İki tarafın açtığı boşanma davası da haklı olabilir mi?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Boşanma davası evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma talebine ilişkindir.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sonucunun gerçekleşmesinde her iki taraf da kusurlu olması mümkündür. 

Her iki taraf da boşanma isteğiyle dava ve karşı dava açtığına göre, karşı davacı kadının boşanma davasının da kabulü gerekirken, yazılı şekilde reddi isabetsiz olmuş, bozmayı gerektirmiştir.

Mahkemece davalı-karşı davacı kadın kusurlu kabul edilerek, davacı-karşı davalı erkeğin boşanma davası kabul edilip, davalı-karış davacı kadının boşanma davası reddedilmiştir.

Ancak boşanma davasında yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davalı-karşı davacının mahkemece kabul edilen kusurları yanında, davacı-karşı davalı erkeğin de

  • güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu,
  • eşini istemediğini,
  • sevmediğini söylediği

anlaşılmaktadır.

Gerçekleşen bu olaylar göz önüne alındığında; evlilik birliği temelinden sarsılmıştır. Bu sonucun gerçekleşmesinde her iki taraf da kusurlu bulunmalıdır. Her iki taraf da boşanma isteğiyle dava açtığına göre, kadının boşanma davasının da kabulü gerekirken, yazılı şekilde reddi isabetsiz olmuş, bozmayı gerektirmiştir.

YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2015/74

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir