Konut Kredisi Alanın İntihar Etmesi Halinde Mirasçılarının Sigortadan Ödeme Alması

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Latest posts by Av.Yasin GİRGİN (see all)

Davacılar yakını sigortalı ile davalının acentesi olan … Bankası A.Ş. arasında 05.11.2014 başlangıç tarihli ve 120 ay vadeli konut kredi sözleşmesi imzalanmıştır.

Davalı sigorta şirketinin acentesi olan … Bankası A.Ş. ile davalı sigorta şirketi arasında imzalı Konut, Taşıt Kredisi ve İpotekli Bireysel Finansman Kredisi Müşterileri Grup Hayat Sigorta Sözleşmesi gereği, davacılar yakınının 17.11.2014-15.11.2015 vadeli sertifikayla bu grup sigortasının kapsamında sigortalanmıştır.

Sigortalının 24.07.2015 tarihinde intihar sonucu ölmüştür.

Davacılar yakını için düzenlenen grup hayat sigorta sertifikasında, sigortanın, davalı sigortacı ile … Bankası A.Ş. arasındaki grup hayat sigorta sözleşmesi hükümlerine tabi olduğu ifadesine yer verilmiştir.

Yine sigortalı muris tarafından imzalanan 17.11.2014 tarihli bilgilendirme formunun özel şart G.2. maddesinde, intihar sonucu ölümlerde aralıksız olarak sigortanın 2 yıl devam ediyor olması şartıyla sigorta bedelinin tamamından sigortacının sorumlu olduğu düzenlemesi yapılmıştır.

Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından, HG 347 numaralı Grup Hayat Sigorta Sözleşmesi’nin 11 numaralı özel şartıyla, kanunda 3 yıl olarak belirlenen aralıksız sigorta süresinin 6 aya indirildiği kabul edilmiştir.

Ne var ki, anılan bu sözleşme özel şartı, 01.01.2010 tarihli Grup Hayat Sigorta Sözleşmesi’ne ait olup; 01.01.2010 tarihli sözleşmedeki 11 numaralı özel şartın 01.02.2012 tarihinde değiştirildiği; 01.02.2012 tarihinden itibaren, intihar sonucu gerçekleşecek ölümlerde sigortacının zarardan sorumlu olması için sigortanın aralıksız 2 yıl devam etmesi şartının getirildiği; yapılan bu sözleşme değişikliğinin, daha önce imzalanan sözleşmenin ayrılmaz parçası ve tamamlayıcısı olduğunun da özel şart değişikliği belgesinde yer aldığı, dosya kapsamından anlaşılmaktadır.

Bu durum karşısında; davalı sigortacı ile acentesi arasındaki Grup Hayat Sigorta Sözleşmesi’nin 11 numaralı özel şartının değiştirildiği 01.02.2012 tarihinden sonra (17.11.2014’te) davacılar yakını olan sigortalının grup sigortasının kapsamına alındığı; grup sigorta sözleşmesi şartlarındaki değişiklikten sonraki tarihte bu sigortanın kapsamına alınan sigortalının, ancak sigortaya dahil olduğu tarihteki grup sigorta şartlarından yararlanabileceği; sigortalının grup sigortasına dahil olduğu tarih itibariyle, intihar sonucu ölüm rizikosunda sigortacının sorumluluğu için sigortanın 2 yıl aralıksız devam etmesine ilişkin özel şartın cari olduğu; davacılar yakınının sigorta kapsamına alınmasından yaklaşık 8 ay sonra intihar sonucu öldüğü ve sigortanın aralıksız 2 yıl devam etmesi şartının gerçekleşmediği hususları dikkate alınmak suretiyle sigortalının yakınları sigorta şirketinden ödeme almaya hak kazanamamıştır.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır. Telefon: 0850 840 0442