Büyükanne ve dede torunu görme hakkına sahip mi

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Boşanma davalarında karşılaşılan olaylardan bir tanesi de anne ile babanın boşanmasından sonra, babanın yurtdışında yaşaması ve bu nedenle sık sık gelememesi nedeniyle çocuğu görememesi.

Babaanne ve dedelerin en büyük yakınması, oğulları yurtdışında olması sebebiyle çocuğu alamadığı için kendilerinin de torun sevgisini yaşayamamaları.

Yargıtay, babaanne ve dedenin (tabii ki anneannelerin de ) torunları ile kişisel ilişki kurabilme haklarının olduğunu kabul etmiş durumda.

Yani Babaanne ve dedeler de dava açarak torunları ile -torunun babası görüşmese dahi- kişisel ilişki kurulmasını isteyebilirler.

Ancak, Yargıtay, eski kararlarında, bu kişisel ilişki süresinin çocuğun babasının hakkı kadar olması gerektiğini belirtiyorsa da yeni kararlarında bu sürenin bu kadar uzun tutulmasının doğru olmadığına karar verdi.

“Üçüncü kişilerin, koşulları gerçekleştiği takdirde çocukla kişisel ilişki kurma hakkı mevcutsa ise de; kişisel ilişki süresinin ana ve babaya tanınan genişlikte olması beklenemez. Ancak; babaanne ile torun arasındaki kişisel ilişki, “aile bağlarını” güçlendirmek ve geliştirmek, torun sevgilerini tatmaya elverişli olacak yeterlilikte olmalıdır. Davacı babaanne ile küçük arasında, her dini bayramda kişisel ilişki kurulması amaca uygun olmayacak şekilde uzun sürelidir.” dedi. (YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2014/22093)

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir