Kocanın cebinden habersiz para almak boşanma sebebi midir?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN (Tüm Yazıları Okuyun)

Türk Medeni Kanunu’muzun 166. maddesi ile hükme bağlanmış evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma davası, eşlerin birbirine karşı olan davranışları ile evlilik birliğinin temelinden sarsılıp sarsılmadığının araştırılmasını gerektirir. Bu sebebe dayalı olarak açılan boşanma davasında tarafların belirttiği olayların evlilik birliğini sarsıp sarsmadığı hakim tarafından takdir edilecektir.  Eşin sürekli olarak eşinin cebinden habersiz para alması ekonomik şiddete yönelik bir davranış olarak kabul edilmektedir. Yargıtay uygulamasında, bu ve buna benzer olayların varlığı halinde evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmeyerek eşlerin boşanmasına karar verilmesi gerektiği yönünde karar alınmaktadır.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir