Eşi başkası için terk edene velayet verilir mi?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Başka birisiyle kaçan eşe çocuğun velayeti verilir mi? Yardım ederseniz sevinirim. Yılmaz S. 

Yılmaz Bey, çocuğun velayetinin düzenlenmesinde gözönüne alınan en önemli ilke çocuğun üstün yararıdır. Bu ilkeye göre çocuğun üstün yararı gözetilerek evliliğin bitmesi halinde velayetin kime bırakılacağı tespit edilir. Annenin bir başkasıyla ilişkisinin olması ancak çocuk bunları idrak edebilecek çağda ve sadakatsiz anne çocuğa bunu yansıtıp kötü bir örnek oluyorsa velayetin bırakılmasında gözönünde bulundurulur.

Boşanma davam reddedildi, yeniden ne zaman dava açabilirim? 

Selamlar, 2009 yılında eşim hem evimi taşıyıp annesinin evine götürerek beni terk etti. Buna karşın ayrıca nafaka davası açarak benden nafaka almaktadır. Aynı yıl ben de boşanma davası açtım, 3 yıl sonunda reddedildi ve Yargıtay bunu onadı.  Tekrar 3 yıl bekleyip dava açarak boşanabileceğimi öğrendim. 2016′yı beklemeden nasıl boşanabilirim? Fatih T. 

Fatih bey, boşanma davasının reddedilmesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen eşler yeniden bir araya gelmemişlerse, yani evlilik birliği yeniden kurulamamışsa, eşlerden her biri boşanma davası açmak üzere mahkemeye başvurabilir. Bu süre beklenmeden yeniden dava için başvuru yapılabilir, ancak bunun için ilk açılan boşanma davasında gösterilmemiş bir sebebe dayanmanız veya yeni bir sebebin ortaya çıkması gerekmektedir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir