Belediyeden Paramızı Alamıyoruz

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Yasin bey, bir belediyenin alt yapı işlerinde taşeron firmanın işçisi olan müvekkilim için açtığım davayı kazandık. Belediyenin …. Bankası’ndaki hesabına para yatmış, buna haciz gönderdik, ancak belediye avukatları, bu paranın İller Bankası’na yatırılan belediye payı olduğunu, bu nedenle bu paraya haciz konamayacağını iddia ederek itirazda bulundular. Araştırmama rağmen cevabını bulamadım, belediye itirazında haklı mı? Murat Y. 

İller Bankası’na belediyenin kamu hizmeti görmesi için gerekli paranın yatırıldığı malumunuz. Bu nedenle bu paraya haciz konulamıyor. Dolayısıyla İller Bankası’ndaki bu paranın bir başka bankadaki hesaba yatırılması halinde, haczedilemezlik niteliği kaybolmuyor.

Ancak burada, yeni yatırılan banka hesabının dökümü istenerek İller Bankası’ndan gelen paradan başka paraların yatırılıp yatırılmadığının irdelenmesi gerekiyor. Eğer bu şekildeyse, belediyenin havuz hesabı oluşturması, yani haczedilemez paralarla haczedilebilir paraları bir arada tutması halinde iyi niyetli olmayacağı ve tüm hesaba haciz uygulanabileceği kabul ediliyor.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir