Eşinizin Kredi Kartı, Kredi ve Vergi Borçlarından Sorumlu musunuz?

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.

İletişim:0533 483 9313
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

“eşin borcundan dolayı diğer eşin sorumluluğu,  eşin borcundan dolayı ev haczi, kredi kartı borcundan dolayı eşin sorumluluğu, eşin borcundan dolayı diğer eşe haciz, eşin borcundan dolayı diğer eşe haciz gelir mi, kocanın borcundan dolayı eşe haciz gelir mi 2015, banka borcundan dolayı eve haciz gelirmi 2014, eşimin borcundan dolayı bana haciz gelir mi 2015”

Eşin borçlarından dolayı sorumluluk 1 Ocak 2002’de yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu’nun 224. maddesinde şu şekilde belirtilmiştir:

“Eşlerden her biri kendi borçlarından bütün malvarlığıyla sorumludur.”

Bu durumda TMK 224. maddeye göre, eşlerin her biri, üçüncü kişilere karşı sadece kendi mal varlığı ile sorumlu olacaktır.

Bir eşin kişisel mal olduğunu ispatlayaması halinde, mallar edinilmiş mal sayılır. Örneğin evlilikten sonra alınan ev eşyaları gibi.

Eşin Borcu Nedeniyle Diğer Eşin Malına Haciz Gelir mi?

Edinilmiş mallara katılma rejiminin bir özelliği olarak, evliliğin devamı süresince, eşlerin malları ayrıdır. Yani bir mal kimin adına kayıtlıysa onun sayılır.

Örneğin bir ev tapuda kimin görünüyorsa o eşin sayılır.Diğer eş, bu evi evlilik süresince, kullanabilir, bundan yararlanabilir. Ancak, diğer eşin borcu nedeniyle bu ev haczedilmez.

Örneğin Ahmet’in kredi kartı borcu nedeniyle eşi Zehra’nın adına olan gayrimenkul haczedilmez.

Evlilik, boşanma veya ölüm ile sona erdiği takdirde, mallar ayrılır.

Boşanma ya da ölüm halinde, eşlerin edinilmiş malları ve müşterek mülkiyetteki edinilmiş mallar tasfiyeye tabi tutulur.

Kredi Kartı Borçlarında Durum Farklı mı?

Yukarıdaki kural genel olarak tüm bor türlerine uygulanır. Yani evlilik devam ettiği sürece kredi kartı veya kredi borcu, kişinin kendisine aittir.

Eşin Vergi Borçlarından Sorumluluk

Kamu alacakları, borçları yönünden de durum özellik arz etmemektedir.

Eşlerden birinin vergi borcu dolayısıyla diğerinin mal varlığına haciz konulması mümkün değildir.

Ancak kamu borcunun ödenmesini engellemek amacıyla, eşler arasında tasarruf yapılmışsa böyle bir işlem hakkında iptal davası açılması mümkündür.

 

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır. İletişim: 0533 483 9313

“Eşinizin Kredi Kartı, Kredi ve Vergi Borçlarından Sorumlu musunuz?” için bir yorum

  1. Merhaba eşimin banka borçlarından dolayı var. Evime hicra gelirmi eşyalarımı üstüme alsam. Olurmu. Eşimin ne yapması gerekiyor ceza evine grermi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir