Dünyaya Neden Geldik?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Gelen soruları bu köşede cevaplıyorum malumunuz. Yazı günümde, bizim ufaklık, “baba Allah bizi neden yarattı, Dünyaya neden geldik?” diye sorunca, bu hafta medyada yer alan bazı haberleri anımsadım:

******

Ateizm Derneği, Ramazan programı sırasında, “Şeytan bile Allah’ı inkar etmiyor Şeytan ne diyor Allah’ım beni ateşten yarattın. Beni yarattın diyor, farkında. Ee! Ateistlerin en büyük babası Şeytan, yani öyle sayılırsa Şeytan onlardan çok daha temizdir” diyen Nihat Hatipoğlu’na dava açacağını açıkladı.

*******

Berkin Elvan’ın ölümünden sonra kendi Facebook sayfasında “Böyle ekmek almaya gidersen ananı böyle s… o… ç…” diye küfreden polis memuru U.Ç. hakkında ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlaması ile iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

*******

Ankara’daki Gezi Parkı gösterilerinde ölen Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar ve 10 kişi hakkında yasadışı Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TİKB) üyeliği iddiasıyla dava açılıyor.

*******

Ersun Yanal, son 2 haftada hakkında itibarını zedeleyen açıklamalarda bulunan, yazan çizen herkes hakkında dava açacağını açıkladı.

*******

Çin’de HIV pozitif iki yolcu, bir arkadaşları ile beraber havayolu şirketi Spring Airlines’a kendilerini uçağa almadığı gerekçesi ile dava açtı. Havayolu şirketini ayrımcılık yapmakla suçlayan üç yolcunun davasını Şinyang’da bir mahkeme Cuma günü kabul etti.

*******

Dışişleri Bakanlığı’nda IŞİD ile ilgili yaptıkları gizli toplantının ses kayıtlarını yayımlayan Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerine dava açıldı.

*******

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, istifa çağrılarına sonunda uydu ve bu akşam televizyondan yaptığı açıklamayla kendisi hakkında dava açılmaması ve siyaset yapmasına izin verilmesi şartıyla başbakanlığı Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el Abadi’ye devretmeye razı olduğunu duyurdu.

*******

Brezilya’da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası çeyrek finalinde Kolombiya’nın Brezilya’ya 2-1 yenilerek elendiği maç, Kolombiyalı bir avukat tarafından mahkeme taşındı. Aynı zamanda gazetecilik yapan, Aurelio Jimenez adlı avukat, “Hakemin felaket yönetiminin Kolombiya Milli Takımı’nın Dünya Kupası dışında kalmasına neden olduğu” iddiasıyla FIFA hakkında 1 milyar euroluk tazminat talebiyle dava açtı.

*******

Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz banka ile ilgili yayınlanan yalan haberler hakkında 230’dan fazla dava açtıklarını söyledi.

*******

29 Eylül 2013’te Gülsuyu’nda vurularak öldürülen Hasan Ferit Gedik’in davasının ilk duruşmasında sanık yakınları, Gedik’in ailesi ve milletvekillerine saldırdı. Dava 4 Eylül’e ertelendi.

*******

17 Ağustos 1999 depreminde yapım hatalarından çöken binaların müteahhitlerine açılan 190 dava 7 sene önce zaman aşımına uğradığı için düşeli 7 sene oldu.

*******

Ufaklığın sorusuna “sanırım şu üç günlük Dünyaya dava açmaya gelmişiz” şeklinde cevap vermemiş olsam da yazıyı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir sözünü anarak bitirelim:

“Bu millet kılı kıpırdamadan dava uğruna canını vermeye razı olmasaydı ben hiçbir şey yapamazdım.”

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir