Aile Konutu Şerhi Konulması Talebi

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

aile konutuÖlmekle Bitmez…

 

Davacı davasını açarken olayları açıklamakla birlikte hukuki sebepleri yanlış göstermişse ne olur? Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, önüne gelen bir dosya hakkında verdiği kararda, olayları açıklama görevinin taraflara, bu olayların hukuki nitelendirmesini yapmak görevinin ise hakime ait olduğunu belirtti. Davacı bu davada, aile konutu şerhi konulması talebinin yanında, taşınmazın aile konutu olduğunun tespitini de istemiş ancak yerel mahkeme evliliğin ölümle bitmiş olması nedeniyle ailenin sona erdiğini ve bu nedenle taşınmazın da aile konutu olma vasfını yitirdiğine karar vermişti. Yargıtay, temyizen incelemesi sonucunda, her ne kadar aile konutu vasfı sona ermişse de davacının Türk Medeni Kanunu 240 ve 652. maddelerinden doğan haklarını kullanma hakkı olduğunu, bu hakları kullanabilmesi için taşınmazın aile konutu olduğunun tespitini istemesinde hukuki yararı olduğunu belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu. (Kararın tam metni için bkz: YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2012/11721 K. 2012/17517 T. 25.6.2012)

 

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir