Boşanma devam ederken üstüne kayıtlı evi satabilir mi?

Takip edin

Boşanma devam ederken üstüne kayıtlı evi satabilir mi?

-Merhabalar, biz eşimle ayrılıyoruz. Kendisi bir süre önce evi terk etti. Ben hala birlikte yaşadığımız evde oturuyorum, boşanma davamız ise sürüyor. Dava devam ederken evi terk eden eşim evi satışa çıkarabilir mi?

Eşler, evlilik öncesinde ve evlilik birliği içinde edindikleri malvarlığı üzerinde serbestçe tasarruf etme hakkına sahiptirler. Kendi adlarına olan bu malları, kiraya verebilirler, başkasına bağışlayabilirler ya da satabilirler. Ancak bunun bir istisnası aile konutu olarak belirlenmiştir. Evlilik birliği içinde eşlerin birlikte oturdukları konuta aile konutu adı verilir. Bir konutun aile konutu olduğuna dair, tapu kaydına aile konutu şerh düşülürse bu konut iki tarafın da onayı olmadan satılamaz, üzerine ipotek konulamaz. Boşanma davasının devamı süresince de, boşanma kararının verilip kesinleşmesine kadar, evlilik devam ettiği için, bu konut da aile konutu özelliğini devam ettirir. Bunun dışında, boşanma davasının açılmasından sonra ayrıca bir de mal rejiminin tasfiyesine dair dava açılabilir. Bu dava ile birlikte eşin, diğer eşten mal kaçırmasının önüne geçilebilmesi için gayrimenkuller ve araçların kaydına tedbir konulabilmektedir. Bu, tedbir konulan gayrimenkuller ve araçlar da diğer tarafın onayı olmaksızın  dava sonuna ya da tedbirler kaldırılıncaya kadar satılamaz.

Yorum bırakın

' ALDATMA NEDENİYLE BOŞANMA' ' ANLAŞMALI BOŞANMA' ' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA' aile boşanma mahkemesi, aile mahkemelerinde görülen davalar, aile mahkemesi boşanma, ankara aile avukatları, ankara boşanma, ankara boşanma davası avukatları, ankara boşanma mahkemeleri, boşanma ankara
BİZE ŞİMDİ ULAŞIN