Eşe çok kötü davranış mutlak boşanma sebebidir

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Pek kötü davranış, zulüm, işkence, ağır eziyet, dövmek, aç bırakmak ile ağır hakaret, silahla tehdit etmek ve benzeri fiiller kabul edilmiştir. Bu fiiller boşanma sebebi olduğu kadar Türk Ceza Kanunu yönünden de suç teşkil etmektedir.

 Bu boşanma sebebi de mutlak boşanma olması nedeniyle hakim ayrıca evliliğin çekilmez hale gelip gelmediğini araştırmaz. Ancak, pek fena muamelenin var olup olmadığı tayin edilirken evliliğe yaptığı etki de göz önünde tutulur. Yine bu boşanma sebebi kusura dayanmaktadır, bu nedenle bu davranışlarda bulunan eşin ayırt etme gücüne sahip bulunması gerekmektedir. Öğretide diğer eşin tahrikinin kusuru tamamen kaldıracağı yahut kısmen hafifleteceği ve dolayısıyla da boşanmaya sebep olmayacağı ileri sürülmektedir.

            Zina bölümünde de incelediğimiz gibi burada da 6 aylık ve 5 yıllık süreler söz konusudur. Dava hakkı sürenin geçmesi veya af ile düşmektedir. Zinadan farklı olarak bu halle için önceden rızanın dava hakkına engel olması kabul edilmemiştir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir