Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri

Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri belirlenirken en önemli kriterlerin başında çocuğun yaşı gelmektedir. Boşanma davalarında davanın açılması ile çocuğun hangi ebeveynin yanında kalacağı ile ilgili bir karar verilir. Bu karar ile verilen velayete geçici velayet adı verilir.

Geçici velayet kararı mahkemece SİR raporu alınması, tanıkların dinlenilmesi gibi delillerin toplanmasına kadar çocuğun velayetinin muallakta kalmaması için davanın açılması ile alınmaktadır. Bu geçici velayet kararı dosyaların hemen tamamında ilk başta anne lehine kurulmaktadır. Geçici velayet kararının baba lehine kurulduğu uygulamada çok ama çok az görülmektedir.

Geçici velayetten sonra normal şartlarda velayetin bırakılmadığı diğer ebeveyn lehine de çocukla görüş günlerini tespit edecek bir kişisel ilişki kararı kurulmalıdır. Ancak bu karar çoğunlukla kurulmamakta ve kurulması diğer ebeveynin (babanın) talebine bırakılmaktadır.

Hemen belirtmek gerekir ki ele aldığım davaların önemli bir kısmında hem geçici velayetin bırakıldığı taraf hem de diğer tarafla çocuk arasındaki kişisel ilişki süresi olayın özelliğine uymamakta, çocuğun yararı sağlanamamaktadır.

Oysa, hem velayetin bırakılacağı ebeveynin tayin edilmesinde, hem nafaka miktarının belirlenmesinde hem de diğer ebeveyn ile çocuk arasındaki kişisel ilişki süresinde önemli olan çocuğun yararının gözetilmesidir.

Çocuk hangi ebeveyn tarafından bakıldığında daha iyi olacaksa o tarafta kalmalıdır.

Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri belirlenirken yukarıda da değindiğim gibi ilk ve en önemli kriter çocuğun yaşıdır.

Dr. Richard Ferber’in Solve Your Child’s Sleep Problem (Çocuğunuzun Uyku Sorununun Çözümü) isimli kitabında yer alan yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere 1 haftalık bebeğin günlük 16,5 saat kadar uykuya ihtiyacı varken 6 yaşındaki bir çocuğun 11 saate yakın uykuya ihtiyacı bulunmaktadır.

Bebekler ilk 1 ay sadece beslenir ve uyurlar.

Uyumanın yanında bebeklerin beslenmesi de ilk 6 ay için anne sütü ile bu yetmediği takdirde takviye gıdalarla yerine getirilmelidir. Beslenme de gün ve gece boyu sürmekte sık aralıklarla yapılmaktadır.

Yenidoğan emzirme sıklığı günde 8-12 kez olabilir ve öğünlerin arası 6-8 hafta sonra açılmaya başlayabilir. Emzirme aralarının 3 saati geçmemesi önemlidir.

Bu nedenle yenidoğan bebekler ile babanın kişisel ilişki süresi 1 (bir) saati aşmamalıdır. Kanaatimce, bu süre babanın talebine göre haftanın bir kaç günü olacak şekilde kurulabilir.

Bir aylık gelişimini tamamlayan bebeğini günde 7-8 kez emzirilmesi yeterli olur. Emzirme sayısı 3. ayın sonuna kadar biraz azalır, günde 5-6’ya iner. Üçüncü aydan 6. ayın sonuna kadar da emzirme sayısı 4-5 olacak şekilde devam eder.

Altıncı ay tamamlandığında da ek gıdaya geçiş süreci başlar. Emzirme sayısı 3-4’e iner, diğer öğünler ek gıda ile desteklenir.

6.ayını doldurmuş bebek ile babanın kişisel ilişki süresi bu nedenle artırılabilir. Uygulamada 2 saat – 4 saat arasında (haftada 1 gün) kişisel ilişki kurulduğu görülmektedir. Kanaatimce haftada birkaç gün (birkaç= 1’den fazla 4’ten az anlamına gelir) kişisel ilişki kurma hakkı babaya tanınmalıdır.

Bebeklerde 0-3 yaş arasında kişisel ilişki baba ile yatılı olacak şekilde kurulmamalıdır.

0-3 yaşın tamamlanmasından sonra, yatılı olacak şekilde kişisel ilişki kurulabilir. Bu durumdaki kişisel ilişki süresi ise babalık duygusunu tatmin edecek düzeyde olmalıdır. Uygulamada genellikle iki haftada 1 gün Cumartesi sabah 10’dan Pazar akşamı saat 16’ya kadar kişisel ilişki kurulabildiği görülmektedir. Bence 3-6 yaş arasındaki çocuklarda iki haftada 1 yerine haftada 1 gün 10:00- 18:00 saatleri arasındaki bir kişisel ilişki daha uygun olmaktadır.

Kişisel ilişki süresi, her çocuğun uyku düzeninin birbirinden farklı olması gibi, her ana-babaya ve çocuğa göre uyarlanabilmelidir. Ana-babanın çalışma saatleri, çocuğun okula gidip gitmediği, oturdukları yerlerin birbirine uzaklığı, ekonomik imkanları, çocuğun bakımına yardımcı olabilecek kişilerin varlığı gözönüne alınarak kişisel ilişki süresi belirlenmelidir.

Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri belirlenirken özellikle okula giden çocuklarda 1 hafta baba ile diğer hafta ise anne ile vakit geçirebilmesine imkan tanınmaya çalışılmaktadır. Her hafta babanın çocuklarla vakit geçirebilmesi imkanı tanındığında anne ile çocuğun haftasonu bir plan yapması engellenmiş olmaktadır, bu nedenle iki haftada bir gece yatılı kalacak şekilde kişisel ilişki kurma süresi belirlenmektedir.

Lütfen:

Bu konudaki sizin görüşlerinizi, yazıda değinilmemiş noktaları, kalıcı olması için lütfen yorumlara yazın. Hem anne hem de babanın bu konudaki tecrübelerini paylaşmasına ihtiyacımız var.

59 thoughts on “Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri”

 1. Merhaba ben yukarıda yazanları yarısını okudum herkes kendine göre haklıı haksız yönleri var bunu tartışmasına girmeyeceğim sizden ricam sadece bilgi benim 2 yaşında bir oğlum var avukat benim çocuğu görmem için yasal olarak ayın 1.hafta sonu cumartesi saat 10.00 ila 17.00 saatleri arası görebiliyorum evladımı hakime söylediğim şey ben oğlumu çok seviyorum onu daha fazla göremezmiyim hakimin söylediği bu mahkeme çıkmaza girdiğinizde işler annesi izin verdiği sürece görebilirsin dedi ama ne kadar ısrar etsem de görüntülü bile görüştürmüyor ne yapabilirim. Bu konu hakkında şimdiden teşekkür ederim

 2. Merhaba,

  Anlaşmalı boşanma protoklüne formalite icabı çocukları her ayın ikinci ve dördüncü haftası (vs) şeklinde madde koydurup çocuklarının varlığını unutan babalara verilecek bir ceza yok mu? Bunlar birey olarak içimizde dolaşıyor üstelik, 4,5 yaşındaki kızım her baba dediğinde sözün bittiği yer oluyor.

 3. Yapmayın allah aşkına babaya verilmesi konusunda kendinize göre hükümler vermişsiniz siz erkek olarak kadına şiddet uygulayın, asagilayin,hakaret edin ezin ezdirin değer bilmeyip nankörlük yapın elinizde tutamayin ondan sonra kadin sabretmiyor geri adım atmıyor erkek çabalıyor oluyor ,onceden aklınız nerdeydi kadını o noktaya getirene kadar kırmamaya zarar vermemeye uğraşsaydınız ya
  Hicbir çocuğa annesinden başka kimse iyi bakamaz siz babalar evliyken çocuğunuzla günde ne kadar vakit geçiriyorsunuz 2-3saat anca kadin ise 7/24 biz bayanlar bundan şikayetçi dglz tabiki bakacağız onlar bizim her şeyimiz, adam olan karısını ezmez,ezdirmez, gözyaşına sebep olmaz adam olan kadınının kıymetini bilip koruyup kollar mutlu eder sahip çıkar el üstünde tutar.herkes aynıdır diye birsey söyleyemem tabi ama geneliniz aynisinz bağırıp çağırıp şiddete başvuruyorsunuz bazılarınız da evine bakmaktan aciz bunlara rağmen o çocuğu rezil etmeye mi velayeti istiyorsunuz, bir Çocuk babasız buyur ama annesiz büyüyemez ,eşinize ailenize sahip çıkın

  1. Emre taylan başoğlu

   Hanım efendi doğru söylüyorsunuz sonuna kadar hak veriyorum eşime 2 defa el kaldırdım bunun için kendimden nefret ediyorum eşine el kaldıran insan olamaz ancak her şey düzelebilir diye düşünürken 2 si engelli 3 çocuğu bırakıp gitmek ve mahkemede 3 ünü bana verdi yazık bir anne için ve çocuklarını görmek için bir çaba bile yok herkes anne baba olamaz ve bu çocuklar toplumun bir parçası kavga ederek değil cözümle şevkatle büyütmeliyiz

 4. Hızır Öztürk

  Eşim ruhsal sıkıntıları var 1 ay gibi hastanede yattı,gece 3 te mezarlikta uyuma,kaybolma şiddet birsuru olayı var,şuan 3 aydır ayrıyız,3 yaşındaki kızımı üç aydır gostermiyor.bosanma davası açmadım,ne yapmam gerekiyor kızımı görmem için,saygilar

 5. Maşallah erkekler federasyonu kurulmuş hemen erkekler kendilerine bu söylediğiniz haklar verilmediği halde kadına şiddet kadına zulüm kadına ihanet elinden daha ne geliyorsa yapıyor birde her haltı yiyen erkeklere çocuk verilsin ohh ne ala memleket sizin gibi insanlara böyle kanunlar az bilr bu devleti kadınlar istediği gibi yonetebilseydi keşke işte o zaman kadına bırak şiddet uygulamayı elini kaldırsa idam edeceksin ki bak bakalım ondan sonra erkekler nasıl iyi geçiniyor eşleriyle şiddet uygulayan erkekler kadın cinayetleri çocuk istismarcilari bunların hepsini hadım edeceksin sonra salacaksin cezasını biraz da dışarda çeksin bakalım kaç kişiye erkeklik taslayabilecek bay erkek bozuntuları …

  1. Burda haksizsiniz. Suan bosanma asamasindayim. Kadin gecmis benim karsima (isten geliyorum evde ne yemek var nede baska biseey kizim babacim aciktim yemek yap diyor bana bumu kadinlik) bu yazdiklarimi neden yapmadin diyorum agza alinmayacak küfürler hakaretler ederken ben erkek olarak degil sadece insan olarak susmammi gerekiyor. Bir soz soyle bir bagir bakalim hooooppp jandarma polis karga tulumba karakoldayiz. Erkegi itibarsizlastirdiniz erkegi pasiflestirdiniz kanunlarla insan gibi insan olana kimse bisey yapmaz

  2. Anlaşmalı anlaşamayarak ilişkinin evliliğinin ilerleme esini isteyen eşler var. Yani boşanma gerekçesi şiddet ve aldatma değil sadece. Ve 1 annenin ne kadar hakkı varsa çocuğunu görmeye Bi babanın da var Bi o kadar.

 6. Düzgün babalara lafım yok ama babalığı haketmeyenlere ona bir paket bez almayana corap dahi almayana neden baba evlat ilişkisi kurulsun gölge olmasın yeter…biyolojik babalikla olmuyor babalık karekterle oluyor…ve çocuğu görme bahanesiyle kapılarda anneyi tedirgin ediyorlar….

  1. Çokkk haklisin kardeşim benim de şerefsiz bir kocam var boşanma aşamasındayız 3 yıl evli kaldım 2 yaşında oğlum var ve bu 3 yıl boyunca yemediğim dayak küfür hakaret kalmadı çalışmıyor kendisi anasının Bacısının lafıyla hareket ediyodu beni ve ailemi sürekli küçümsüyodu oysaki benim ailem kardeşlerim askeri personel. Sürekli benim ailem kardeşlerim bize bakıyordu ben çalışıyodum hamile hamile kendisi uyuşturucu kullanan satan alkol alan cezaevine girip çıkan birisi babası da alkol aliyo annesi rahatsız psikolojik yeşil reçeteli ilaçlar kullanıyo hep her ayın 2.ve 4.haftası cumartesi sbah 10.14 arası görüşme sağlanıyo ama güvenmiyorum göstermek göndermek bile istemiyorum ama mahkeme kararı var diye mecburum yani burda böyle kısa anlattım ama benim ahımı aldılar rabbime havale etmişim hepsini

 7. Merhaba! Yaklaşık 6 aydır boşanma aşamasındayım 6 aydır araştırıyorum
  1) boşanma davaları açılması için örneğin sürekli fiziki şiddet,aldatma vs boşanmayı gerektiren durumlarda açılması lazım
  2) boşanma aşamasında direk velayet anneye verildiği için kadın çok rahat hareket ediyor velayet bende umurumda değil nafakayı alırım düşüncesinde olduğu için hiçbir şekilde tekrar aile bütünlüğünü kurmaya çalışmıyor erkek ne kadar istesede çaba sarf etsede boş bu yüzden 2 çocuk var ise çocuklardan birini babaya diğerini anneye verilmesi lazım yada direk babaya bak o zaman bayan nasıl geri adım atıyor
  3) erkek işte vs kadın eşinden habersiz çıkıp babası evine vs gidiyor boşanma davası açıyor direk çocuk velayeti anneye ohh evi habersiz terk eden eş boşanma davası açtığında hakim direk çocukları babaya vermeli evi terk edip neden kaçıyorsun varsa şiddet vs kolluk kuvvetinden yardım iste vs
  4) boşanma süresinde kadın -erkek fark etmez hakaret tehdit vs olmadığı sürece çocuk varsa iletişim kurma zorunluluğu olmalı telefon engelleme telefonu açmama vs vs bunu iki tarafta yapmalı yasak olmalı veya cezai yaptırım uygulanmalı ( ben boşanma davası açtım çocukların velayeti bende görüşmek istemiyorum ) çocukları arada koymak velayeti kötüye kullanmak olmalı direk karşı tarafa velayet verilmeli çocukların psikoloji açısından
  5 ) boşanma davası devam ettiği sürece velayet hakkı kimde ise ne olursa olsun çocukları okula kaydetme vs çocuklarla ilgili olan herşeyi eşe haber vermeden kafasına göre yapmalı eşin rızasını izin alma zorunluluğu olmalı ( örneğin velayet bende babaya söylemeden haber vermeden kafama göre çocukları istediğim okula kaydettirmez veya çocuk tayzesinde yakın akrabasında yatılı kalacak babanın izni olmadan bu eylemi gerçekleştiremeyek ) anlatmakla bitmez

 8. bu ülkede gerçekten adalet hiçbirşekilde yok. kadınlar o kadar şuan yüz bulmus durumdaki, nerdeyse insanların gözlerine baka baka gelen nafakalarla gezip takılıp eglenecek. istediği her haltı yiyecek. ve ömür boyu calısan istediği gibi evliyken bile oglunu göremeyen baba. bosanınca bile gün yüzü göremeyip süründürülmeye devame decek. sonra niye intihar niye kötü şeyler oluyor. devletin cıkıp babanın yanında olması bile lazım diyorum. cunku yıllarca calısıyor, işten gücten maddi manevi sıkıntılarda dolayı tatil bile izin bile yapamazken, onca insanın agız kokusunu tavrını iş hayatında cekerken birde evindeki kadının tripleriyle tavırlarıyla ugrasıyor. bunca sıkıntılarda adam evi terketmetmesi gerekirken kadınların cogu kacıp gidiyor evi terkediyor. ve devletin tüm süreci de kapmulbağa gibi yavaş işlemekte. Allahın adaleti var. ebedi bi ceza günleri gelecek elbette. o zaman görücez tüm bunlara neden olanları. ama kimse bu şiddetin arkasınıda sorgulamıyor. tüm dünya bikiyor zaten. şiddetin yanlıs birşey oldugunu ama. üc kurus para alıp, geicnemeyip aldatılınca, cocugnuda görmeyince mutluda olamayınca. kadında aadmı bastan cıkrtıp yıllarca aynı olunca, adam artık nevri dönüyor, ya intihar ediyor yada kendisini delirten kadını vuruypor. bir cekişmeli sürec bile dalga geçer gibi uzuyor . dalga geçer gibi tarih veriliyor ya. yazıktır günahtır. hepimiz insanız be.

 9. Eşimden boşanma sürücündeyim geçici velayet bende 15 günde bir babasını bir gün oğlum görüyor Ağustosta 10 Agustos 31 Ağustos babaya görme hakkı verildi Agustos ayının ilk hafta sonunda vermek zorundamıyım yoksa ağustosda 10 damı vereceğim teşekkür ederim

  1. Neden engelliyorsunuz ki mahkeme ile, babasına hak da , çocuğun baba görmesi ni mahkemeye bağlamak hakmı, çocuğun hatası suçu ne . Siz kadınlar kendinizi hatasız görüyorsunuz ve böyle bir durumda çocuğunuzu kullanıyorsunuz, baba kötü değilse baba evlat birbirini seviyorsa , istedikleri zaman olsunlar ne olur, baba kötü , koca kötü , Allah sizi iyi etsin

 10. Bir akrabam, anlaşmalı boşanma yoluna gitti. Anlaşma hükümlerinin bazılarını bilmiyorduk; avukat bize söylemedi ya da hakim takdir yetkisini kullandı. Şimdi 30 gündür çocuk babada(15 günde 1 gün, yılda 1 ay(Temmuz) ) bu sürede her gün 2.5 saat telefonda görüşme hakkı tanındı. Ama çocuğun bu süre içinde denk gelen doğum günü hariç telefonla görüşme hakkı sağlanmadi. 5 dakika ayrılığa dayanamayan çocuğun 1 ay anneden ayrılması ne kadar doğru”hukuki?” İlgi ve anlayışınız için şimdiden teşekkür ediyorum. İslam’da en kötü helal (hak)boşanma. Bu süreçte kişisel hakların çiğnenmemesi ve çocukların mağdur edilmemesi dileğiyle, saygılar sunuyorum.

 11. Çok doğru tabiki babayla ne diye görüşsün çocuk ne gereği var . Baba ne ki alın elinden ailesini çocuğunu göstermeyin çocukları da adam sadece damızlık çünkü, çocuğu yap boşan adamdan nafaka al evinden kov çocuğunu gösterme sonra kadin cinayetleri neden oluyor deyin . Adamın elinde hiçbişey bırakmamışki bu feminist düşünce adamın daha kaybedecek neyi kalmiski. Bence boşanmalarda çocuklar çok abest bir durum olmadıkça babaya verilsin . Bak o zaman ayrılık lar boşanmalar kadin cinayetleri kalıyormu. Birde böyle denenmeli kadin denilen canlıya hak verdikce erkeğe zulüm ediliyor.erkek aşağılanıyor. Kadın kutsaldır tabiki ama bir erkekten üstünlüğü yoktur . Erkeğinde kadına yoktur . Birine hak verirsen adalet şaşar, sonra herkes kendi adaletini arar.

  1. Mağdur Baba

   %100 katılıyorum. Kadına şiddetin en büyük sebebi, kadına karşı yapılan bu pozitif ayrımcılık hükümleridir. Sözde anayasada eşitiz ama yok nafakası, yok velayeti vs. kadınlar hep silah olarak kullanıyor. E kanunlar da eekeğin hakkını koruyamayınca ne oluyor? Erkek gidip kendisi çözümünü buluyor. Bundan doğal ne var? Fiziksel şiddet, aldatma vs gibi sebepler olmadıkça velayet direkt erkeğe verilsin bakalım kadınların gıkı çıkıyor mu!

   1. Size kücükken babaniz bakti galiba . Bir anne cok zorda kalmasa yuvasinj bozmaz ve cocuklarina hem annelik hemde babalik yapabilir baba sevgisi alsin diye de zorla babasina gomderebilir cunku anneler çocuklarınim boyunlarinin bukulmesini istemezler bilginiz olsun onlarin boynu bukulurse anne olarak kat be kat daha fazla uzulurler

  2. Size katılıyorum kesinlikle. Özellikle çalışan annelerde ben bunu görüyorum. En küçük bir sorunda adamı şutla. Ne de olsa çocuklar onda kalacak. Bu hakları kadın eski eşine zulüm niyetine kullanıyor. Babanın çocuğunu istediği her gün 2-3 saatliğine de olsa alma hakkı olmalı. Çocuğun üstün yararıymış!! Babadan çok çocuğunu kim düşünecek?

  3. Super ifade edilmis. Kadin olmama ragmen kanunlarin babalari magdur ettigine kadinlara cok fazla koz verildigine inaniyorum. Cocugun psikolojisini dusunen yok. Cocuk ne anasiz ne babasiz buyumez

   1. Mahmut Altunerğ

    Kesinlikle katlıyorum tebrik ediyorum çok özel bir tesbit yapmışsınız kesinlikle kaygı kadın kaygısı değil oy seçim kaygısı türkiye cumhuriyeti olarak değil dünyya nufusu mallümünüz kadın üstünlüğüylle ara farkla üstün bunu siyasiller de kadınlar eziliyormuş gibi gösteriyor ve sebepler doğuyor

  4. Erkeğin hiç bir hakkı yok kanun devlet kadından. Yana kadına öyle bı hak vermiski bu kanun çıktığından beri bosanma olayları artı ben iki aydır ne görebiliyorum çocuklarımı ne seslerini duyabiliyorim savcılığa gidiyorum izin almak için bizim yapabileceğimiz birşey yok diyor dilekçe yazım diyorum boş diyor erkeğin hiç bı hakkı yokmu bı babanin çocuğunu görmeye hakkı yokmu şimdide kalkmış avukat aracigiyla çocuklarının veyaletini istiyormuş ben bakarım diyor madem.sen bakabiliyorsan benden aylık 150milyar para talep etmiş ama işte onun aileside benim çocuklarımı kabul etmiyor istemiyor çocuklarımı o kime bırakacak çocukları da ise gidip çalışacak çocukların okulu var nasıl olacak ben şunu anladım Türkiye’de adalet yok

  5. Ben çocuklara genellikle annenin daha iyi bakacağı ve erkeklerin yeniden evlenebilmeleri için çocukların anneye verildiğini düşünüyorum. Çocukları babaya verin bak boşanma olur mu ifadenizden kadını evliliğe zorlamak yolu aradığınız anlaşılıyor.

 12. merhaba 12 martta karsilikli tek celsede bosandik velayti anneye ben aldim nafaka taleb ettim vermiyo 5 yasinda 4 yasinda 2 cocum var vermiyo izin gunlerinde grlmedi almayada ama temmuzda 1 ay ona hakim verecem dedi bende vermek istemiyorum uzakta cocuklarin pisikolojileri alt ust olcak bana cok duskunler vermesem bunun bi yolu varmi hani para felan vermiyo gelip alcam 1 ay dedi ben cok uzuluyom bakacak durumu yok cocuklarim onu hic istemiyo yani 1 ay cok degilmi degilmi cocuklar kucuk sonucta anneye ihtiyaci var nasil vermem

 13. Görüyorum ki kadınlar erkeklere çocukları göstermek istemiyor. Babalar çocuklarını az görüyorlar. Bu durum hem çocuklara hem de babalara haksızlıktır. Babalar ve çocuklar birbirlerini daha fazla görmelidir. Bir çocuk için baba da önemlidir. Sadece anne kavramı olmamalıdır.

 14. S.aleyküm abukat bey
  Eşimle 5 aydır ayrı yaşıyoz
  Boşanmıyoda….barışmıyoda
  Çocuğu bana haftada bi gün ver diyom vermiyo ailme göstermiyo
  Çocuğu haftada bi gün boşanmadan almak için ne yapabilirim çocuk 3 yaşında

 15. Elif yabacı

  Kadınları 2. Sınıf yerine koyarak sadece üreme anlamında doğuran her kadın ‘anne’sıfatını alır, babanın rızası var ise başkası emzirebilir mantığı ( kuran I kerimedeki bu ayeti iyi okumanız gerek) çocuğu anneden uzaklaştırması açıdan önemli değil ama akşam uyurken eve gelen babanın , çocuğuna banyo yaptırmak da zorlanan, bir tabak yemeği yiyebilecekken çocukla oyun oynamayıp 3 kaşık yedi yemiyor diyip çocuğun beslenmesinde sıkıntı yaşayan babalar mı haklı? yoksa her kadın doğuruyor deyip eşine yardım etmeyen babalar mı? Kadın mal değil satın alınmıyor, onunla duyguları hisleri var. Emzirme döneminde kadının beslenmesi, yemesi, psikolojisinin ne kadar önemli olduğu ile ilgili bir sürü yazı ve doktor görüşlerine bakabilirsiniz . Kadının psikojisini anlamayıp ataerkil bir toplumun uzantısı olarak yaşadığınız erkek egemenliğini her yerde uygulamayın . Yazdığınız yorumlarda kendi annenizi düşünüp yazın zira şahsım hem adliye dilekçelerinde, hem kendi babamda hem kendi eşimde ve yüzlerce yaptığım gözlemlerde ve yaşadıklarımla yazıyorum. Empati yapmamaya devam ettiğiniz müddetçe kadınları hep aşagılayacaksınız bu çok üzücü. her aile farklıdır. Her baba her anne farklıdır fakat evlilik bir kurum ise herkes kendi görevini ne kadar yapıyor bir ona bakmalı. Bu sebeple eğer söz konusu baba ile görüşmek ise ilk önce anne ile düzgün anlaşmalı . Ve tek başına yatılı olarak kaldığında baba ile kalmalı. Babanın annesi ile birlikte kalmamalı. Baba onunla ilgilenmeli

  1. Ayakta alkışlarım ben bu yorumu.. ben daha lohusalıgımın 1. Haftasında eşim tarafından siddet gördm korkutuldum ürkütüldüm ve suan bosanma asamasındayız bunlara ragmen hala beni kızımla tehdit ediyor

  2. Elif hanım duygularıma tercüman olmuşsunuz.1 yaşında kızım var boşanma aşamasındayız. Eşimden kızım 1 yaşına gelene kadar 1,saat çocuğun bakımı ile ilgili yardım görmedim. Çocuğun bakımı ile ilgili yardım talep ettiğimde herkes çocuk bakıyor diye defalarca benimle alay etti. Onun yüzünden depresyona girdim. Şimdi tutturmuş çocuğum görmek istiyorum. Tamam görsün babasının. Tek başına görmek istiyor. Daha çocuğun altını alamaz besleyemez,1 saat çocuğuna bakmışlığı yok. Baba olduğu şimdi mi aklına geldi. Hem cinsim olan kayinvalideme bir gece torununun başında durmamıştır. Şimdi tutturmuşlar çocuğumuz da çocuğumuz. BENİM ŞAHSİ FİKRİM ÇOCUĞUNA BAKMAYAN BABAYA BUGÜNE KADAR İLGİLENMEYEN BABAYA, ANNE OLMAKSIZIN ÇOCUĞU GÖRME HAKKI VERİLMEMELİ. Benim açımdan biyolojik babası olması dışında hiçbir şey yok

  3. Agzina saglik. Insan kendisine deger veren cocuguna iyi davranan esinden ayrilmak ister mi? Ama esine ne bir kadin olarak ne de bir anne olarak deger vermeyen biriyle yasamak ne zor bunu oyle tuzu kurular anlamaz. O yuzden her aile durumu kendi icinde ozel. Kimse kimseyi oturdugun yerden yargilama hakkina sahip degildir.

 16. Merhaba yasin bey boşanmış bir anneyim çocuklarımı cuma akşam 10 dan pazar akşam 5 e kadar görme iznim var. Ancak hafta sonları da çalıştığım için çocuklarımı göremiyorum eski eşimle anlaşıyorum hafta içi izin günümde çocuklarımı almak istediğimi ancak verilen sözler tutulmuyor. Mahkeme kararında hafta içi izin günümde çocuklarımı görebilme konusunda değişiklik yapabilirmiyiz? Konuyla ilgili yapılması gereken adli işlemler nelerdir?

 17. İdris KAPLAN

  Es.Selamun.Aleyküm ben eşimle bu problemi yaşıyorum,aile bağlarını kendi fevri rüzgarı ile ani karar alıp manevî bağları koparma riskini göz alarak yapıyor .buda beni üzüyor bir insanın çocuğun ruhsal bozukluğu görüp çocuğun aile bağlarını koparmaya çalışması ne kadar doğru , çocuğumla 15 gün tatilde 5 gün bir zaman geçirmem ile birlikte babaannesi ve büyükbabası ile bir gün geçirmesine karşı çıkıyor hâlbuki annem ve babam ona kötülükte yapmadı.şaşırıp kalıyorum.yardımcı olursanız

   1. İsmi lazım değil

    Sen nerden biliyorsun yaptığını..eşim 8 aydır aldatmış beni yakaladım sonuç ne biliyormusun çocuklarından olan kalp hastası bir adam kadınsanız da her daim haklı olamazsınız ama kanunlar işte malesef

 18. Mahkemelerin baba ile çocuk ilişkisinin tesisi adına verdiği süreleri kullanmayıp ,çocuğunu ihmal eden babalara da bir yaptırım olmalı.Bu süreler babanın değil,çocuğun ústün çıkarları adına verilen sürelerdir.Hem anne hem baba olmak ,bir anneye hiçbir zaman yük değil ,fakat çocuğun ihtiyaçları ,rollerin hepsini de yüklensek baba ile zaman geçirdiğinde tam manasıyla karşılanıyor.Bu sürelerin kullanımı babaların tasarrufuna bırakılmamalıdır.Çocuğuyla zaman geçirmek adına çırpınan babalar kadar ,çocuğunun babaya duyduğu manevi ihtiyaçlarını önemsemeyen babalar da azımsanmayacak kadar fazla.

 19. HÜSEYİN BİDİŞ

  Merhaba Yasin bey,

  Bildiğiniz gibi, güncel uygulamada, çocuğun velayeti ve kişisel ilişkinin belirlenmesi klişe diye tabir edebileceğimiz kararlar ile düzenlemektedir. Halbuki, her ailenin içinden doğduğu din, töre gibi kendi dinamikleri vardır. Boşanma sonrası tek düze genel kararlar geleceğimiz olan çocuklarımızı ailesizliğe, töresizlige, boşluğa itmektedir. Böyle yetişen çocuklar ve yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar aşikar olup, istatistikler olumsuz tablolarla karşımızda.

  Boşanma ve Velayet sorunu devam eden bir baba olarak yargının bu konuda hızlı bir değerlendirme sürecine girip (delil ve şahitler ile destekli) velayeti belirlemesi elzemdir. Hatta tavsiyemdir ki, boşanma davası taraflardan birinin isteği ile hemen gerçekleştirilir ve diğer maddi ve manevi uyuşmazlıklar ayrı bir dava konuları (ceza, vs) olarak ele alınmalıdır. Sürenin uzaması, hukuk mücadelesi adı altında düşmanlığa sebep olup, tarafların ve çocuğun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

  Kişisel ilişkinin ise bir kısıtlama olmaksızın düzenlenmesi, tarafların ve çocuğun yararına olacaktır. Psikolojiye göre, Her doğuran anne olur fakat annelik duyguları aynı olmaz. Çocuğa; İlgisiz davranan, bakmayan, terk eden, ruhsal problemler vs. gibi parametreleri göz ardı edilerek salt karar ile “anne” ye verilen velayet kararları öncelikle çocuklarımıza ve özellikle babalara çok zarar vermektedir. Velayet açmazı ile görüş günlerinde dahi Çocuklarını yıllarca göremeyen babanın olduğu, her hafta 55 bin çocuk icra davasının açıldığı duyulmaktadır. Bu çocuklar anneleri tarafından bilinçli yada bilinçsiz olarak Ebeveyne Yabancılaşma Sendromuna (EYS) maruz kalmakta ve babaları ve soy bağı ile ilişkisi darbe almaktadır. Soy bağının koparilması da, Toplumsal çöküşü hızlandırmaktadir.

  Şu şekilde bitirmek istiyorum, Dinimiz İslam’da velayet babanındır. Doğduğu eve aittir. Süt emen bir bebek ise, Anne babanın (rızası ile) adına ücretli (hidane) olarak bakar, bakmaz ise yine baba adına bir başkası emzirip bakar. Her halükarda velayet babanındır ama Annesi ile ilişkisinin kısıtlanması kesilmesi de yoktur. Çatışmadan uzak, Karşılıklı rıza ile çocuğun yüksek yararını düşünmek esas olmalıdır.
  Maalesef mevcut yargı sisteminde bu kanunlarda bunun tersi görülmektedir.
  Düzenlemeler ile bir nebze iyileştirme yapılabilir fakat Allah’ın adaletine alternatifler ile erişilemez.

  Saygılarımla…

 20. Çocukların baba ile kişisel iliskinin kısıtlanması ilerleyen yaşlarda özellikle ortaokul çağlarinda ciddi davranis bozukluklarina sebep olmaktadir. Sayin Hakimlerimizi okullara davet edip kısıtlı sure babasiyle gorus gunune sahip yada eys uğramış cocuklarin durumlarini gormelerini istiyorum. Çocuklar babalari ile her haftasonu gorusmeli. Yoksa ciddi davranış bozukluğu yasiyorlar.

 21. Yasin bey Ülkemizde Aile mah. Kadınlar için kurulmuş erkek 1 sıfırla başlıyor Çoçuk için yatırılan Nafakanın çoçuğun ayda bir Dr. Rap. Geçirilmesi anne ne yediriyor nasıl bakıyor keyfi yalan Beyana Dayalı uzaklaştırmalar nedeniyle takibi yok. BABA dede baba anneye bebek yasak lütfen selm. İlginize yazımıza tam destek saygılar

Yorum bırakın

0 533 483 9313