Tanıklar Dinlenilmeden Boşanma Kararı Verilmesi

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

2000 yılında avukatlığa başlayan GİRGİN boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davalarına yoğunlaşmıştır.
Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde 120 hafta boyunca okur sorularını yanıtlayan GİRGİN'in, boşanma konusunda yayınlanmış iki kitabı ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

T.C. YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2015/3186 K. 2015/19994 T. 2.11.2015

• HUKUKİ DİNLENİLME HAKKININ İHLALİ ( Davalı Tanıklarını Bildirmiş ve Mahkemece Belirlenen Delil Avansını Süresi İçinde Yatırmışsa da Bildirilen Tanıklar Dinlenmeyerek Yalnızca Davacının Delilleri Toplanarak Bu Delillerle Sonuca Gidildiği – Davalının Tanıkları da Usulünce Dinlenerek Ve Tüm Deliller Birlikte Değerlendirilerek Sonucuna Göre Karar Verilmesi Gerektiği )

• DAVALI TANIKLARI DİNLENMEDEN KARAR VERİLMEMESİ GEREĞİ ( Hukuki Dinlenilme Hakkı – Davalı Tanıklarını Bildirmiş ve Delil Avansını Yatırmış Olmasına Rağmen Bildirdiği Tanıkların Dinlenmediği/Yalnızca Davacı Tarafın Delillerinin Toplandığı/Davalı Tanıkları Usulüne Uygun Dinlendikten ve Deliller Birlikte Değerlendirildikten Sonra Karar Verilebileceği )

6100/m. 27

ÖZET : Davalı dilekçesiyle tanıklarını bildirmiş, mahkemece belirlenen delil avansı iki haftalık kesin süre içerisinde yatırılmış olmasına rağmen davalının tanıkları dinlenilmeyerek davacının delilleri toplanarak, bu delillerle sonuca gidilmiştir. Bu usuli eksiklik davalının hukuki dinlenilme hakkına aykırıdır. Mahkemece, davalının tanıklarını da usulünce dinlemek ve tüm deliller birlikte değerlendirilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm, davalı erkek tarafından kusur belirlemesi, nafakalar ve ziynet alacağı yönünden temyiz edilerek; temyiz incelemesinin duruşmalı olarak yapılması istenilmekle; duruşma için belirlenen 02.11.2015 günü tebligata rağmen taraflar adına kimse gelmedi. İşin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonraya bırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Davalı 14.02.2013 tarihli dilekçesiyle tanıklarını bildirmiş, mahkemece 14.02.2013 tarihli celsede davalının gösterdiği tanıklarla ilgili olarak delil avansı belirlenmiş, belirlenen bu delil avansını iki haftalık kesin süre içerisinde yatırması, aksi takdirde delil ikamesinden vazgeçmiş sayılacağı yönünde ara karar verilmiş bu ara karar davalıya 15.04.2013 tarihinde tebliğ edilmiştir. Davalı delil avansını iki haftalık kesin süre içerisinde 24.04.2013 tarihinde yatırmış olmasına rağmen davalının tanıkları dinlenilmeyerek davacının delilleri toplanarak, bu delillerle sonuca gidilmiştir. Bu usuli eksiklik davalının hukuki dinlenilme hakkına ( HMK m. 27 ) aykırıdır. Mahkemece yapılacak iş, davalının tanıklarını da usulünce dinlemek ve tüm deliller birlikte değerlendirilerek sonucuna göre karar vermekten ibarettir. Bu husus gözetilmeden eksik inceleme ile hüküm kurulması doğru bulunmamıştır.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre diğer yönlerin incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 02.11.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Bilgi paylaştıkça artar...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

“Tanıklar Dinlenilmeden Boşanma Kararı Verilmesi” üzerine 7 düşünce

  1. sayın meslektaşım merhaba, size bu konuda sormak istediğim; her devre tatil sözleşmesinin kapıdan kapıya satış niteliğinde olduğunun kabul edilmesi midir? Yani fuar panayır (bizim ki) İŞYERİ gibi yerlerde yapılan devre tatil sözleşmeleri bu genellemenin dışında tutulup, dolayısıyla kapıdan kapıya satış niteliğinde sayılmayıp, cayma hakkı muayene koşulu olmaksızın sözleşmenin imzalandığı tarihten başlayamıyor mu? Bu konudaki tavsiyelerinizi iletirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.. avukat ilkay uyar kaba

  2. 16.10.2010 da afyon aydın terml tesıslerınde yogun baskı altında bende bu sözleşmeyi imzaladım ama sonra pişman oldum hemen 3 gun sonra noterden sözleşmeyı fesh ettım dıye ihtar cektım ve bır ay sonra benı arayıp taksıtlerınızı odeyın dedıler.bende fesh ettım dedım olmaz öle sey dediler şimdi ne yapmalyım icraya felan gelirlermi cevaplarsanız cok sevınırım

  3. 14/03/2010 tarihinde, dönemi 25-31/03/ olan bir devre tatil sözleşmesi imzaladım, Devre tatilden bu güne kadar fayalanmadım yani başkaca ödeme yapmadım. Cayma hakkımın olmadığı belirtildi. Ancak kurumlarının satış işlemlerinin Ocak/2011de başlayacakları belirtilmesine rağmen bu güne kadar başlamadığı gibi internet üzerinden satış yapabileceğim tarafıma telefonda söylenmiştir. Ankara’daki merkezlerine Ağustos/2010 ayında tahaatlü dilekçem ile detaylı olarak açıklamada bulunduğum halde bu güne kadar tarafıma hiçbir bilgi verilmemiştir. Şirkete borcum yoktur. Ancak devre tatil hakkımdan her ne şekilde de ve şartlarda olursa olsun çıkmak için ne yapmak gerektiği bildirirseniz çok memnun olacağımı saygılarımla.

  4. 15.05.2011 tarihinde tanıtım amaçlı gittiğimiz A.. tesislerinde 7günlük devretatil almaya ikna edildik toplam bedel 5yıllık 4550tl idi bunun1350tl sini12ay taksitle kredi kartıyla ödedim kalan3200tl si için 8*100-12*200aded tutarında senet verdim 2günlük hediye tatilde verilmişti istediğiniz zaman kullanabilirsiniz dedikleri tatil rezervasyonu için mail attım bana döneceklerini söylemişlerdi 20gün arayan olmayınca ben aradım temmuz-ağustos ayları dolu ileri bir tarihte tekrar arayın denildi bize verilen sözlü taahhütlerle sözleşme metinleri örtüşmüyordu üyeliğimi iptal etmek istediğimi söyledim noter kanalıyla ihtar çekmemi ancak bu şekilde 20aded senetimi geri iade edeceklerini kredi kartıyla ödediğim1350tl yi peşinat sayıp geri vermeyeceklerini bununda sözleşmede yazdığını söylediler sözleşmede ise peşinat olarak 150tl senet aded ve tutarları kısmında20*100-12*200 yazmakta toplam senet tutarı4400tl kredi kartıyla yaptığım taksitli harcamanın1. taksiti kesildi kalan taksitlerin kesilmemesi en azından bundan sonraki taksitlerin durdurulması için ne yapmalıyım

  5. 15.10.2011 tarihinde beni ve ailemi devre tatil için davet ettiler.20.10.2011 de gittik ve orada her yerini gördük.dolaştık yemek yedik falan.lafı çok fazla uzatmadan anlatmaya çalışacağım.orada bize bir sürü vaatlerle birşeyler anlattılar ve otelin içinde bize daha sözleşmeyi görmeden daha 1000 tl para kredi kartıyla ve nakit olarak ödettiler.neden sözleşmeyi görmeden imzaladızız diye soracak olursanız orada yiyip gezdik ya utandımız için hani sözleşme nerede diyemedik.koskoca şirket bize yanlış yapmaz herhalde dedik.ama malesef yanılmışız öyle olmadı bize anlattıkları ile sözleşmede yazanlar inanın apayrı şeylerdi.imzaladıktan birgün sonra yöneticileri arayıp anlaşmadan vazgeçtimi ve hatta 1000 tl parayıda istemediğimi söyledim ama bunun mümkün olmadığını ödeme yapmamı yoksa evime izra geleceğini söylediler.2-3 gün böylece konuşmalarla geçti.4.gün yanıma geldiler.ben 49 yıllık sözleşmeye imza atmıştım senedimde 8900 tl idi.ilk anlaşmamı iptal edip ikinci bir anlaşma yapacaklarını söylediler ve ilk anlaşmamdaki 49 yıllık yazan bölümü yırtıp yerine 17 yıllık yeni anlaşmayı taktılar eski senedimi ve sözleşmemi bana verdiler.yeni senet aldılar ve gittiler.sözleşmeyi tesiste okudum diyede imza attırdılar.bu durumda ne yapmam gerekiyor.yardım ederseniz minnatkar olurum saygılarımla.ömer bilir.

  6. krd şirketler grubundan11000 kredi kartından çekip devre tatil aldım fakat iki gün sonra cayma hakkımı kulanmak istedim pişman oldum ve noterden fesh ihbarnamesi çektim 15 gün oldu sadece ellerine ulaştı diye bir not geldi firmayı aradım paramı geri iade etmiyorlar benim ne yapma gerekir nasıl bir yol izlemeliyim sözleşmede cayma hakkıda yok vermediler bana yardımcı olursanız sevinirim gerçekten çok kötü bir durumdayım paramı geri alabilirmiyim ne yapmalıyım

Yorumlar kapalı.