Önlem Almayan Sağlık Çalışanından Boşanılabilir mi?

Takip edin
Avukat Yasin GİRGİN son yazıları (TÜMÜNÜ GÖRÜN)

Önlem Almayan Sağlık Çalışanından Boşanılabilir mi?

-Eşim bir hastanede çalışıyor. Ancak pandemi konusunda aylardır uyarmama rağmen gerekli önlemleri almıyor. Evde bir çocuğumuz ve yaşlı annem de var. Kendimden çok onlar için endişeleniyorum. Eşimin bu konuda gerekli önlemleri almaması boşanma sebebi sayılabilir mi?

Eşler evlilik içinde çalışmama, çalışırsa mesleğini seçme ve seçtiği mesleği icra konusunda serbesttirler. Ancak seçtikleri bu mesleğin diğer eşi rahatsız etmemesi, geçimsizliğe neden olmaması gerekir. İtibarlı bir meslek olarak görülen doktorluk, mühendislik, avukatlık dahi yapılışı şekliyle diğer eşe zarar veriyorsa, eşin evini ihmal etmesine neden oluyorsa boşanma sebebi sayılır ancak bu davranış manevi tazminata sebep olmaz. Çünkü bu mesleğe sahip olmak, evlilikte sorunlara yol açsa dahi diğer eşin kişilik haklarına saldırı sayılmaz.


Boşanma Davası Açan Eşe Terk Davası Açılabilir mi?

-Merhaba ben 6 senelik evliyim. Eşime benimle ilgilenmediği için boşanma davası açtım ve ondan ayrı yaşıyorum, eve dönmezsem onu terkettiğim için bana dava açacağını söylüyor, bunu yapabilir mi?

Boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin aynı konutta yaşama zorunluluğu sona erer. Bu nedenle boşanma davası açmış eşin müşterek konuta dönmesi talep edilemez; terk nedeniyle boşanma davası açılamaz ancak varsa başka sebeplerle boşanma davası açılabilir.


Ayrı Yaşarken Aldatma Sebebiyle Boşanma Davası

-Eşim bana boşanma davası açtı ve reddedildi. Ben onu affettiğim ve eve çağırdığım halde o şu anda başka bir kadınla yaşıyor, yine de fiili ayrılıktan dava açmak mümkün olur mu?

Boşanma davasının reddinden itibaren evlilik birliği yeniden sağlanamamış, eşler bir araya gelememiş ise ve 3 yıl geçmişse bu durumda iki taraf da fiili ayrılık nedeniyle boşanma davası açabilir. Ancak fiili ayrılık süresi içinde de eşlerin birbirine karşı sadakat yükümü devam eder. Bu nedenle bu süre içerisinde başkası ile karı-koca hayatı yaşayan eş aleyhine ayrıca zina ya da evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabilir.


Ölümle Tehdit Edilen Hangi Davayı Açmalı?

-Ben 2 yıllık evliyim. Evliliğimin başından bu yana evlendiğime pişman oldum. Eşim beni kavga ettiğimiz esnada öldürmekle tehdit etti. Kendisine hayata kast sebebiyle boşanma davası açmak istiyorum. Ancak bana böyle bir tehditte bulunduğunu kanıtlamak için elimde bir delil yok. Ne yapmam gerekiyor?

Ölümle tehdit özel bir boşanma sebebidir. Ancak daha genel olan evlilik birliğinin temelinden sarsılması yani eski deyimle şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak sonuç açısından daha uygun bir yol olabilir.


Evlilikten Önce Bilinen Kumar Alışkanlığı Boşanma Sebebi Olur mu?

-Kocam çok fazla kumar oynuyor. Evlenince bu alışkanlığından vazgeçeceğini düşünmüştüm ama vazgeçmedi. Boşanma davası açabilir miyim? Bir de eşimin alışkanlığını evlenmeden önce biliyor olmam davayı etkiler mi? Teşekkürler.

Kumar alışkanlığı tasvip edilmeyen bir alışkanlıktır. Ülkemizdeki hukuk düzenlemeleri de çeşitli spor müsabakalarına yapılacak bahisler dışında kumar oynanmasını yasaklamıştır. Bu sebeple, hukuka aykırı bir davranış nedeniyle ortak hayat çekilmez hale gelmişse boşanma sebebi sayılır. Evlenmeden önce biliyor olmanız bana göre, kumar alışkanlığı nedeniyle dava açmanıza engel değildir.

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'