Kayınvalide ve kayınbiraderin uyguladığı şiddet nedeniyle boşanma davası açılır mı?

Takip edin

-Eşim boşanma davası açtı ama aslında kusurlu olan kişi o. Ben yine de aramızdaki sorunları çözebileceğimizi düşünüyorum, boşanmak istememem hakkın kötüye kullanımı sayılır mı?

Eşlerden birinin boşanma davası açması halinde, boşanma kararı verilebilmesi için boşanma davası açılacak eşin de az da olsa kusurlu olması gerekir. Eğer kendisine boşanma davası açılan eşin hiç kusuru yoksa bu durumda boşanma davasına itiraz edebilir ve evlilik birliğinin sürmesini isteyebilir. Bu durumda mahkeme, çocuklar yönünden korunmaya değer bir yarar kalmadığını tespit ederse boşanma kararı verebilir. Eğer çocuk yoksa, boşanma talebine itiraz eden tarafın, gerçekten de boşanmamayı, evliliği sürdürmeyi mi istediği yoksa boşanmayarak karşı tarafa zarar vermeye mi çalıştığı anlaşılmaya çalışılır. Eğer evli kalmayı, sırf karşı tarafa zarar verme amaçlı, boşanamasın diye istiyorsa, o zaman boşanma kararı verilmelidir.


-Merhaba, yakın zaman önce hamile olduğumu öğrendim. Eşim ise bu bebeği kesinlikle istemiyor. Bana istemediği çocuğu doğuracağımı söylediğim için dava açacağını söylüyor. Böyle bir hakkı var mı?

Hamilelik durumunda, çocuğun doğup doğmayacağına 10 haftaya kadar anne karar verebilir. Babanın bu konuda oy hakkı yoktur.


-Boşanma aşamasında olduğum eşim hırsızlık suçundan ceza aldı. Bu durumu boşanma davamızda kullanabilir miyim?

Hırsızlık, yüz kızartıcı bir suç olarak kabul edilmiştir. Yüz kızartıcı suç işleyen eş aleyhine boşanma davası açılabilir.


-Kayınvalidem ve kayınbiraderimden şiddet görüyorum. Bunu eşime söyledim ve bana onları uyardığını bir daha olmayacağını söyledi ama aynı durum devam ediyor. Boşanma davası açabilir miyim?

Kayınbiraderiniz ve kayınvalidenizden şiddet görmeniz halinde bunu engelemekle yükümlü olan kişi eşiniz değildir. Size şiddet uygulayan kişiler aleyhinde karakola başvurursanız uzaklaştırma kararı alabilir, aleyhlerine ceza ve tazminat davası açabilirsiniz.

Aynı evde yaşıyorsanız, eşinizin ayrı ev açma yükümlülüğü vardır. Ayrı ve bağımsız bir ev açmadığı için boşanma davası açabilirsiniz.


-Eski sevgilim beni sık sık telefonla arayarak rahatsız ediyor. Birkaç defa beni sokakta takip ettiğini fark ettim. Mahkemeden onunla ilgili tedbir kararı alabilir miyim, yoksa illaki evli olmamız mı gerekiyor? Ayrıca bu durumu eşimden gizli tutmak için nasıl bir yol izleyebilirim?

6284 sayılı kanuna göre eski sevgiliniz aleyhine uzaklaştırma kararı alabilirsiniz. Evli olmanız zorunlu değildir. Ayrıca bu şekildeki ısrarlı takip TCK’da suç olarak da düzenlenmiştir. En yakın karakola ya da Savcılığa da delillerinizle birlikte başvurabilirsiniz.

0533 483 9313