Muska, büyü, fal işleriyle uğraşmak boşanma davası açma hakkı verir mi?

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

2000 yılında avukatlığa başlayan GİRGİN boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davalarına yoğunlaşmıştır.
Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde 120 hafta boyunca okur sorularını yanıtlayan GİRGİN'in, boşanma konusunda yayınlanmış iki kitabı ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Boşanma Avukatı AnkaraBoşanma davalarının çok büyük bir kısmı eski kanunda şiddetli geçimsizlik olarak tarif edilen, yeni Medeni Kanun’da evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile açılmaktadır. Bir sebebin boşanma sebebi olarak sayılması için ortak hayatının sürdürülmesini çekilmez hale getirmiş olması kıstası aranmaktadır. Yargıtay bir kararında, büyü, muska, fal işleri ile uğraşan davacının annesine şiddet uygulayan, eve almayan, kovan davacı eşine şiddet uygulayıp hakaret eden davalı kadını da kusurlu bulup taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik bulunduğuna karar vermiş ve bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın kanunen mümkün görülmediğini tespit ederek boşanmaya hükmedilmesini istemiştir.

Bilgi paylaştıkça artar...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

“Muska, büyü, fal işleriyle uğraşmak boşanma davası açma hakkı verir mi?” üzerine 4 düşünce

 1. Merhaba ben 2009 yilinda evlendim fakat evliligimde esimin akrabaglari cok karisti suan ayri yasamaktayiz 2012 subat ayinda bosanma davasi actim fakat 2010 yilinda ekim ayinda esim facebookuma giriyo diye bilisim sucu yonunden dava acmis sunu belirteyim sifrelerimizi biliyorduk o benim sifreme girip resim koyuyordu ben onun sifresine girip kizimin fotograflarini koyuyorduk bosanma davasi actiktan sonra girmedim facebookuna zaten suanda bile benim maillerim ona gitmekte onun mailleri halen bana gelmektedir 10. Ayda mahkeme var ben ceza alirmiyim?? Sifresini kirmadim biliyordum ortak kullaniyorduk ama beni suclu gostererek benden tazminat almak istemekte avukatim var ama beni yaptigi aciklamalar tatmin etmiyor..

 2. 2 ay önce eşimin sadakatsizliği ile ilgili duyum aldım.Bunu duyduktan sonra yaşantımızdaki evine bana çocuklarına karşı olan vurdum duymazlığı benim için anlaşılır oldu.Kendisi dinine bağlı ve öyle yaşayan biri olarak bilinir bende asla bu tür bir davranış beklemedim beklemezdim.Konuyu hafif bir kavga ile açtım kendisi ilk tepki olarak kimi dediler ,isim verdilermi,akrabalardanmı diye panikle ciddi açıklar verdi.Olayların 5-6 günü eve gelmedi annesinde kaldı 7 gün sessizlik içinde eve geldi,bu arada kendisi ile hiçbir bağım kalmadı aynı evde iki yabancı olduk.Eve geldiği o akşam yastığa muska koyduğunu elime yastıkta bi sertlik geldiğini görüp bakınca anladım.Ertesi gün müftüye gidip ne için yapılmış diye okutturduğumda müftü sizin ölümünüzümü istiyorlar dedi.Yani beni ölsün diye büyü yaptırmış.Ama o kesinlikle kabul etmiyor ikimiz iyi olalım diye yaptırdım diyor.Bu tür bir sürü süreci yaşarken kız kardeşimle ikisi deli ağır şizofren zorla hastaneye yatırılması gerekir diye laf çıkarmaya çalıştılar.Bu süreçler içinde iken neler yapabilirim.Öncelikle savcılığa büyü için suç duyurusu yapmayı düşünüyorum.Canıma dolaylıda olsa kasdeden bu adamdan boşanmak istiyorum.Ama elimde duyum dışında net delillerim yok.Kendi söylediklerinden ve büyü den başka.Akabinde kendisinden şiddet gördüm şuan yanlız yaşıyorum annesinin evinde ikamette.Bende bana başka zarar verecek diye zaten eve gelmesini istemiyorum.Çocuklarımıda bana karşı soğuttu iftira atıyorum yoktan bişeyler çıkarıyorum diye.22 yıllık evliyiz.Haklarım nelerdir ne şekilde yol izleyip neler yapabilirim.

 3. eşimle iki yıldır ayrı yaşıyorum ve terk nedeniyle boşanma davası açtım beş yıldır evliyim fakat kadın benim yanımnda bu süre içinde ancak 5 ay kalmıştır sürekli babasının ve annesinin sözünü dinlemekte annesi sürekli evliliğin bozulması için muska yapmaktadır 3 yaşında bir erkek çocuğum var ve çocuğuda şimdiye kadar doru dürüst görmemişim çünkü bana göstermiyor yalnız çocuğa karşı sorumluluğunu yerine getirmiyor aşıları falan yapmamış bozuk bir aile düzenleri var babası kendi çocuklarını büyükşehirlerde çöplerde çalıştırıyor hiç bir çocuğun eğimi ile ilgilenmiyor 15 çocuklu bir ailedir çocuğum orada yetişmesini istemiyorum boşanma davasında çocuğun velayeti bana verilirmi köyde yaşıyorlar eşim okur yazar bile değildir babası eşim her seferinde evine gittiğinde şart koşuyorlar şartlar yerine gelirse döneceğini söylüyor bundan önce iki üç sefer şartlarını yerine getirdim fakat eşim alıkanlık haline getirdi
  1 bu şartlar altında çocuğumu alabilirmiyim
  2 anne ve babasın da şikâyetçi ve davacıyım herhangi bir ceza alırlarmı
  3 5 yıldır beni bu şekilde dolandırılıp herhangi bir hak ida edebilirmiyim

 4. eşim bana ters ilişkiye giriyor zorla diye mahalle karakoluna şikayet etti . bunun sonucunda adli rapor alması için muayene oldu adli sonuçta hiç bir sonuç çıkmadı. bana yapmış olduğu bu iftira konusunda. boşanma davası açailiyormuyum. ve her hangi bir tazminat hak edebilirmiyim
  Eşim muska büyü işleriylede çok uğraşıyor kendi el yazısı ile yazılmış bir takım dualar falan var ben bunları eşimin psikolojik olarak iyi değil diye dava açabilirmiyim. ve bu dava sonucunda eşimin psikolojik durumu yerinde olmadığı ispat edlirse 8 aylık çocuğumun velayetini alabilirmiyim. ilginize teşekürler.

Yorumlar kapalı.