Miras Avukatı

Miras Avukatı Yasin GİRGİN

miras avukatı, miras hukuku, miras hukuku avukatı, miras danışma hattı, miras hukuku uzman avukat, en iyi miras avukatları, tc miras hukuku, miras hukuku 2020, miras hukuku davaları, türk miras hukuku, miras avukat, veraset avukatı, miras davası avukatı, avukat miras hukuku, miras davasına bakan avukatlar, miras hukukunda en iyi avukat, veraset hukuku, ünlü miras avukatları, miras davalarına bakan avukatlar


Mirasçılar kimlerdir, mirastan ne kadar ve nasıl pay alırlar?

Türk Miras Hukuku, 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 3. Kitabının 1. Kısımında 495. maddeden başlayarak düzenlenmiştir.

Kanunu’na göre;

 • mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur. Yani çocuklarıdır.

Kanunumuz, çocukları özevlatlık ; evlilik içi veya evlilik dışı; ya da kız-erkek olarak ayırmamıştır. Tüm çocuklar eşit olarak mirasbırakana mirasçı olurlar. Ancak evlat edinen kişi evlatlığına mirasçı olmaz.

Bir kimsenin çocukları kendisinden önce ölmüşse, torunları kendisine mirasçı olur. Eğer bir kimse, çocuğu olmadan ölmüşse bu durumda bu kişinin ana-babası kendisine mirasçı olur.

Çocuksuz olarak vefat eden kişinin ana-babası da kendisinden önce ölmüşse bu durumda teyzesi, halası, amcası, dayısı varsa bu kişiler onun mirasçısı olur.

Ölen kişinin eşi ve çocuğu varsa, mirasın 1/4’ünü eşi alır. Çocuğu yoksa eşi, mirasın 2/4’ünü alır, geri kalanı ana-babasına verilir.

Arkasında mirasçı bırakmadan ölen kişinin mirası Devlet’e kalır.

Vasiyetnameyi kimler yapabilir, vasiyetname nasıl yapılır?

15 yaşını doldurmuş, akli melekeleri yerinde olan herkes vasiyetname yapabilir. Yani kendisinin ölümünden sonra kalan mallarının nasıl paylaşılmasını istediğini belirleyebilir. Ancak miras sözleşmesi yapabilmek için ergin olmak ve kısıtlı olmamak gerekir.

Mirasbırakanın yanılma, aldatma, korkutma veya zorlama etkisi altında yaptığı ölüme bağlı tasarruf geçersizdir. Ancak, mirasbırakan yanıldığını veya aldatıldığını öğrendiği ya da korkutma veya zorlamanın etkisinden kurtulduğu günden başlayarak bir yıl içinde tasarruftan dönmediği takdirde tasarruf geçerli sayılır.

Ölüme bağlı tasarrufta kişinin veya şeyin belirtilmesinde açık yanılma hâlinde mirasbırakanın gerçek arzusu kesin olarak tespit edilebilirse, tasarruf bu arzuya göre düzeltilir.

Mirasbırakan tüm mallarını istediği gibi vasiyet edebilir mi?

Mirasçı olarak altsoyu, ana ve babası veya eşi bulunan mirasbırakan, mirasının saklı paylar dışında kalan kısmında ölüme bağlı tasarrufta bulunabilir. Tasarruf edilebilir kısım, terekenin mirasbırakanın ölümü günündeki durumuna göre hesaplanır.

Saklı pay oranları ise şu şekildedir:

1. Altsoy için yasal miras payının yarısı,

2. Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,

3. Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması hâlinde yasal miras payının tamamı, diğer hâllerde yasal miras payının dörtte üçü.

Mirasbırakanın üzerinde tasarruf etmediği kısım yasal mirasçılarına kalır.

Mirasbırakanın sağlığında bağışladıkları mallar ne olur?

Mirasbırakanlar, mirasçılarından bazılarına daha çok bazılarına daha az miras bırakmak için yahut başka bazı nedenlerle henüz hayattayken mallarını bağışlayabiliyorlar. Bu durumda, hayattayken yaptıkları bağışlar için diğer mirasçılar adına tenkis davası açıyorum.

Mirasbırakanın kendi ölümünde ödenmek üzere üçüncü kişi lehine hayat sigortası sözleşmesi yapması veya böyle bir kişiyi sonradan lehdar olarak tayin etmesi ya da sigortacıya karşı olan istem hakkını sağlararası veya ölüme bağlı tasarrufla karşılıksız olarak üçüncü kişiye devretmesi hâlinde, sigorta alacağının mirasbırakanın ölümü zamanındaki satın alma değeri terekeye eklenir.

Bir kişiyi mirasçılıktan çıkarmak mümkün müdür?

Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemişse ve/veya mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse mirasbırakan, ölüme bağlı bir tasarrufla saklı paylı mirasçısını mirasçılıktan çıkarabilir. Ayrıca mirasbırakan, hakkında borç ödemeden aciz belgesi bulunan altsoyunu, saklı payının yarısı için mirasçılıktan çıkarabilir.

Mirasçılıktan çıkarma, mirasbırakan ancak buna ilişkin tasarrufunda çıkarma sebebini belirtmişse geçerlidir. Mirasçılıktan çıkarılan kimse itiraz ederse, belirtilen sebebin varlığını ispat, çıkarmadan yararlanan mirasçıya veya vasiyet alacaklısına düşer.

Mirasçılıktan çıkarılan kimse, mirastan pay alamayacağı gibi; tenkis davası da açamaz. Ancak mirasbırakan başka türlü tasarrufta bulunmuş olmadıkça, mirasçılıktan çıkarılan kimsenin miras payı, o kimse mirasbırakandan önce ölmüş gibi, mirasçılıktan çıkarılanın varsa altsoyuna, yoksa mirasbırakanın yasal mirasçılarına kalır.

Mirasçılıktan çıkarılan kimsenin altsoyu, o kimse mirasbırakandan önce ölmüş gibi saklı payını isteyebilir.

Mirastan feragat etmek mümkün müdür?

Mirasbırakan, bir mirasçısı ile karşılıksız veya bir karşılık sağlanarak mirastan feragat sözleşmesi yapabilir. Feragat eden, mirasçılık sıfatını kaybeder. Bir karşılık sağlanarak mirastan feragat, sözleşmede aksi öngörülmedikçe feragat edenin altsoyu için de sonuç doğurur.

Mirasçılardan Mal Kaçırılması Halinde Hangi Davalar Açılabilir?

Mirasçılardan mal kaçırılması halinde, miras payı oranında tapu iptal ve tescil davası açılabileceği gibi muvazaanın ispat edilmesi halinde haksız işgal tazminatı (ecrimisil) da istenebilir. Bu konuda geniş bilgi için mirasçıdan mal kaçırma davası başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

9 thoughts on “Miras Avukatı”

 1. Muhammet AYDIN

  Merhaba babamin evi 3 katlidir fakat babam vefat etmistir bi kardesim en uskati kiraya vermistir diger kardesimde en alt katta oturmaktadir fakat orta kat bos ve ben oraya gidemiyorum tehdit ediyolar sonucta mal ortak baba mali ama ben ne yapmam lazimdir. Ve ben orda oturamiyosam yada kiraya veremiyosan onlarda orda oturmasini bende istemiyorum mirasciyim bende ne yapmam lazimdir. Ve bugun oraya gittik karakolluk olduk baba mirasina beni sokmuyolar babamin 3 katli binasinda en uskatta erkek kardesim kiraya vermis. En asagidaki katinda kiz kardesim oturmakta orta kat bostur suan beni hic biyere girmeme izin vermiyolar ve bugun karakolluk olduk baba mirasimda bana zorluk cikariyorlar

 2. yüksel efil

  merhabalar.eşim 12.02.2020 de vefat etti.eşimin üzerine kayıtlı 1 araba 1 ev vede bankada 1 miktar para vardı.biz eşimle ikinci evliliğimizi yaptık.eşimin ilk evliliğinden 3 çocuğu.bizimde ortak 1 çocuğumuz var.eşim 2007 de boşandı.bizde 2008 de evlendik.yukarıda yazdığım edinimlerimizi 2016 da araba,2017 dede krediyle ev aldık.eşim öldüğünden dolayı ödemelerden geriye kalan borcu sigortalı olduğundan banka borcu sildi.(70 bin tl)şimdi sorum şu 01.01.2002 deki yasadan faydalanabiliyormuyum.mirastaki payım nedir.teşekkürler

 3. Benim babam 4.kardes en büyüğü selanik göçmeni 1923 doğumlu 7.10.yaşlarinda türkiye ye geliyorlar babam 1964 vefat ediyor babası ve annesi babama bir iki yerde mal bırakıyorlar geri kalan malları diğer 3.cocuguna taksim ediyorlar biz çok küçüktük ve çok fakirdik hiç bir şeyden haberimiz yoktu bu pay edilen miraslardan hak sahibi olabilmeliyiz lütfen bizi aydinlatirmisin sagilarimlan

 4. Erhan karabacak

  Avukat bey babam 2012 annem 2020 ,de vefat etti beni çok küçük yaşta evlat edindiler şimdi hukuki yönden miras bana kaldı fakat annemin ablasının oğlu mirasta hak talep edip bana dava açmış sorum şu mirasta hak talep edebilir mi yasal olarak benim ne gibi uygulama yapmam lazım teşekkür ederim

 5. Eşimin 2000 yılında babası, 1 mayıs 2020 de annesi ve Aralık 2010 da eşim vefat etti. İki kardeşler.
  1200 m2 zeytin bahçesi, 2 dönüm incir bahçesi, belediyede arsa olarak gözüken fakat içinde 2 katlı ev bulunan yerler üzerinde anlaşamıyoruz. Ben buraların mahkeme yolu ile satılmasını istiyorum. Fakat bu yerleri başkasının almasını da istemiyorum. Ata yadigarı olarak ben almak istiyorum. İhaleye katıldığım alma şansım diğer ihaleye girenlere göre nasıl? Bu yerleri banim alma şansım nedir? İhaleye katılan diğer kişilere göre mirasçı olarak bir önceliğim var mı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 6. İyi günler,
  Anneannemden miras kalan ziynet eşyaları ve dedemden kalan Avtüfeklerini paylaşırken anlaşmazlık çıktı. Ziynet eşyaları kızlara yani annem ve teyzemlere ait değil midir? Dayılarımın ziynetlerde hakkı var mıdır? Hukuki ve geleneksel paylaşım nasıl olmalıdır? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Ankara Danışma / Randevu : 0533 483 9313