Sosyal Ekonomik Durum Araştırması Nedir?

Takip edin

Sosyal Ekonomik Durum Araştırması Nedir?

-Merhaba, boşanma davasında ekonomik durum araştırması diye bir şey duydum. Şu anda boşanma aşamasındayım. Acaba bankada bulunan mevcut yatırımım da bu araştırmada gözetilir mi?

Boşanma davasının açılmasıyla birlikte Medeni Kanun’un 169. maddesine göre tarafların barınmasına, iaşesine ve çocukların durumuna ilişkin kararlar mahkeme tarafından kendiliğinden ele alınması gereken işlerdendir.

Mahkemenin 169. maddede sayılan işler konusunda karar verebilmesi için eşlerin nerede oturdukları, geçimlerini nasıl sağladıklarını, ne gibi gelirlerinin olduğunu bilmesi gerekir.

Bunun için boşanma davası açılır açılmaz mahkeme, standart bir prosedür olarak, eşlerin adres olarak belirttikleri yerdeki emniyet birimlerine yazı göndererek bu amaçla hazırlanan soruları araştırması istenir. Kolluk, mahkemeye bu soruların cevaplarını davanın taraflarına ve ilgili gördüğü diğer kişilere sorarak bir rapor hazırlar. Bu rapor, özellikle tedbir nafakası konusunda yol gösterici olmaktadır.

SED araştırması dediğimiz bu raporda, malvarlıklarına ilişkin olarak tarafların adına olan gayrimenkuller, araçlar, kira ve ücret gibi gelirler ile bankadaki birikimler de yer alır.

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'0 533 483 9313 | ŞİMDİ ARAYABİLİRSİNİZ
Scroll to Top