Avustralya Vatandaşı İcra Davası Açabilir mi?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Selamlar, yaklaşık 10 küsür yıl önce Türk vatandaşlığından çıkıp Avustralya vatandaşlığına geçtim. Çifte vatandaş değilim. Uzak bir akrabama senet karşılığı borç para vermiştim. Ödemezse icra takibi yapabilir miyim, yabancıların böyle bir hakkı var mı? Hasan K.

Hasan bey, Türk Hukukunda Türk vatandaşı ya da yabancı kişilerin hak arama özgürlüklerini kullanmaları herhangi bir sınırlandırmaya tâbi tutulmamıştır. Bu nedenle herkes Türk Mahkemeleri ve diğer makamları önünde hak arama özgürlüğüne sahiptir.

Ancak bazı istisnai durumlarda dava açan veya takip hakkını kullananın önceden belirlenen bazı özel yükümlülükleri yerine getirmesi şart koşulabilir. Bu istisnai şartlardan biri de teminat gösterme yükümlülüğüdür. Türkiye ile Avustralya arasında bir karşılıklılık anlaşması varsa teminat göstermeden yoksa teminat göstererek icra takibi yapıp alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir