Hamileyken Boşanma

Takip edin
Avukat Yasin GİRGİN son yazıları (TÜMÜNÜ GÖRÜN)

hamileyken boşanma velayet, hamilelikte boşanma psikolojisi, hamileyken boşanma nafaka, hamile iken anlaşmalı boşanma, türkiyede hamileyken bosanmak, hamileyken hakim bosarmi, hamileyim boşanmak istiyorum, boşanma davasında doğmamış çocuğun velayeti

Hamileyken boşanma, boşanma davasının açılması konusunda çok önemli bir sorudur.

Hamilelik, boşanma davası açılması konusunda bir engel değildir. Boşanma davasının açılmasında önemli olan boşanma sebeplerinin varlığıdır. Boşanma davası evliliğin ilk gününde dahi açılabilir, yani eşler nikah salonunda evlilik için defteri imzaladıktan sonra, oradan çıkıp adliyeye giderek boşanma davası açabilirler.

Bu nedenle, hamileyken boşanma da mümkündür, yani hamileyken boşanma davası açılabilir.

Hamileyken boşanma davasının açılmasında olaylar çok önemlidir. Bu olayların anlatımına göre affa girebilir, yani hamile kalınmasından önceki dönemde yaşanmış olaylar, hamilelik nedeniyle affedilmiş sayılabilir.

Hamileyken boşanma nedenleri arasında fiziksel şiddet, hamileyken aldatma ve ekonomik şiddet sıkça görülmektedir.

Bu süreç içerisinde hamile kişi şiddete uğramış olabilir, evden kovulabilir, çalışamadığı için gelir elde edemeyebilir, işten ayrılmış olabilir, eşin ailesiyle sorunlar yaşıyor olabilir, hamileliği çok ağır geçiyor ve bu nedenle psikolojik sorunlar yaşayabilir. Eşin hamilelik sırasında yalnız bırakması, üzerine düşen sorumlulukları almaması da sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Hamileyken boşanma davası açıldığında, hamile eş çalışmıyorsa ve düzenli bir geliri de yoksa, lehine tedbir nafakasına hükmedilir. Bu tedbir nafakası boşanma davası süresince devam eder. Boşanma davasından sonra da yoksulluk nafakası bağlanır.

Boşanma davası sırasında çocuğun sağ ve tam olarak dünyaya gelmesi halinde çocuğun velayeti anneye bırakılır ve çocuk için de tedbir nafakasına hükmedilir. Çocuk için tedbir nafakası anne lehine verilecektir.

Hem anne hem de çocuk için tespit edilecek tedbir nafakası, erkeğin mal varlığına, ekonomik gücüne, anne ve çocuğun ihtiyaçlarına göre tespit edilecektir.

Çocuk için nafaka çocuğun doğduğu günden itibaren bağlanır. Mahkemeye açılmış olan boşanma davası dosyasında çocuk için tedbir nafakası istenmesine engel yoktur, ayrı bir dava açılmasına gerek duyulmaz.

Çocuk için verilecek tedbir nafakası da icra dairesine başvuru ile tahsil edilir. Varsa babanın maaşı, mal varlıkları, aracı, kira geliri yahut menkul malları haczedilebilir.

Hamileyken boşanma genellikle çekişmeli boşanma davası olarak açılmakta ise de eşlerin 1 yılı doldurmuş olmaları halinde anlaşmalı boşanma davası olarak açılması da mümkündür.

Hamileyken boşanma, çekişmeli olarak açılması halinde, yukarıda belirtilen örnek boşanma sebeplerinin ispatlanması ile gerçekleşecektir.

 

Yayınlayan

Avukat Yasin GİRGİN

Avukat Yasin GİRGİN, 1977 Ankara doğumludur. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş ve sonrasında 2 yıl boyunca Özel Hukuk Master programına devam etmiştir. 2004-5 yılları arasında yaptığı hakimlik dönemi dışında 13 Kasım 2000'den bu yana serbest avukatlık faaliyetini icra etmektedir. 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunan GİRGİN'in 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır. GİRGİN, halen superhaber.com'da okur sorularını cevapladığı köşe yazılarını kaleme almaktadır. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen GİRGİN, Alman Uzman Avukatlık Yasası'nı da Türkçe'ye çevirmiştir.

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'