Kadının Yeniden Evlenmek İçin Ne Kadar Beklemesi Gerekir?

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

-7 senelik evliyim fakat eşimle son 2 yıldır ayrıyız hiç görüşmedik ve bir araya gelmedik. Geçen ay boşanma davası açtım. Şu an hayatımda başka biri var ve boşanır boşanmaz evlenmek istiyorum. Boşandıktan sonra evlenebilmek için ne kadar beklemem gerekiyor. Hamile olmadığımı ispatlamam halinde bu süre kısalır mı?

Öncelikle Medeni Kanun’un 185. maddesine göre eşlerin birbirine sadakat yükümünün boşanma kararının kesinleşmesine kadar devam ettiğini belirtmem gerekiyor. Her ne kadar 2 yıldır görüşmüyor olsanız da boşanmadan bir başkası ile birliktelik yaşamanız halinde zina ya da güven kırıcı davranışla suçlanarak boşanma davasında kusurlu bulunabilirsiniz.

Bunun dışında, kadın, boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren normal şartlarda 300 günlük bir bekleme süresine tabi tutulmuştur. Ancak bu iddet adı verilen süre, hastaneden alınacak hamile olunmadığına dair bir raporla kaldırılabilmekte ve sürenin dolmasına gerek olmaksızın yeniden evlilik yapılabilmektedir. Erkek için böyle bir süre söz konusu değildir.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

1 thought on “Kadının Yeniden Evlenmek İçin Ne Kadar Beklemesi Gerekir?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
ANKARA BOŞANMA AVUKATI ; BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR