Adli tatilde boşanma davası açılır mı?

Takip edin
Avukat Yasin GİRGİN son yazıları (TÜMÜNÜ GÖRÜN)

Merhaba adli yıl tatilken mahkemeye boşanmak için dilekçe verilebilir mi? Bu konuda bilgi almak istiyorum. Tümay Ö. / Ankara


Adli tatil çok eski zamanlarda, mahkemelerin işleyişini düzenleyen kanunların ilk hazırlandığı sıralarda düzenlenmiş bir kural. Bu kuralın nedeni ise aslında çok ilginç:

Ülkemizde (ve Dünyada) ulaşım çoğunlukla at arabası gibi araçlarla sağlandığı dönemlerde yolların durumu nedeniyle bir yerden bir yere gitmek de uzun zaman alıyordu.

Şehirleşme de bu denli artmamıştı, nüfusun büyük bölümü köylerde ve kasabalarda yaşıyordu. Ekonomi, tarıma dayalıydı.

Mahkemeler ise, illerde ve büyük ilçelerde kurulmuştu.

İşte o dönemlerde bir kişinin hasat zamanı işini-gücünü bırakıp bir günlük yola gidip mahkemeye katılması, duruşmaya çıkması oldukça güç ve maddi olarak külfetliydi.

Bu sebeple, yazları mahkemelerin çalışmaması için kanuni bir düzenleme yapılmış ve adli tatil kabul edilmiştir.

Bir kaç defa adli tatil kısaltılmaya çalışılmışsa da eski alışkanlıklar ağır basmış ve son düzenlemeye göre her yıl 20 Temmuz – 1 Eylül arasında adli tatil uygulamasına devam edilmiştir.

Ancak, adli tatil süresinde, mahkemelerin çalışması tamamen durmaz. Nöbetçi hakimler, kalem personelleri ve diğer memurlar, gecikmesinde zarar doğabilecek işleri yürütmeye devam ederler.

Adli tatil süresi içinde dava açılabilir, ihtiyati tedbir kararları alınabilir, dilekçe verilebilir, masraflar yatırılabilir, icra takibi  ve çocuk teslimi gibi işler yapılabilir.

Adli tatil hakkında 2013 yılında yazdığım ve Hürriyet’te de yayınlanan bu yazıyı da mutlaka okumalısınız 🙂

Yeri gelmişken adli tatilde hem Ankara hem de İstanbul ofislerimizin açık olduğunu da belirtmiş olalım 🙂 🙂

 

Yorum bırakın

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'