Boşanmada Telefon Kayıtları İstenebilir mi? (2024)

Boşanmada Telefon Konuşması İçeriği İstenebilir mi?

boşanma telefon dökümü istenebilir mi, boşanma davalarında telefon kayıtları nasıl istenir, telefon görüşmeleri içerikleri geçmişe dönük tespit edilebilir mi, kişi kendi telefon dökümanı çıkar mı, boşanma davalarında hts kayıtları istenebilir mi, ankara boşanma avukatı


Geçmişe dönük telefon konuşma kayıtları nasıl alınır: Telefonla yapılan iletişime dair bilgiler cep telefonu operatörlerinde (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi) kayıt altına alınmaktadır. Bu operatörler, aboneleri ile ilgili bir problem yaşandığında ortaya koyabilmek için en az 5 yıl süre ile bu bilgileri tutmak zorundadırlar.

geçmişe dönük telefon konuşma kayıtları nasıl alınır
geçmişe dönük telefon konuşma kayıtları nasıl alınır

Boşanma davalarında, kişilerin telefon konuşması detay bilgileri operatörlerden istenebilir.

Ancak bu detay bilgiler (kim kimi aramış, hangi saatte ne kadar
görüşülmüş, hangi numaraya SMS atılmış gibi) dışında, telefon konuşmasının içeriği telefon operatörlerinde bulunmamaktadır. Yani telefon konuşmalarının kaydı, operatörlerde tutulamaz.

Geçmişe dönük telefon konuşma kayıtları nasıl alınır?

Bununla birlikte telefon konuşmaları, mahkeme kararı ile BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı) aracılığı ile dosyaya alınabilir.

Boşanmada Telefon Konuşması Delil Olur mu?

Mahkeme kararı alınmadan yapılan bir telefon kaydının delil niteliği yoktur:

01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren HMK’nun “ispat hakkı” başlığını taşıyan 189. maddesinin 2. fıkrasında yer alan:

“Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz”

hükmü ile açıkça hukuka aykırı olarak elde edilmiş delillerin ispat gücü olamayacağı kabul edilmiştir. Böylece ispat hakkının delillere ilişkin yönünün hukuki çerçevesi çizilmiş; bir davada ileri sürülebilecek her türlü delilin mutlaka hukuka uygun yollardan elde edilmiş olması esası getirilmiştir.

Boşanmada Telefon Konuşmasını İzinsiz Kaydetmek Suç mu?

Hukuka aykırı olarak, mahkeme kararı olmadan yapılan telefon kaydı, yapanlar aleyhinde de ayrıca suç teşkil eder:

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 133/1 maddesi:

“Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, (Değişik ibare: 6352 – 2.7.2012 / m.80/a) “iki yıldan beş yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır.”

Buna karşın, Yargıtay Ceza Genel Kurulu:

“Kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ve yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumlarda karşı tarafla yaptığı konuşmaları kayda alması halinin hukuka uygun olduğunun kabulü zorunludur.”

denilerek delil amaçlı ve kişinin kendisine yönelen eylemler nedeniyle ses kaydı yapılmasının hukuka uygun olduğunu kabul etmiştir. (YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 2013/4-1183)

Boşanmada Hangi Telefon Kayıtları Delil Olabilir?

Bir delilin mahkemece kabul edilebilmesi için, gerek öğretide yer alan ağırlıklı görüş, gerekse de Hukuk Genel Kurulu kararlarında ortaya konulan ölçüt; o delilin usulsüz olarak yaratılmamış olması ve hukuka aykırı biçimde elde edilmemesidir.

Usulsüz olarak elde edilen bir delil somut olayın özelliğine göre değerlendirilebilirse de; usulsüz olarak yaratılan bir delilin hiçbir şekilde delil olarak kabulü olanaklı değildir. (Hukuk Genel Kurulu’nun 15.02.2012 gün ve 2011/2-703 esas, 2012/70 karar sayılı ilamı )

Yayınlayan

Avukat Yasin GİRGİN

Avukat Yasin GİRGİN, 1977 Ankara doğumludur. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş ve sonrasında 2 yıl boyunca Özel Hukuk Master programına devam etmiştir. 2004-5 yılları arasında yaptığı hakimlik dönemi dışında 13 Kasım 2000'den bu yana serbest avukatlık faaliyetini icra etmektedir. 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunan GİRGİN'in 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır. GİRGİN, halen superhaber.com'da okur sorularını cevapladığı köşe yazılarını kaleme almaktadır. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen GİRGİN, Alman Uzman Avukatlık Yasası'nı da Türkçe'ye çevirmiştir.

“Boşanmada Telefon Kayıtları İstenebilir mi? (2024)” üzerine 9 yorum

  1. Boşanmak uzereyiz esimle beni aldattiyor ama kabul etmiyor ve evden ayrilicam diyor fakat ev kirasi tlf elektrik su faturalari benim adima simdiye kadar odemedi.ve eger anlasmali bosanmazsan hersey senin uzerine birakir kacarim diyor..ne yapabilirim yabanci ulkedeyiz diger ulkeye gitmemesi icin tedbir karari aldirabilirmiyim..nasil bir yol incelemeliyim tlf kayitlarini cikarttirabilirmiyim

  2. İyi geceler yasin bey kusura bakmayın sinirden yatamadım bu yüzden eşimle yaklaşık 5 senedir hakaret küfür ve başka bazı konularla birlikte aramız son derece açık en son tartışma ile beraber artık bu işin yürümeyeceği kararına vardık. Eşim benim twitter hesabımda bulunan resimleri telefonuna kaydedip beni işyerinde rezil etmek le tehdit ve şantaj yapıyor hatta bir kaç defa işyerime gelerek üst düzey sorumluya çıkıcam diyerek tehdit etti. Eşimin beni aldattığını düşünüyorum savcılıktan bundan dolayı bir telefon ve SMS dinleme isteye bilirmiyim ne yapmalıyım

  3. Merhaba, ben 30 Nisan 2017 tarihinde bir konuşma gerçekleştirdim. Bu konuşmayla ilgili herhangi hukuki bir işlemim yok sadece oldu olmadı davası çıktı ve dava giderek büyüyor. Bunun için o telefon görüşmesine ihtiyacım var ne yapmam gerekiyor?

  4. Selam yasin bey benim bir problemim war 3yıl önce bir otelde yönetici olarak çalışıyordum ve şimdi kamu sektöründe çalışıyorum eski çalıştığım iş yerinde elemanımın kanser olduğunu öğrendim we 1er 2şer ay arayla nasılsın düzeldinmi diye aradım şimdi eşim bunları aldatma konusu olarak çekişmeli boşanma davası açtı benim hiç bir şekilde gönül ilişkim olamaz ve olmadıda karşı tarafın eşi falan beni tanıyor hatta ablamda aynı otelde çalışıyor oda biliyor şimdi benim neyapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz..

Bir yanıt yazın

Şimdi arayın: 0533 483 9313