Eşim boşanmak istemiyor

Takip edin
Avukat Yasin GİRGİN son yazıları (TÜMÜNÜ GÖRÜN)

Ben çekişmeli boşanma davası açtım. Ancak karşı taraf boşanmak istemiyor. Niye boşanma davası açtınız diye sorarsanız, aldatma olduğu için, bana evde rencide edici sözler, küfürler kullandığı için, aileme karşıda hep küfürler ettiği için derim. Şimdi yeni bir sayfa açıp hayatıma mutlu bir şekilde devam etmek istiyorum. Sizden ricam şu: mahkemede karşı taraf boşanmak istemiyorum dese, çok uzar mı? Hülya S.

Mahkemede bir eşin boşanmak istemediğini söylemesi, bilinenin aksine davayı uzatmaz. Dava açan taraf, tanıklarıyla, belgelerle dava dilekçesinde dayandığı geçimsizliği, bu geçimsizliğin meydana gelmesinde karşı tarafın kusurunu ispatlayabilirse hakim boşanma kararı verir, diğer tarafın boşanmayı isteyip istememesi önemli değildir.

Eşim evden gitmiyor

Ben 19 senedir evliyim. Evlendiğim günden bugüne çocuklarımızı düşünerek bu yuvayı sürdürmeye çalıştım. Fakat artık gitmiyor şu an hala bir çatı altında oturuyoruz. Burası annemin evi, ailesinin yanına gitmesini istiyorum gitmiyor, dava açmak istiyorum ne yapmam gerekiyor. Murat Ş.

Kıymetli okurum, herkesin derdi farklı farklı. Geçen hafta cevap verdiğim bir soruda, okur, eşinin eve dönmemesinden şikayet ediyordu. Bu hafta da siz evden gitmediğinden yakınıyorsunuz.

Boşanma davasının açılması ile eşler ayrı yaşama hakkına sahip olur. Boşanma davasının açılması ile MK 169’a göre hakim, eşlerin barınmasına, geçimine ilişkin konularda da re’sen karar alır.

Gerekçelerinizi bildirerek boşanma davası açarsanız, evin mülkiyet durumu da gözönünde bulundurularak hakim karar verecektir.

Nişanlımın borçları beni bağlar mı?

Haziran ayında evleneceğim. Ancak nişanlımın devam etmekte olan tüketici kredisinden doğan icra borcu var. Aynı zamanda önümüzdeki aylarda da muhtemelen ödeyemeyeceği yüklü kart borçları oluşacak. Nikahtan sonra bu borçlar ve takipler beni bağlar mı? Vehbi Ç.

Her ne kadar kural olarak eşlerin evlilik öncesi mal varlıkları ve borçları diğerini bağlamaz desek de evlendikten sonra başlatılacak olan icra takipleri ev içinde huzursuzluk yaratacaktır.

İcra memurları borç nedeniyle eve gelecek ve ortak alandaki tv, müzik seti gibi mallarda haciz işlemi uygulayacaktır. Bu işlemlere karşı davalar elbette açılabilir, ancak manevi olarak size yük getirecektir.

Yayınlayan

Avukat Yasin GİRGİN

Avukat Yasin GİRGİN, 1977 Ankara doğumludur. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş ve sonrasında 2 yıl boyunca Özel Hukuk Master programına devam etmiştir. 2004-5 yılları arasında yaptığı hakimlik dönemi dışında 13 Kasım 2000'den bu yana serbest avukatlık faaliyetini icra etmektedir. 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunan GİRGİN'in 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır. GİRGİN, halen superhaber.com'da okur sorularını cevapladığı köşe yazılarını kaleme almaktadır. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen GİRGİN, Alman Uzman Avukatlık Yasası'nı da Türkçe'ye çevirmiştir.

Bir cevap yazın

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'