Eşlerin Birlikte Yaşama Yükümlülüğü

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Eşlerin birlikte yaşaması, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda özgürlük alanında bırakılmamış bilakis eşler birlikte yaşamak zorunda olduklarına dair kural getirilmiştir. Birlikte yaşama, aile konutu olarak belirlenen ortak konutta olmak zorunda değildir, eşler örneğin yaz aylarını birlikte yazlık evlerinde de geçirebilirler. Eşlerden birinin birlikte yaşamaktan haklı bir neden olmaksızın kaçınması halinde diğer eş, eşini zorla müşterek konuta getiremez, gelmesi için zorlayamaz. Eşin yapabileceği, kaçınan eşe karşı boşanma davası açmak olacaktır. (Terk nedeniyle açılacak boşanma davası için buraya tıklayabilirsiniz)

Eşlerin zorunluluk nedeniyle ayrı yaşamaları da mümkün olabilir. Örneğin eşlerden birinin hükümlü olması, tedavi nedeniyle uygun hastane imkanlarının bulunduğu bir yere gitmesi, görevi nedeniyle başka şehirde yaşamak zorunda kalması gibi durumlarda eşler ayrı yaşayabilir. Bunun gibi, eşlerden birinin ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya aile huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkı için mahkemeye başvurabilir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir