Boşanmada Telefon Kayıtları İstenebilir mi?

Avukat Yasin GİRGİN
Takip edin

Boşanmada Telefon Konuşması İçeriği İstenebilir mi?

Telefon konuşmalarını izinsiz kaydetmek suç mu, delil olabilir mi?
Telefon konuşmalarını izinsiz kaydetmek suç mu, delil olabilir mi?

Telefonla yapılan iletişime dair bilgiler cep telefonu operatörlerinde (Turkcell, Avea, Vodafone gibi) kayıt altına alınmaktadır. Bu operatörler, aboneleri ile ilgili bir problem yaşandığında ortaya koyabilmek için en az 5 yıl süre ile bu bilgileri tutmak zorundadırlar.

Boşanma davalarında, kişilerin telefon konuşması detay bilgileri operatörlerden istenebilir.

Ancak bu detay bilgiler (kim kimi aramış, hangi saatte ne kadar görüşülmüş, hangi numaraya SMS atılmış gibi) dışında, telefon konuşmasının içeriği telefon operatörlerinde bulunmamaktadır. Yani telefon konuşmalarının kaydı, operatörlerde tutulamaz.

Bununla birlikte telefon konuşmaları, mahkeme kararı ile TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) aracılığı ile kayıt altına alınabilir.

Boşanmada Telefon Konuşması Delil Olur mu?

Mahkeme kararı alınmadan yapılan bir telefon kaydının delil niteliği yoktur:

01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren HMK’nun “ispat hakkı” başlığını taşıyan 189. maddesinin 2. fıkrasında yer alan:

“Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz”

hükmü ile açıkça hukuka aykırı olarak elde edilmiş delillerin ispat gücü olamayacağı kabul edilmiştir. Böylece ispat hakkının delillere ilişkin yönünün hukuki çerçevesi çizilmiş; bir davada ileri sürülebilecek her türlü delilin mutlaka hukuka uygun yollardan elde edilmiş olması esası getirilmiştir.

Boşanmada Telefon Konuşmasını İzinsiz Kaydetmek Suç mu?

Hukuka aykırı olarak, mahkeme kararı olmadan yapılan telefon kaydı, yapanlar aleyhinde de ayrıca suç teşkil eder:

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 133/1 maddesi:

“Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, (Değişik ibare: 6352 – 2.7.2012 / m.80/a) “iki yıldan beş yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır.”

Buna karşın, Yargıtay Ceza Genel Kurulu:

“Kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ve yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumlarda karşı tarafla yaptığı konuşmaları kayda alması halinin hukuka uygun olduğunun kabulü zorunludur.”

denilerek delil amaçlı ve kişinin kendisine yönelen eylemler nedeniyle ses kaydı yapılmasının hukuka uygun olduğunu kabul etmiştir. (YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 2013/4-1183)

Boşanmada Hangi Telefon Kayıtları Delil Olabilir?

Bir delilin mahkemece kabul edilebilmesi için, gerek öğretide yer alan ağırlıklı görüş, gerekse de Hukuk Genel Kurulu kararlarında ortaya konulan ölçüt; o delilin usulsüz olarak yaratılmamış olması ve hukuka aykırı biçimde elde edilmemesidir.

Usulsüz olarak elde edilen bir delil somut olayın özelliğine göre değerlendirilebilirse de; usulsüz olarak yaratılan bir delilin hiçbir şekilde delil olarak kabulü olanaklı değildir. (Hukuk Genel Kurulu’nun 15.02.2012 gün ve 2011/2-703 esas, 2012/70 karar sayılı ilamı )

9 thoughts on “Boşanmada Telefon Kayıtları İstenebilir mi?”

  1. Boşanmak uzereyiz esimle beni aldattiyor ama kabul etmiyor ve evden ayrilicam diyor fakat ev kirasi tlf elektrik su faturalari benim adima simdiye kadar odemedi.ve eger anlasmali bosanmazsan hersey senin uzerine birakir kacarim diyor..ne yapabilirim yabanci ulkedeyiz diger ulkeye gitmemesi icin tedbir karari aldirabilirmiyim..nasil bir yol incelemeliyim tlf kayitlarini cikarttirabilirmiyim

  2. İyi geceler yasin bey kusura bakmayın sinirden yatamadım bu yüzden eşimle yaklaşık 5 senedir hakaret küfür ve başka bazı konularla birlikte aramız son derece açık en son tartışma ile beraber artık bu işin yürümeyeceği kararına vardık. Eşim benim twitter hesabımda bulunan resimleri telefonuna kaydedip beni işyerinde rezil etmek le tehdit ve şantaj yapıyor hatta bir kaç defa işyerime gelerek üst düzey sorumluya çıkıcam diyerek tehdit etti. Eşimin beni aldattığını düşünüyorum savcılıktan bundan dolayı bir telefon ve SMS dinleme isteye bilirmiyim ne yapmalıyım

  3. Merhaba, ben 30 Nisan 2017 tarihinde bir konuşma gerçekleştirdim. Bu konuşmayla ilgili herhangi hukuki bir işlemim yok sadece oldu olmadı davası çıktı ve dava giderek büyüyor. Bunun için o telefon görüşmesine ihtiyacım var ne yapmam gerekiyor?

  4. Batuhan koç

    Selam yasin bey benim bir problemim war 3yıl önce bir otelde yönetici olarak çalışıyordum ve şimdi kamu sektöründe çalışıyorum eski çalıştığım iş yerinde elemanımın kanser olduğunu öğrendim we 1er 2şer ay arayla nasılsın düzeldinmi diye aradım şimdi eşim bunları aldatma konusu olarak çekişmeli boşanma davası açtı benim hiç bir şekilde gönül ilişkim olamaz ve olmadıda karşı tarafın eşi falan beni tanıyor hatta ablamda aynı otelde çalışıyor oda biliyor şimdi benim neyapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz..

Yorum bırakın

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'0 533 483 9313