Banka İpotekten Önce Hacze Gelebilir mi?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Merhaba Yasin bey, şirketimizin kullandığı krediler nedeniyle bir bankaya yüklü miktarda borcumuz var. Bu borçlar için ortaklarımızdan biri evini ipotek vermişti. Banka önce bu evi mi satar yoksa şirkete icra mı yapar? Selim K. 

Selim bey, bir borç için ipotek verilmişse kanuna göre öncelikle üzerine ipotek konulmuş olan gayrimenkulün satışa çıkarılması gerekir. Banka bu gayrimenkulü sattırmadan başka icra takibi yapamaz.

Alacağım için bir çek almıştım. Bankaya götürüp arkasını yazdırmayı ihmal ettik. Şimdi bankaya götürsem, arkasını yazdırabilir miyim? Hakan S. 

Hakan bey, çekin karşılığı olup olmadığının süresi içinde, bankaya ibraz edilmesi yoluyla tespit edilmesi gerekir. Çek, süresi içinde bankaya ibraz edilmezse kambiyo senedi olma özelliğini kaybeder, adi havale belgesine dönüşür. Bu belgeye dayanarak icra takibine başvurabilirsiniz, ancak kambiyo senetleri için öngörülmüş olan icra kolaylığı bu tür belgelerde yoktur. Alacağınızı almanız zorlaşabilir.

Müşterimizden yaptığı alışveriş karşılığında senet alıyoruz. Kredi kartı kullanmayan müşterilerimiz için böyle bir kolaylık yapmaya çalışıyoruz. Senetlerle borcu vadelendiriyoruz. Aldığımız senetlerden bir tanesinde ödeme günü olarak 11.2.2013 tarihini koymuşuz. Yanındaki vade bölümüne vadelendirdiğimiz ayı (4 ay) diye yazmışız. Müşterimizin yeğeni avukatmış, geldi senede itiraz etti. Bu senet geçerli değil, dedi. Doğru mu? Eşref H. 

Eşref bey, senet çift vadeli olarak hazırlanmış, bu nedenle senet olma özelliğini kaybetmiş. Ancak senet olmasa dahi temel borç ilişkisi nedeniyle müşterinizin size hala borcu bulunuyor, ödeme yapması gerekir.

Müşteriden aldığımız çek ne kadar sürede zamanaşımına uğruyor? Kimisi 6 ay diyor, kimisi daha uzun sürelerden bahsediyor. Açıklık getirebilir misiniz? Taha R. 

Çek hakkında zamanaşımı süresi ibraz süresinin bitmesi ile başlayacağına göre çekin ibraz süresinin sona erdiği tarihte geçerli olan zamanaşımı süresi dikkate alınır.  Bu nedenle 6762 Sayılı TTK’nun 726. maddesini değiştiren 6273 Sayılı Kanun’un 7. maddesinin yürürlüğe girdiği 03.02.2012 tarihinden önce ibraz süresi dolan çeklerde zamanaşımı süresi altı ay, ibraz süresi bu tarihten sonra dolan çeklerde ise üç yıldır.

Teminat olarak verdiğimiz senet icraya konabilir mi? Taha R. 

Taha bey, senetlerin teminat olarak verilmiş olması halinde, bu senetlerle kambiyo senetleri için öngörülmüş yollarla icra takibi yapılması doğru değildir. Bu şekilde başlatılan icra takiplerine 5 günlük süre içinde itiraz edilebilir.

Emekli maaşıma haciz kondu. Bunun için hemen itirazda bulundum. Bu zamana kadar kesilen paraların bir kısmı alacaklı tarafından dosyadan çekilmiş. Bu çekilen paraları geri alma imkanım var mı? Raşit A. 

Raşit bey, icra dosyalarında bazen emekli maaşına değil de emekli maaşının yattığı banka hesaplarına haciz konduğunu, bu hacizler sonucunda bankadan yatan paraların alacaklılar tarafından çekildiğini görüyoruz. Genel olarak emekli maaşına haciz konamayacağını daha önce de yazmıştım. Bu şekilde haciz konulan paralar varsa bunların iadesi için dava açma hakkınız var.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir