Kaç yaşındaki çocuk mahkemede dinlenir?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN (Tüm Yazıları Okuyun)

Boşanma davaları söz konusu olduğunda cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de çocukların mahkemede dinlenip dinlenmeyeceği, hangi ebeveynde kalmayı seçip seçemeyecekleri, bu konuda görüşlerinin alıp alınmayacağıdır.

Velayet davaları, kamu düzenine ilişkin davalar. Yani bu davalarda hakimin re’sen (kendiliğinden) araştırma görevi bulunuyor.

Çocukların velayetine boşanma davası ile birlikte karar verilir. Bununla birlikte boşanma davasında karar verildikten sonra da her zaman açılabilir.

Bunun anlamı, mahkemenin verdiği velayete dair kararın kesin hüküm anlamı taşımadığı ve her zaman değiştirilmesinin mümkün olduğu.

Peki kaç yaşındaki çocuk mahkemede dinlenilir?

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin 12, Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin 3. ve 6. maddeleri uyarınca idrak çağındaki (8 yaş ve üzeri yaşındaki) çocuğun mahkemede dinlenilmesi gereklidir.

Taraflar dava açarken, çocuğun dinlenilmesini delil olarak göstermemiş olsalar dahi, hakim velayet davasının kamusal yönünü gözeterek çocuğu kendisi mahkemeye çağırabilir, çocuğun düşüncelerine ve açıklamalarına da değer verilip, gerektiğinde uzmanlardan da yararlanarak dosya hakkında karar verir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir