Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri belirlenirken en önemli kriterlerin başında çocuğun yaşı gelmektedir. Boşanma davalarında davanın açılması ile çocuğun hangi ebeveynin yanında kalacağı ile ilgili bir karar verilir. Bu karar ile verilen velayete geçici velayet adı verilir.

Geçici velayet kararı mahkemece SİR raporu alınması, tanıkların dinlenilmesi gibi delillerin toplanmasına kadar çocuğun velayetinin muallakta kalmaması için davanın açılması ile alınmaktadır. Bu geçici velayet kararı dosyaların hemen tamamında ilk başta anne lehine kurulmaktadır. Geçici velayet kararının baba lehine kurulduğu uygulamada çok ama çok az görülmektedir.

Geçici velayetten sonra normal şartlarda velayetin bırakılmadığı diğer ebeveyn lehine de çocukla görüş günlerini tespit edecek bir kişisel ilişki kararı kurulmalıdır. Ancak bu karar çoğunlukla kurulmamakta ve kurulması diğer ebeveynin (babanın) talebine bırakılmaktadır.

Hemen belirtmek gerekir ki ele aldığım davaların önemli bir kısmında hem geçici velayetin bırakıldığı taraf hem de diğer tarafla çocuk arasındaki kişisel ilişki süresi olayın özelliğine uymamakta, çocuğun yararı sağlanamamaktadır.

Oysa, hem velayetin bırakılacağı ebeveynin tayin edilmesinde, hem nafaka miktarının belirlenmesinde hem de diğer ebeveyn ile çocuk arasındaki kişisel ilişki süresinde önemli olan çocuğun yararının gözetilmesidir.

Çocuk hangi ebeveyn tarafından bakıldığında daha iyi olacaksa o tarafta kalmalıdır.

Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri belirlenirken yukarıda da değindiğim gibi ilk ve en önemli kriter çocuğun yaşıdır.

Dr. Richard Ferber’in Solve Your Child’s Sleep Problem (Çocuğunuzun Uyku Sorununun Çözümü) isimli kitabında yer alan yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere 1 haftalık bebeğin günlük 16,5 saat kadar uykuya ihtiyacı varken 6 yaşındaki bir çocuğun 11 saate yakın uykuya ihtiyacı bulunmaktadır.

Bebekler ilk 1 ay sadece beslenir ve uyurlar.

Uyumanın yanında bebeklerin beslenmesi de ilk 6 ay için anne sütü ile bu yetmediği takdirde takviye gıdalarla yerine getirilmelidir. Beslenme de gün ve gece boyu sürmekte sık aralıklarla yapılmaktadır.

Yenidoğan emzirme sıklığı günde 8-12 kez olabilir ve öğünlerin arası 6-8 hafta sonra açılmaya başlayabilir. Emzirme aralarının 3 saati geçmemesi önemlidir.

Bu nedenle yenidoğan bebekler ile babanın kişisel ilişki süresi 1 (bir) saati aşmamalıdır. Kanaatimce, bu süre babanın talebine göre haftanın bir kaç günü olacak şekilde kurulabilir.

Bir aylık gelişimini tamamlayan bebeğini günde 7-8 kez emzirilmesi yeterli olur. Emzirme sayısı 3. ayın sonuna kadar biraz azalır, günde 5-6’ya iner. Üçüncü aydan 6. ayın sonuna kadar da emzirme sayısı 4-5 olacak şekilde devam eder.

Altıncı ay tamamlandığında da ek gıdaya geçiş süreci başlar. Emzirme sayısı 3-4’e iner, diğer öğünler ek gıda ile desteklenir.

6.ayını doldurmuş bebek ile babanın kişisel ilişki süresi bu nedenle artırılabilir. Uygulamada 2 saat – 4 saat arasında (haftada 1 gün) kişisel ilişki kurulduğu görülmektedir. Kanaatimce haftada birkaç gün (birkaç= 1’den fazla 4’ten az anlamına gelir) kişisel ilişki kurma hakkı babaya tanınmalıdır.

Bebeklerde 0-3 yaş arasında kişisel ilişki baba ile yatılı olacak şekilde kurulmamalıdır.

0-3 yaşın tamamlanmasından sonra, yatılı olacak şekilde kişisel ilişki kurulabilir. Bu durumdaki kişisel ilişki süresi ise babalık duygusunu tatmin edecek düzeyde olmalıdır. Uygulamada genellikle iki haftada 1 gün Cumartesi sabah 10’dan Pazar akşamı saat 16’ya kadar kişisel ilişki kurulabildiği görülmektedir. Bence 3-6 yaş arasındaki çocuklarda iki haftada 1 yerine haftada 1 gün 10:00- 18:00 saatleri arasındaki bir kişisel ilişki daha uygun olmaktadır.

Kişisel ilişki süresi, her çocuğun uyku düzeninin birbirinden farklı olması gibi, her ana-babaya ve çocuğa göre uyarlanabilmelidir. Ana-babanın çalışma saatleri, çocuğun okula gidip gitmediği, oturdukları yerlerin birbirine uzaklığı, ekonomik imkanları, çocuğun bakımına yardımcı olabilecek kişilerin varlığı gözönüne alınarak kişisel ilişki süresi belirlenmelidir.

Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri belirlenirken özellikle okula giden çocuklarda 1 hafta baba ile diğer hafta ise anne ile vakit geçirebilmesine imkan tanınmaya çalışılmaktadır. Her hafta babanın çocuklarla vakit geçirebilmesi imkanı tanındığında anne ile çocuğun haftasonu bir plan yapması engellenmiş olmaktadır, bu nedenle iki haftada bir gece yatılı kalacak şekilde kişisel ilişki kurma süresi belirlenmektedir.

Lütfen:

Bu konudaki sizin görüşlerinizi, yazıda değinilmemiş noktaları, kalıcı olması için lütfen yorumlara yazın. Hem anne hem de babanın bu konudaki tecrübelerini paylaşmasına ihtiyacımız var.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.

“Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri” için 20 yorum

 1. Eşimden boşanma sürücündeyim geçici velayet bende 15 günde bir babasını bir gün oğlum görüyor Ağustosta 10 Agustos 31 Ağustos babaya görme hakkı verildi Agustos ayının ilk hafta sonunda vermek zorundamıyım yoksa ağustosda 10 damı vereceğim teşekkür ederim

 2. Bir akrabam, anlaşmalı boşanma yoluna gitti. Anlaşma hükümlerinin bazılarını bilmiyorduk; avukat bize söylemedi ya da hakim takdir yetkisini kullandı. Şimdi 30 gündür çocuk babada(15 günde 1 gün, yılda 1 ay(Temmuz) ) bu sürede her gün 2.5 saat telefonda görüşme hakkı tanındı. Ama çocuğun bu süre içinde denk gelen doğum günü hariç telefonla görüşme hakkı sağlanmadi. 5 dakika ayrılığa dayanamayan çocuğun 1 ay anneden ayrılması ne kadar doğru”hukuki?” İlgi ve anlayışınız için şimdiden teşekkür ediyorum. İslam’da en kötü helal (hak)boşanma. Bu süreçte kişisel hakların çiğnenmemesi ve çocukların mağdur edilmemesi dileğiyle, saygılar sunuyorum.

 3. Çok doğru tabiki babayla ne diye görüşsün çocuk ne gereği var . Baba ne ki alın elinden ailesini çocuğunu göstermeyin çocukları da adam sadece damızlık çünkü, çocuğu yap boşan adamdan nafaka al evinden kov çocuğunu gösterme sonra kadin cinayetleri neden oluyor deyin . Adamın elinde hiçbişey bırakmamışki bu feminist düşünce adamın daha kaybedecek neyi kalmiski. Bence boşanmalarda çocuklar çok abest bir durum olmadıkça babaya verilsin . Bak o zaman ayrılık lar boşanmalar kadin cinayetleri kalıyormu. Birde böyle denenmeli kadin denilen canlıya hak verdikce erkeğe zulüm ediliyor.erkek aşağılanıyor. Kadın kutsaldır tabiki ama bir erkekten üstünlüğü yoktur . Erkeğinde kadına yoktur . Birine hak verirsen adalet şaşar, sonra herkes kendi adaletini arar.

 4. Sibel Hanım; size katılıyorum. Allah büyüktür. Umarım doğru, dürüst babaların haklarıda gözetilerek evlatlarından ayrı bırakılmazlar.

 5. Kavik 19 nedeniyle senede bir cocuklarimi gorme gunum var 30 gun bu nedenle nasil gorevilirim ikimizde ayri sehirlerde yasiyoruz yardimici olun aydinlatim bizi lutfen

 6. merhaba 12 martta karsilikli tek celsede bosandik velayti anneye ben aldim nafaka taleb ettim vermiyo 5 yasinda 4 yasinda 2 cocum var vermiyo izin gunlerinde grlmedi almayada ama temmuzda 1 ay ona hakim verecem dedi bende vermek istemiyorum uzakta cocuklarin pisikolojileri alt ust olcak bana cok duskunler vermesem bunun bi yolu varmi hani para felan vermiyo gelip alcam 1 ay dedi ben cok uzuluyom bakacak durumu yok cocuklarim onu hic istemiyo yani 1 ay cok degilmi degilmi cocuklar kucuk sonucta anneye ihtiyaci var nasil vermem

 7. Görüyorum ki kadınlar erkeklere çocukları göstermek istemiyor. Babalar çocuklarını az görüyorlar. Bu durum hem çocuklara hem de babalara haksızlıktır. Babalar ve çocuklar birbirlerini daha fazla görmelidir. Bir çocuk için baba da önemlidir. Sadece anne kavramı olmamalıdır.

  1. ağzınıza sağlık ,araştırıyorum hep aynı sonuç ,ben çocugumla istediğim zaman görüşme hakkım olamazmı hafta 1 yada 2 haftada 1 neden kısıtlama heleki erkek çocuksa

 8. S.aleyküm abukat bey
  Eşimle 5 aydır ayrı yaşıyoz
  Boşanmıyoda….barışmıyoda
  Çocuğu bana haftada bi gün ver diyom vermiyo ailme göstermiyo
  Çocuğu haftada bi gün boşanmadan almak için ne yapabilirim çocuk 3 yaşında

 9. Kadınları 2. Sınıf yerine koyarak sadece üreme anlamında doğuran her kadın ‘anne’sıfatını alır, babanın rızası var ise başkası emzirebilir mantığı ( kuran I kerimedeki bu ayeti iyi okumanız gerek) çocuğu anneden uzaklaştırması açıdan önemli değil ama akşam uyurken eve gelen babanın , çocuğuna banyo yaptırmak da zorlanan, bir tabak yemeği yiyebilecekken çocukla oyun oynamayıp 3 kaşık yedi yemiyor diyip çocuğun beslenmesinde sıkıntı yaşayan babalar mı haklı? yoksa her kadın doğuruyor deyip eşine yardım etmeyen babalar mı? Kadın mal değil satın alınmıyor, onunla duyguları hisleri var. Emzirme döneminde kadının beslenmesi, yemesi, psikolojisinin ne kadar önemli olduğu ile ilgili bir sürü yazı ve doktor görüşlerine bakabilirsiniz . Kadının psikojisini anlamayıp ataerkil bir toplumun uzantısı olarak yaşadığınız erkek egemenliğini her yerde uygulamayın . Yazdığınız yorumlarda kendi annenizi düşünüp yazın zira şahsım hem adliye dilekçelerinde, hem kendi babamda hem kendi eşimde ve yüzlerce yaptığım gözlemlerde ve yaşadıklarımla yazıyorum. Empati yapmamaya devam ettiğiniz müddetçe kadınları hep aşagılayacaksınız bu çok üzücü. her aile farklıdır. Her baba her anne farklıdır fakat evlilik bir kurum ise herkes kendi görevini ne kadar yapıyor bir ona bakmalı. Bu sebeple eğer söz konusu baba ile görüşmek ise ilk önce anne ile düzgün anlaşmalı . Ve tek başına yatılı olarak kaldığında baba ile kalmalı. Babanın annesi ile birlikte kalmamalı. Baba onunla ilgilenmeli

  1. Duygularıma tercumansiniz! Çok guzel 1yazi olmuş…Hiç 1sekilde babayla gorusturmemek için n yapılır 1fikriniz var mı?

   1. Var Allah korkusundan iyice uzaklasirsabız zaten az kalmış ozaman göstermeye bilirsiniz

 10. Merhaba yasin bey boşanmış bir anneyim çocuklarımı cuma akşam 10 dan pazar akşam 5 e kadar görme iznim var. Ancak hafta sonları da çalıştığım için çocuklarımı göremiyorum eski eşimle anlaşıyorum hafta içi izin günümde çocuklarımı almak istediğimi ancak verilen sözler tutulmuyor. Mahkeme kararında hafta içi izin günümde çocuklarımı görebilme konusunda değişiklik yapabilirmiyiz? Konuyla ilgili yapılması gereken adli işlemler nelerdir?

 11. Es.Selamun.Aleyküm ben eşimle bu problemi yaşıyorum,aile bağlarını kendi fevri rüzgarı ile ani karar alıp manevî bağları koparma riskini göz alarak yapıyor .buda beni üzüyor bir insanın çocuğun ruhsal bozukluğu görüp çocuğun aile bağlarını koparmaya çalışması ne kadar doğru , çocuğumla 15 gün tatilde 5 gün bir zaman geçirmem ile birlikte babaannesi ve büyükbabası ile bir gün geçirmesine karşı çıkıyor hâlbuki annem ve babam ona kötülükte yapmadı.şaşırıp kalıyorum.yardımcı olursanız

  1. Yapmadıysa ne diye göstermiyo acaba hep yapmazlar zaten bence birazda eski eşinizin gözünden bakın biraz olaylara kusura bakmayinda tekmelemezsen hayvan bile isirmaz

 12. Mahkemelerin baba ile çocuk ilişkisinin tesisi adına verdiği süreleri kullanmayıp ,çocuğunu ihmal eden babalara da bir yaptırım olmalı.Bu süreler babanın değil,çocuğun ústün çıkarları adına verilen sürelerdir.Hem anne hem baba olmak ,bir anneye hiçbir zaman yük değil ,fakat çocuğun ihtiyaçları ,rollerin hepsini de yüklensek baba ile zaman geçirdiğinde tam manasıyla karşılanıyor.Bu sürelerin kullanımı babaların tasarrufuna bırakılmamalıdır.Çocuğuyla zaman geçirmek adına çırpınan babalar kadar ,çocuğunun babaya duyduğu manevi ihtiyaçlarını önemsemeyen babalar da azımsanmayacak kadar fazla.

 13. Merhaba Yasin bey,

  Bildiğiniz gibi, güncel uygulamada, çocuğun velayeti ve kişisel ilişkinin belirlenmesi klişe diye tabir edebileceğimiz kararlar ile düzenlemektedir. Halbuki, her ailenin içinden doğduğu din, töre gibi kendi dinamikleri vardır. Boşanma sonrası tek düze genel kararlar geleceğimiz olan çocuklarımızı ailesizliğe, töresizlige, boşluğa itmektedir. Böyle yetişen çocuklar ve yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar aşikar olup, istatistikler olumsuz tablolarla karşımızda.

  Boşanma ve Velayet sorunu devam eden bir baba olarak yargının bu konuda hızlı bir değerlendirme sürecine girip (delil ve şahitler ile destekli) velayeti belirlemesi elzemdir. Hatta tavsiyemdir ki, boşanma davası taraflardan birinin isteği ile hemen gerçekleştirilir ve diğer maddi ve manevi uyuşmazlıklar ayrı bir dava konuları (ceza, vs) olarak ele alınmalıdır. Sürenin uzaması, hukuk mücadelesi adı altında düşmanlığa sebep olup, tarafların ve çocuğun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

  Kişisel ilişkinin ise bir kısıtlama olmaksızın düzenlenmesi, tarafların ve çocuğun yararına olacaktır. Psikolojiye göre, Her doğuran anne olur fakat annelik duyguları aynı olmaz. Çocuğa; İlgisiz davranan, bakmayan, terk eden, ruhsal problemler vs. gibi parametreleri göz ardı edilerek salt karar ile “anne” ye verilen velayet kararları öncelikle çocuklarımıza ve özellikle babalara çok zarar vermektedir. Velayet açmazı ile görüş günlerinde dahi Çocuklarını yıllarca göremeyen babanın olduğu, her hafta 55 bin çocuk icra davasının açıldığı duyulmaktadır. Bu çocuklar anneleri tarafından bilinçli yada bilinçsiz olarak Ebeveyne Yabancılaşma Sendromuna (EYS) maruz kalmakta ve babaları ve soy bağı ile ilişkisi darbe almaktadır. Soy bağının koparilması da, Toplumsal çöküşü hızlandırmaktadir.

  Şu şekilde bitirmek istiyorum, Dinimiz İslam’da velayet babanındır. Doğduğu eve aittir. Süt emen bir bebek ise, Anne babanın (rızası ile) adına ücretli (hidane) olarak bakar, bakmaz ise yine baba adına bir başkası emzirip bakar. Her halükarda velayet babanındır ama Annesi ile ilişkisinin kısıtlanması kesilmesi de yoktur. Çatışmadan uzak, Karşılıklı rıza ile çocuğun yüksek yararını düşünmek esas olmalıdır.
  Maalesef mevcut yargı sisteminde bu kanunlarda bunun tersi görülmektedir.
  Düzenlemeler ile bir nebze iyileştirme yapılabilir fakat Allah’ın adaletine alternatifler ile erişilemez.

  Saygılarımla…

 14. Çocukların baba ile kişisel iliskinin kısıtlanması ilerleyen yaşlarda özellikle ortaokul çağlarinda ciddi davranis bozukluklarina sebep olmaktadir. Sayin Hakimlerimizi okullara davet edip kısıtlı sure babasiyle gorus gunune sahip yada eys uğramış cocuklarin durumlarini gormelerini istiyorum. Çocuklar babalari ile her haftasonu gorusmeli. Yoksa ciddi davranış bozukluğu yasiyorlar.

 15. Yasin bey Ülkemizde Aile mah. Kadınlar için kurulmuş erkek 1 sıfırla başlıyor Çoçuk için yatırılan Nafakanın çoçuğun ayda bir Dr. Rap. Geçirilmesi anne ne yediriyor nasıl bakıyor keyfi yalan Beyana Dayalı uzaklaştırmalar nedeniyle takibi yok. BABA dede baba anneye bebek yasak lütfen selm. İlginize yazımıza tam destek saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir