Evin kilidini değiştirmek boşanma sebebi midir?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Evin kilidini değiştirmek boşanma sebebi olur mu ya da evin kilidini değiştirsem kusurlu sayılır mıyım soruları bana en çok sorulan konulardan biri. Türk Medeni Kanunu’nda eşlerin evlilik süresince birlikte yaşamaları zorunlu kılınmıştır. Eşlerden birinin evin kilidini değiştirmesi Medeni Kanun’un bu konudaki kuralına aykırı bir hareket olarak kabul edilir. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da olayın özelliği göz önünde tutularak karar verilmesi gerekir.

Eşin evin kilidini değiştirmesi, her zaman diğer eşi eve almamak, evden uzaklaştırmak amacını taşımayabilir. Evin kilidinin değiştirilmesi, evlilik birliğinin zorunlu kıldığı birlikte yaşama yükümüne aykırı davranma niyetiyle yapılmamış olabilir. Boşanma davasının tahkikat aşamasında, eşin evin kilidini değiştirme amacı da araştırılmalıdır. Eşi evden kovmak, eşi eve almamak kusurlu davranışlardır.

Kilidi değiştiren eşin, bu fiili, eşini eve sokmamak, evden uzak tutmak amacıyla yaptığı anlaşıldığı takdirde, bu fiili işleyen eş kusurlu olarak kabul edilir ve manevi tazminat ödemekle yükümlü tutulabilir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir