Asgari Ücretle Çalışmaya Başlayanın Nafakası Kesilir mi?

– Asgari ücretle işe girdim eşim bana yoksulluk nafakasının kaldırılması davası açmış, nafaka kalkar mı?

Boşanma nedeniyle yoksulluğa düşen eşin yoksulluktan kurtulması halinde nafaka kalkar. Çalışmayan yoksulluk nafakası alan tarafın asgari ücretli işe girmesi halinde yoksulluktan kurtulmuş sayılamayacağına dair çok sayıda Yargıtay kararı mevcuttur. Ancak nafaka ödeyen eşin de asgari ücretle çalışıyor olması halinde, iki tarafın da birbirine denk gelirinin bulunması nedeniyle nafaka kaldırılır. Eğer, nafaka ödeyen eş asgari ücretten daha yüksek bir gelir elde ediyorsa bu durumda ödediği yoksulluk nafakasının indirilmesine karar verilir.

– Eşimin beni yıllardır aldattığını öğrendim. Boşanma davası açacağım. Bizim 2 yaşında bir kızımız var. Çocuğumuzun benden olup olmadığına dair şüphelerim var ama bu şüphelerimi dayandırabileceğim bir kanıt yok. Mahkemeden test yapılmasını isteyebilir miyim?

Açmayı düşündüğünüz dava babalık davasıdır. Eğer çocuğun sizden olmadığı düşüncesindeyseniz babalık davası açabilir, mahkemece DNA testi yapılarak biyolojik babanın siz olup olmadığınızın tespitini isteyebilirsiniz. Babanın siz olmadığınızın tespiti halinde, bu durum haklı bir boşanma sebebidir. Yine çocuk için yaptığınız masraflarla ilgili olarak maddi tazminat ve manevi zararlarınızın tazminini talep edebilirsiniz.

– Merhaba biz eşimle ayrıldık. Maddi zorluklar çekmeme rağmen nafakayı hiç aksatmadım. Eşimin durumu benden çok daha iyi. Nafakayı ödememek için dava açabilir miyim?

Nafakanın azaltılması ya da kaldırılması iki durumda söz konusu olabilir. Bunlardan ilki boşanma davası sürecindeki ekonomik durumun boşanmadan sonra değişmesidir. Eğer, mahkemece tespit edilen nafaka ödeyenenin ekonomik durumu boşanma davasının sona ermesinden sonra olumsuz yönde değişmişse nafakanın azaltılması hatta kaldırılması için dava açabilirsiniz.

İkinci olarak eğer nafaka alanın ekonomik durumu boşanma davasından sonra daha iyileşmişse bu durumda da nafaka ile ilgili dava açılabilir.

 

 

1 thought on “Asgari Ücretle Çalışmaya Başlayanın Nafakası Kesilir mi?”

  1. Pelin Korkmaz

    Merhaba Yasin Bey, nişanlanmadan önce babamın borçlarına karşılık senet imzaladım. Borç halen ödenmedi. Benimde 2 sorum var yanıtlarsanız çok sevinirim. Evlenmeden önce mal ayrılığı sözleşmesi yapılmasını önermişsiniz bu durumda olan kişilere. Fakat kredi borcu olan kişiye de bekarken olan borçlar evlilik süresince karşı tarafı etkilemez demişsiniz. Resmi olarak imzalarken ben de bekardım.
    1- Bu durumda ben ne yapmalıyım? Eğer mal ayrılığı sözleşmesi yapılacaksa, hangi hususlar belirtilmeli?
    2- Maaşımın 1/4’üne el konmasının yanı sıra herhangi bir yaptırım olur mu?
    Teşekkür ederim, saygılar.

Yorumlar kapalı.

0 533 483 9313