası) yerine de kullanılagelen bir deyimdir. Avukatsız boşanma dilekçesi yani anlaşmalı boşanma davası dilekçesi, kolaylıkla arzuhalcilere yazdırılabileceği gibi internet üzerinden de çeşitli web sitelerinden bu türlü dilekçe örneklerine ulaşılabilmektedir.

Gerçekten de şahsi gözlemim ve tecrübelerime göre anlaşmalı boşanma davası, avukat olmayan ve avukatı olmayan kişiler tarafından açılabilecek, takip edilebilecek ve sonuçlandırılabilecek yegâne (mirasçılık belgeleri artık noterden de alınabilmektedir) dava çeşididir.  Bununla birlikte bu tür davalarda dahi çeşitli durumlarda uzmanlık seviyesinde bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Avukatsız boşanma dilekçesine eklenmesi gereken anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması bazı durumlarda gerçekten yoğun bir emek ve bilgi birikimini gerektirmektedir. Özellikle evlilik birliği süresinde edinilmiş malların paylaşılması için bu malların nasıl ve ne şekilde paylaştırılacağının hesabı çok iyi yapılmalıdır.  Yine zorluk bakımından ikincil olarak velayetin, çocukla kişisel ilişkilerin, iştirak, yoksulluk nafakasının, maddi ve manevi tazminat miktarının da hakkaniyete, Yargıtay İçtihatlarına, tarafların sosyal ve ekonomik durumuna uygun olarak çok iyi tahlil edilerek belirlenmesi, ileride açılacak nafaka artırılması, mal paylaşımı vb. davalarının önüne geçecektir. Bu nedenlerle yukarıda belirttiğim gibi her ne kadar Türk Hukuku’nda anlaşmalı boşanma davasının avukatsız olarak açılması mümkün ve hatta yürütülmesi çok kolay olsa dahi, anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması için mutlaka konusunun uzmanı bir avukatın hukuki yardımından faydalanmak ileride yaşanacak çatışmaları, hak kayıplarını önleyecektir.

 

Avukatsız Boşanma Dilekçesi Örneği için tıklayın 

 

Bilgi paylaştıkça artar...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

“Avukatsız Boşanma Dilekçesi” üzerine 5 düşünce

  1. merhaba kolay gelsin size sorum şu bunun tam tersi olsaydı kadın kocasını aldatsaydı ne olacaktı bilği verirseniz sevinirim

    1. Sayın Selma K.,
      Evlilik birliği içerisinde her iki tarafın da birbirine karşı sadakat yükümü vardır. Bu yüküm kadın veya erkeğe göre değişmemektedir. Bu nedenle sadakatsizlik nedeniyle her iki taraf da boşanma davası açma hakkına ve bu arada tazminat talebine de hak kazanacaktır.

  2. slm kardeşim mustafa demirel hala kızını alarak akraba evliliği yaparak 17 sene almanyada yaşadı evlilikten biri erkek 17 yaşında biri kız çocuğu 10 yaşında kardeşim eşinden 5 sene ayrı yaşadı almanyada boşanma davası açtılar ama boşanamadılar kardeşim bir kaza sonucu beğin ameliyatı oldu şimdi kulakları duymuyor burda beyin içi cihaz takıldı biraz duymaya başladı yüzde 52 sakat raporu var 5 sene almanya 3seneye yakın türkiyede 8 yıla yakın ayrılar şimdi burdan boşanma davası açmak istiyor neler yapmamız lazım eşi ve çocukları almanyada yaşıyorlar teşekkür ederim.

Yorumlar kapalı.