Ses Kaydı Ne Zaman Delil Olarak Kullanılabilir?

Takip edin

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 21.05.2013 tarih, 2012/5-1270 esas ve 2013/248 karar sayılı ilamında açıkça işaret edildiği üzere; kişinin kendisine karşı işlenmekte olan suça ilişkin delil elde etmek amacıyla yapılan kaydın hukuka uygunluğu “bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmaması” ve “yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumların varlığı” şeklinde gelişen iki koşula bağlanmıştır.

Doktrinde de desteğini bulan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun bu yorumu; kişilerin mağduru oldukları bir olay ve haksız saldırı nedeniyle delilleri koruma imkanına kavuşmasını sağlayacaktır.

Aksi takdirde kanıtların kaybolması ve bir daha elde edilememesi söz konusu olacaktır.

Yani somut olayda, örneğin ses kaydı alan eş, ses kaydı alınan eşini, söz konusu konuşmayı yapmaya zorlaması, ona yönelik bir plan kurması ve-veya kayda ilişkin bir düzenek kurması söz konusu mudur?

Yargıtay “güven sarsıcı” davranışına ilişkin konuşmalarına tesadüfen tanık olan ve bu durumun tespitine ilişkin başkaca bir imkanı mevcut bulunmayarak ses kaydı alan eşin bu konuşmayı delil olarak kullanmak amacıyla kayda alması hayatın olağan akışına uygun olduğuna karar vermiştir.

Bana göre de hayatın olağan akışına ve hakkaniyet ilkesine uygun olan bu durumun hukuka aykırılığından söz edilemez.

Bu konudaki daha geniş bilgi için bu yazımı okuyabilirsiniz


*Örnek dosya: 2. Hukuk Dairesi 2019/3848 E. , 2020/156 K.

3 thoughts on “Ses Kaydı Ne Zaman Delil Olarak Kullanılabilir?”

  1. Ben 18 yasima 3 buçuk ay vardı doğum yaptım yaşım reşit olmadığı için sosyal hizmetlerde kaldim çıkınca evlendim ama velayet babaya verildi eşimle anlaşamıyoruz kımsem yok oğlum 1bucuk yaşında ve emiyor beni oğlumla tehdit ediyor en ufak biseyde kafga çıkarıyor beni evden kovalıyor yardım edin ben oğlumdan ayrılmak istemiyorum kımsem yok ses çıkaramıyorum ama yoruldum lütfen anlayın beni

  2. Vebim eşim delil için bana halasıyla kumpas kurdu. Ayrıca halasıyla tartışmama rağmen benim videomu çekti ve beni tahrik etmek için itip kaktı ve video çektiğini anladığımda küfür ettim. Tabi bunun için bana dava açtı. Hatta videoyu kesmiş.. Hakimler videoları seyretmiyor mu anlamıyorum..

  3. Eşler kavga ederken yanina şahit almiyor ki.Ani gelişen olayda nasıl ispatlanabilir fırsat bulursa ancak ses kaydı yapabilir.yoksa yok delil.o halde gizli kamera temin edilsin 7 /24 çekim yapsın.bu en dogrusu.Keşke olsa böyle imkan ki hak yerini bulsun kimse yıpranmadan.saygilar

Yorumlar kapalı.

' ALDATMA NEDENİYLE BOŞANMA' ' ANLAŞMALI BOŞANMA' ' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA' aile boşanma mahkemesi, aile mahkemelerinde görülen davalar, aile mahkemesi boşanma, ankara aile avukatları, ankara boşanma, ankara boşanma davası avukatları, ankara boşanma mahkemeleri, boşanma ankara
BİZE ŞİMDİ ULAŞIN