Çin’de 8 günlük tatil süresince boşanmak yasaklandı

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

cin-seddiBBC Türkçe’de China Daily gazetesinden alıntılanan bir habere göre, ülkenin en büyük eyaletinde Komünist Parti yönetiminin 60. yıl dönümünün kutlanacağı (1949-2009) 8 gün boyunca kimse boşanamayacak.

Çongking eyaletinde 1 Ekim 2009 Perşembe günü başlayacak tatil boyunca evlenmek serbest olacak.

Evlenme dairelerinden sorumlu yetkililer, nikah başvurularında büyük bir artış olduğundan aynı anda boşanma işlemlerini de gerçekleştiremeyeceklerini söylüyorlar.

Habere göre evlenmek isteyen Çinliler çoğunlukla nikahlarını tatil dönemlerine denk getirmek istiyorlar.

China Daily gazetesi boşanmaların tatil dönemi boyunca yasaklanması kararını sorgulayanlar da bulunduğunu aktarıyor.

Gazetede görüşlerini aktaran 25 yaşındaki Yuan Baoying “Evlenme ve boşanma insanların yaşamlarını etkileyen önemli kararlar. İşleme koyup koymama kararı, başvuru sayısının yüksekliği ile değil, işlemin aciliyetine göre verilmeli” demiş.

Çin’de Komünist Parti yönetiminin yıldönümü takvimin en önemli olaylarından sayılıyor. Bu yıl özellikle de 60. yıldönümü olması dolayısıyla törenlerin çok görkemli olması bekleniyor.

Kutlamaların odağında Pekin’deki Tinananmen Meydanında yapılacak askeri geçit töreni ve Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun konuşması olacak.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir