Sosyal Medyada Sanal Arkadaş Edinmek Boşanma Sebebi Sayılır mı?

– Ben 5 yıllık evliyim. Eşim işi sebebiyle sürekli yurt dışına gidiyordu. Son gittiğinden bu yana 2 yıl geçti ve biz hiç görüşmedik. Beni aramıyor ama ailesine Türkiye’ye dönmeyeceğini söylemiş. Bana maddi ve manevi hiçbir desteği yok. Bu sebeplerle boşanma davası açabilir miyim?

Evlilik, eşlerin iyi günde ve kötü günde birbirlerine destek olmalarını gerektiren bir kurumdur. Bir eş çalışma, askerlik, eğitim, tedavi gibi nedenlerle başka bir yerde yaşamaya başlayabilir, ancak bu durum müşterek konuta ve ihtiyacı varsa eşine olan desteğinin sona ermesini gerektirmez. Eğer eşin ihtiyacı olmasına rağmen yardımı olmamışsa bu durum boşanma sebebi sayılır ve bu nedenle dava açılabilir.

-Eşim sosyal medyada benim tanımadığım kişileri arkadaş olarak eklemiş. Kim olduğunu sorduğumda bana ‘Sen tanımazsın’ şeklinde cevap veriyor. Bu kişilerin eşimin arkadaşı olmadığına eminim. Zina nedeniyle dava açabilir miyim?

Eşin sosyal medya kullanımını engelleme hakkınız yoktur. Bununla birlikte bu sosyal medya kullanımı rahatsız ediyorsa, evlilikte huzursuzluk yaratıyorsa bir boşanma sebebidir. Diğer yandan eşin sanal arkadaşlıklar kurması ve bu kişileri eşinden saklaması güven kırıcı davranıştır, zina nedeniyle dava açamazsınız ancak evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle dava açabilirsiniz.

-Merhaba ben geçen sene evlendim. Biz nişanlıyken eşimin başka bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrendim. Şu an ona dava açma hakkım var mı?

Eşlerin sadakat yükümü sadece cinsel sadakatten ibaret değildir. Sadakat yükümü, birbirlerine karşı dürüst olmayı da gerektirir. Eğer eşiniz, sizin için önemli bir konuyu sizden saklamışsa, bunu öğrendiğinizde boşanma davası açabilirsiniz.

-Annem ve babam boşanma davası açmıştı. Dava sonuçlanmadan babam geçtiğimiz günlerde vefat etti. Annem yine de onun mirasçısı olabilir mi?

Boşanma davası devam ederken eşlerden birinin vefat etmesi halinde evlilik boşanma ile değil ölümle sona ermiş olur ve boşanma davası konusuz kalır. Bu durumda eşlerin mirasçılığı devam eder. Ancak davacı eş vefat etmişse, davacının mirasçıları kusur yönünden boşanma davasına devam edebilirler, davalı eş kusurlu bulunursa bu durumda mirasçılığı da sona erer.

-Biz eşimle evlendiğimizden iki ay sonra ayrı yaşamaya başladık. Şimdi 1 yıllık süre doldu. Ayrı yaşamamızın 1 yıllık süreye etkisi olur mu, anlaşmalı boşanabilir miyiz?

Ayrı ya da birlikte yaşamanızın hiçbir önemi yoktur. 1 yıllık sürenin doluş olması halinde iki taraf analaşarak boşanma davası açabilirler.

Yayınlayan

Avukat Yasin GİRGİN

Avukat Yasin GİRGİN, 1977 Ankara doğumludur. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş ve sonrasında 2 yıl boyunca Özel Hukuk Master programına devam etmiştir. 2004-5 yılları arasında yaptığı hakimlik dönemi dışında 13 Kasım 2000'den bu yana serbest avukatlık faaliyetini icra etmektedir. 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunan GİRGİN'in 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır. GİRGİN, halen superhaber.com'da okur sorularını cevapladığı köşe yazılarını kaleme almaktadır. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen GİRGİN, Alman Uzman Avukatlık Yasası'nı da Türkçe'ye çevirmiştir.

“Sosyal Medyada Sanal Arkadaş Edinmek Boşanma Sebebi Sayılır mı?” için bir yorum

  1. Merhabalar Yasin bey
    Benim eşim sürekli telefonda birileriyle görüşüyor ve bir kaç kez yakaladım hemen elimden aldı sildi ve beni darp etti .Şuan telefonunun her içeriği şifreli ama ispat edemiyorum,dava açtığımda telefonun içeriğini incelettirmek gibi bir hakkım var mı?

Yorumlar kapalı.

Şimdi arayın: 0533 483 9313