Eşin Borcu Nedeniyle Diğer Eşin Banka Hesabı Haczedilebilir mi?

Takip edin

Son günlerde özellikle verdi daireleri, e-haciz yöntemiyle alacaklarını yoğun bir şekilde tahsile çalışıyorlar. Okurlardan gelen sorular da genellikle eşlerine ait borçlar nedeniyle kendi banka hesaplarının, evlerinin, ev eşyalarının haczedilip haczedilemeyeceği konusunda yoğunlaşıyor.  

 • Merhaba Yasin Bey, Eşimin, öğrenim kredi borcu var ve haciz durumunda, benim bankadaki parama el konabilir mi bu durumda? Cemhan K. 

Medeni Kanun ile yapılan değişiklikle bir eşin mallarının değerinin yarısının diğer eşe ait olacağı kabul edilmişti. Ancak bu paylaşım mal rejiminin sona ermesinden yani evliliğin sona ermesinden itibaren söz konusu olabilir. Bu nedenle bir eşin şahsi borcundan diğer eş sorumlu değildir, alacaklılar banka hesabınıza, gayrimenkul ve diğer malvarlığınıza haciz koyamaz.

Adi Şirket Borcu Diğer Eşi Bağlar mı?  

 • Merhaba Yasin bey size bir sorum olacak: Benim kendi adi şirketimden dolayı bir vergi borcum vardı bir kısmını ödedim diğer kısmını ödeyemedim. Bu sebepten dolayı banka hesabıma bloke konuldu başka bir borçtan dolayı da haciz konuldu. Acaba eşimin hesabına da ( devlet memuru ) haciz konulur mu teşekkürler. Şükrü G. 

Adi şirket, bir sermaye şirketi değildir, bu nedenle adi şirket ortakları şirket borçlarından tüm malvarlıkları ile sorumludur. Ancak bir eşin borcunun diğer eşi bağlaması için bu borcun evlilik birliğini temsiline yapılmış olması gerekir. Bu nedenle devlet memuru olan eşinizin adi şirketin borçları nedeniyle sorumlu tutulması yanlıştır.

Noterde Devredilen Şirketin Borcundan Sorumluluk  

 • Sayın Yasin bey merhaba. Ben Devlet memuruyum. Eşim 1994 yılında abisinin şirketini devralmış. 2002 yılında vergi ziyaı cezalarından dolayı vergi borcu olduğunu öğrenmiş. Borç miktarı oldukça yüksek. Biz 2002 yılında evlendik. 2004 yılında da şirketi devretmiş. Şirket müdürü de abisi imiş o zamanlar. Devrettikten sonra kişi şirket müdürlüğünü de almış ve satış yapılırken noterde tüm borçlarıyla devir edilmiş. Duyduğumuz kadarıyla devir alan kişi re’sen kapatmış şirketi. Bu şirketteki borçlardan eşim sorumlu mudur? Ben bir ev almak istiyorum. Kendi adıma ev alsam bu eve haciz gelir mi? Eşimin Bu evde payı olur mu? Tabii ki kendi gelirimle alacağım. Nasıl Bir Yol izlemem gerekir. Seçil T. 

Seçil Hanım, noterde yapılmış olan “tüm alacak ve borçlarıyla şirket hissesinin devri sözleşmesi” devletin şirketten olan alacaklarının durumunu etkilemez. Şirket hissedarı kendi dönemine ait borçların ödenmemiş olması halinde bunlardan devlete karşı sorumludur.

Kendi adınıza alacağınız eve öncelikli olarak haciz gelmez. Medeni Kanun’a göre, 2002 yılından itibaren eşlerin kendi çalışmaları ile edindiği malvarlığının değerinin yarısı diğer eşe ait olmaktadır. Mal ayrılığı sözleşmesi yaparak satın alacağınız eviniz üzerinde eşinizin bir hak sahibi olmamasını sağlayabilirsiniz.

Evlilik Sözleşmesi Çözüm Olur mu?  

 • Merhaba, Mağdur olmaktan korktuğum sorularım olacak size umarım yardımcı olursunuz. 2005 yılında evlendim, eşimin kredi borçlarından dolayı haciz gelmesinden korkuyorum. Evlenirken edinilecek mallar hakkında hiçbir anlaşma yapmak aklıma gelmedi. Bana ailemden miras kalan evi 2013 yılında beş kardeş sattık ve paylaştık. Ben aldığım parayla taşınmaz aldım. Bu taşınmazı mirastan aldığımı nasıl ispatlamalıyım? Elimde evin satışından alınan banka makbuzları var bunlar işime yarar mı? Şuandan itibaren evlilik sözleşmesi yapsam işe yarar mı ve bunu nereden yapmalıyım. Vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim. Seher K. 

Seher Hanım, eşlerin miras olarak getirdikleri mallar kişisel malı olarak kabul edilmekte ve diğer eşle paylaşıma konu olmamaktadır. Bu malın yerine geçen değerler de aynı şekilde değerlendirilir.

Evlilik sözleşmesini ise noter huzurunda yapabilirsiniz. Yaptığınız tarihten itibaren mal ayrılığı rejimine geçebilirsiniz.

10 thoughts on “Eşin Borcu Nedeniyle Diğer Eşin Banka Hesabı Haczedilebilir mi?”

 1. İyi aksamlar turk Telekomdan icralık dosyam var bankadan 6 yasındakı ogluma kumbara hesabı actırdım fakat 18 yas altı oldugu ıcın belgeleri ben imzaladım onun hesabına para yatırdığım zaman benim borcumdan dolayı bloke konulur mu yanıtlarsınız sevinirim

 2. Merhaba yasin bey…benim ehaciz var ve icralık dosyalarım hesabıma bloke koyuluyor… sigorta lı çalışamıyorum maaşıma da haciz koyuyorlar…kızım 18 yaşından küçük ve ona hesap açmak istiyorum ama hesabına bloke koyulur mu…

 3. Merhabalar
  Size bir sorum olacak benim ve eşimin banka sicili bozuk yani bankaya olan borclarimiz varlik sirketlerine dusmus ama bizim bir oglumuz var onun adina para biriktirmek icin hesap actirdigim zaman vasisi ben olduguma gore benim veya babasinin borcundan dolayi cocgumun hesabina bloke koyulabilirmi yani yatiracagim parayi alabilirmi boeclu oldugum banka veya varlik sirketleri cevabinizi bekliyorum tesekkurler.

 4. Merhaba. Benim bi tazminat davam var ve evlilik aşamasındayım tazminat davam trafik kazasından dolayı. Eşim memur ve ben davayı kaybetsem eşimin maaşına herhangi bir yansıma olur mu acaba ?

 5. Merhaba, eşimin üzerindeki şirket için bankalardan çekilen bütün kredilere ben ve 26 yaşındaki oglum kefil olduk. Eşim kendi adına ve Şirket adına konkordato ilan etti. Bankalar bütün alacakları için bana ve ogluma icraları gönderdiler. Oğlumun ve benim üzerimizde bir mal yok. Benim emekli maaşım var.
  Benim üzerime gelen icradan dolayı annem ve kardeşlerim zarar görür mü. Annemin üzerinde diğeri çok az olan bir tane taşınmaz var.
  Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.
  Teşekkür ederim

 6. IMDAT ERDEM

  Merhaba esim benden habersiz 10 tl kıredi çekmiş ödeyeme miş diyer bankadan çekmiş orayı kapamış o bankayida ödemekte zorluk çekmiş ben akbanktan 10 tl çektim diyer bankalara olan borcunu ödedim sonra bi duydum 40 bin tl borc var bende olan birikim 23 çeyrek bozdum verdim biraz toparla diye ama halen çalışmıyor evde iş te bakmiyor bu olaydan eğilimimize son verecek duruma geldik cok kötü bi hayatım var benim maaşıma el konurmu saygılar

 7. Barıs kaya

  Sayın yasin bey merhaba
  Bankaya borcum var ve evlilik dısı bir bayan ile cocugumuz var ben cocugumu tanıma yolu ile kimliğime kayıt ettirdim annesi ile resmi bir beraberliğim nikahım yok kendisi ilede görüşmüyorum
  Kendisi işe başlamıs maaş hesabı acmak için bankaya başvurmus bankada form doldurtmuslar cocugunuzun baba adını falan hepsini yazın demişler buda benim adımı soyadımı hepsini eksikiz forma yazmış. Eşi olarak

  Bu benim bankaya olan borclarımdan dolayı eşi olarak yazdıgı için maasına aciz gelirmi benim borcum yüzünden
  (Resmi nikah falan hic birsey yok sadece ikimizden olan bir cocuk var resmiyette tanıma ile kimliği alınan bir cocuk

 8. merhaba. 2002 yılında ltd şirkete ortak oldum 2008 yılında ayrıldım. 2005 yılında evlendim. 2019 yılında 2008 e ait beyanname cezaları nedeniyle vergi borcu çıktı. şu an devlet memuruyum ve bunu ödeyecek durumum da yok. muhtemelen maaşıma haciz gelecek. sorum şu bu borçlarımdan dolayı eşimin maaşına veya banka hesabına haciz gelir mi. teşekkür ederim

Yorum bırakın

' ALDATMA NEDENİYLE BOŞANMA' ' ANLAŞMALI BOŞANMA' ' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA' aile boşanma mahkemesi, aile mahkemelerinde görülen davalar, aile mahkemesi boşanma, ankara aile avukatları, ankara boşanma, ankara boşanma davası avukatları, ankara boşanma mahkemeleri, boşanma ankara
BİZE ŞİMDİ ULAŞIN