Mal Ayrılığı Rejimi Nedir?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Önceki Medeni Kanunu’muz döneminde yasal mal rejimi olarak kabul edilen mal ayrılığı rejimi, her eşin malının kendisine ait olması yani eşlerden her birinin yasal sınırlar içerisinde kendi mal varlığı üzerinde mülkiyet, yönetim, yararlanma ve tasarruf haklarına bizzat sahip bulunması temeline dayanmaktadır.  Evlilik birliği süresince, çalışmayan, zamanını ev işleri ve çocukların bakım ve idamesi ile geçiren kadınlar aleyhine yarattığı olumsuz sonuçlar nedeniyle hukuk çevreleri ve kamuoyunda eleştirilen rejim, 1 ocak 2002’de yürürlüğe giren Medeni Kanun çerçevesinde yerini edinilmiş mallara katılma rejimine bırakmıştır. Avukat olarak şahsi fikrim, mal ayrılığı rejiminin zamanında konuluş gayesini doldurduğu ve yerine yeni bir mal rejimi getirilmiş olmasının son derece olumlu olduğudur.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir