Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu (TCK m.245)

GİRGİN HUKUK BÜROSU

GİRGİN HUKUK BÜROSU

Sorularınızla ilgili olarak hafta içi 09:00 - 18:00 saatleri arasında 0850 840 0442 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir, randevu alabilirsiniz.
GİRGİN HUKUK BÜROSU
Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu (TCK m.245)
Modern wireless POS-terminal with battery and GPRS module
Bu suç farklı şekillerde işlenebilir. Tck m.245
A.Bu suç şu şekillerde işlenebilir:

1.Başkasına ait banka veya kredi kartını ele geçirme ve elinde bulundurma,(cezası 3 yıldan 6 yıla hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası)

2.Kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bu kartı kullanmak veya kullandırarak kendine yarar sağlamak, ,(cezası 3 yıldan 6 yıla hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası)

3.Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkili sahte banka veya kredi kartı üretmek /satmak /devretmek /satın almak veya kabul etmek, (cezası 3 yıldan 7 yıla hapis ve 10000 güne kadar adli para cezası)

4.Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya bir başkasına yarar sağlamak. (cezası 4 yıldan 8 yıla hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası)

B.Suçun Failleri kimler olabilir:

Bu suçun faili bir başkasına ait kredi kartını ele geçiren herkes olabilir. Ancak kanun bazı kişiler için bu suçu işlediğinde ceza verilemeyeceğini söylemiş, bunları aynı maddenin 4. Bendinde sıralamıştır. Bu kişiler:

1.Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşler,

2.Üst soy veya alt soy veya bu derecede kayın hısımlarından biri veya evlat edinen veya evlatlık tarafından,

3.Aynı konutta beraber yaşayan kardeşlerden biri tarafından bu suç işlenirse yakın akrabalıktan dolayı cezaya hükmedilemeyecektir.

İnternetten-kredi-kartı-başvurusu
Bazı kişiler bu suçun faili olamaz.
C. Bu suç şikâyete tabi midir?

Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu şikayete tabi bir suçtur. Yani bu durum başına gelen ilgili bu suçu kanundaki şikayet için belirlenmiş 6 aylık süre içinde bildirmek ve suç duyurusunda bulunmak zorundadır. Bu süre ilgilinin bu suçun gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren başlayacaktır.

D.Dikkat edilecek hususlar!

Bu suçla beraber eğer dolandırıcılığın unsurları da oluşmuş ve dolandırıcılık suçundan da cezayı gerektirecek bir fiil gerçekleşmişse bu suçtan değil de dolandırıcılık suçundan ceza verilmesi gerekir. Bu suçta önemli bir hususta etkin pişmanlık hükümlerinin bu suçta uygulama alanı bulabilmesidir.  Etkin pişmanlıkta verilecek ceza indirilerek verilir. Tabi yargılama aşamasına göre etkin pişmanlıktan faydalanma ve indirimden yararlanma durumları yeniden değerlendirilecektir. Bu suçta banka ve kredi kartını haksız olarak ele geçirme yeterli değildir. Yararında sağlanmış olması gerekir. Eğer sadece ele geçirme varsa burada duruma göre hırsızlık vb. suçlardan cezalandırılma yapılacaktır.

 

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page