Boşanma Davasında Otel Kayıtları İstenebilir mi?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Boşanma Davası Otel Kayıtları

Boşanma davalarında aldatma yani eşin sadakatsiz davranışları özel bir kanun maddesi ile düzenlenmiş ve hatta boşanma nedeni olarak ilk sırada sayılmıştır.

Türk Medeni Kanunu’nda boşanma nedenleri 161. maddede sayılmaya başlamıştır ve bu ilk madde eşin sadakat yükümüne aykırı davranması ile ilgilidir:

Boşanmada eşin aldattığı, sadakate aykırı davranışları çeşitli delillerle ispat edilebilir. Bunlar örneğin, tanık, telefon dökümleri, e-mailler, whatsapp konuşmaları, facebook, twitter, snapchat, instagram gibi sosyal medya yazışmaları olabileceği gibi fotoğraf, video, ses kaydı ve hatta boşanmada otel kayıtları dahi olabilir.

Boşanma davasının niteliğine göre, her türlü belge, fatura, kredi kartı ekstresi, bir kartvizit arkasına yazılmış yazı da delil olarak kabul edilmektedir.

Bu itibarla eşin kusurunu ispat etmek amacıyla boşanmada otel giriş-çıkış kayıtları, güvenlik kamera kayıtları, ödeme belgeleri, otelde karşılaşılan kişiler, çıkan olaylar hakkında tutulan tutanaklar, yer bildirimleri gibi her türlü delil boşanma davasında ispat aracı olarak kullanılabilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gerekli olan husus, bu delillerin hukuka uygun biçimde elde edilmiş olmalarıdır.

Hukuka uygun olarak elde edilmemiş deliller, mahkemede geçerli olmaz, verilecek karar bu delile dayandırılamaz.

Boşanma Nedeninin İspatı, Boşanmada delil, boşanmada deliller neler olabilir, Boşanmada İspat, Boşanmada İspat Nasıl yapılır, Boşanmada Tanık, Tanık Gösterme

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page