İştirak Nafakasının Artırılması Davası

Takip edin

eğitim nafakası şartları, iştirak nafakası artış hesaplama, iştirak nafakası miktarı, iştirak nafaka miktarı maaşın yüzde kaçıdır, iştirak nafakası hesaplama, çocuk nafakası


Türk Medeni Kanunu’nun 327/1.maddesinde; Çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gerekli giderlerin anne ve baba tarafından karşılanacağı hükme bağlanmıştır. Aynı yasanın 328/1. maddesi hükmü gereğince; ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.

Küçüğe fiilen bakan ana veya baba, diğerine karşı çocuk adına nafaka davası açabilir. (TMK. nun 329/1. maddesi)

Nafaka miktarı, çocuğun ihtiyaçları ile ana ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenir. Nafaka miktarının belirlenmesinde çocuğun gelirleri ve de gözönünde bulundurulur. (TMK. nun 330/1. maddesi)

Tüm bu maddeler doğrultusunda iştirak nafakasının artırılması için dava açıldığında mahkeme iştirak nafakasını belirlerken; tarafların sosyal ve ekonomik durumları, çocuğun yaşı, eğitimi ve ihtiyaçları, çocuğun giderleri gözönünde bulundurmak zorundadır.

Çocuğun giderleri arasında özel okul gideri, aktivite, gezi, tatil, özel gelişim kursları giderleri, sağlık sigortası, yaz kampları, dil okulları, özel ders gibi giderleri sayılabilir.

Tarafların sosyal ve ekonomik durum araştırması yapılması,

  • tarafların adına gayrimenkul ve araç kaydı olup olmadığının tespit edilmesi,
  • mevduat hesaplarının istenmesi,
  • tarafların çalıştığı işyerlerindeki konumları ve gelirleri hakkında kolluk araştırılması yapılması ve
  • tarafların gerçekte sahip oldukları sosyal ve ekonomik durumunun tespit edilmesi gerekmektedir.

YARGITAY 3. HUKUK DAİRESİ Esas Numarası: 2019/4836 Karar Numarası: 2019/8858 Karar Tarihi: 06.11.2019

1 thought on “İştirak Nafakasının Artırılması Davası”

  1. Merhaba Yasin bey, esim 8 yildir nafaka oduyor1 kizi var velayet annede her sene cocugun nafakasi yuzde 10 artiyor. Bu yil 2500 oduyoruz ve ozel okul parasi veriyoruz. Kiz cocugu 4 sene sonra universiteye gidince nafaka odeme zorunlulugumuz var mi anneside gaysiyetsiz bir yasam suruyor ama esim bunu ispatlayip dava acmak istemiyor. Kadin kendiside calisiyor bosanirken protokole calissam bile nafaka almaya devam edicem yazdirmis.

Yorumlar kapalı.

' ALDATMA NEDENİYLE BOŞANMA' ' ANLAŞMALI BOŞANMA' ' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA' aile boşanma mahkemesi, aile mahkemelerinde görülen davalar, aile mahkemesi boşanma, ankara aile avukatları, ankara boşanma, ankara boşanma davası avukatları, ankara boşanma mahkemeleri, boşanma ankara
BİZE ŞİMDİ ULAŞIN