Tek Celsede Boşanma

tek celsede boşanmak, tek celsede boşanma dilekçesi, tek celsede boşanma ne kadar sürer, tek celsede boşanma sebepleri nelerdir, tek celsede boşanma nedir, tek celsede boşanma, tek celsede boşanma davası, tek celse boşanma, tek celsede boşanan ünlü kim, tek celsede boşanan ünlü, tek celsede boşanan ünlüler, tek celsede anlaşmalı boşanma, avukatsız tek celsede boşanma, amerika’da tek celsede bosanma, anlaşmalı boşanma tek celsede biter mi, çekişmeli boşanma tek celsede biter mi, boşanma davası tek celsede biter mi, cekismeli bosanma tek celsede biter mi, boşanma davası tek celsede nasıl biter, anlaşmalı boşanma davası tek celsede biter mi, tek celsede cekismeli bosanma, tek celsede boşanma gerekçeleri, tek celsede boşanmak için ne yapmalı, tek celsede boşanmak için, tek celsede boşanmak istiyorum, tek celsede boşanma nasıl olur, tek celsede boşanma sebepleri, tek celsede boşanma sebebi, tek celsede boşanmanın yolları

Tek celsede boşanma için iki tarafın da boşanma konusunda anlaşmış olmaları gerekir.

Tek Celsede Boşanma Nedir?

Tek celsede boşanma, boşanma davasının açıldıktan sonra bir duruşmada sona ermesidir. Genellikle anlaşmalı boşanma davası tel celsede tamamlanır, ancak daha önce çekişmeli bir boşanma davasını da tel celsede bitirmişliğim vardır. Bunun için bazı şartların birarada bulunması gereklidir. Ancak tek celsede boşanma denildiğinde akla anlaşmalı boşanma davası gelir.

Tek Celsede Boşanma Ne Kadar Sürer?

Tel celsede boşanma davası, boşanma davasının açılması, duruşmaya tarafların bizzat katılması, hakim önünde boşanma iradesinin ifade edilmesi ve boşanma protokolünün onaylanmasından sonra gerekçeli kararın yazılması ve bu kararın da kesinleşmesi aşamalarından oluşur.

Boşanma davası tek celse sürse dahi ortalama tüm bu aşamalarıyla birlikte yaklaşık 2 aylık bir süreçtir.

Tek Celsede Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Tek celsede boşanma sebepleri esasında önemli bir husus değildir. Tek celsede boşanılabilmesi için her iki tarafın boşanma konusunda, çocukların velayeti ile nafaka yükümlülüğü gibi mali konularda anlaşmış olmaları ve bunu bir protokolle tasdik etmeleri yeterlidir.

Anlaşmalı boşanma olduğu için hakimin boşanma sebeplerin varlığını ve yerindeliğini inceleme yetkisi bulunmamaktadır. Tarafların anlaşmış olmaları halinde hakim boşanma kararı vererek evlilik birliğini sona erdirir.

Çekişmeli Boşanma Tek Celsede Biter mi?

Teorik olarak anlaşmalı boşanma gibi çekişmeli boşanmanın da tek celsede bitmesi mümkündür. Bunun için, ön incelemeden tahkikat aşamasına aynı celsede geçilmesi ve tarafların delillerinin incelenerek esas hakkında karar  verilmesi gerekir.

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmalı?

Tek celsede boşanma için tarafların bir boşanma protokolü hazırlaması, bunu imza etmeleri, bu imza edilen protokolle birlikte dava açmaları, açılan davada mahkeme önünde iradelerini serbestçe beyan ettiklerine kanaat getirilmesi ve hazırlanan boşanma protokolünün yasaya uygun bulunarak onaylanması gereklidir.

Tek Celsede Boşanmanın Yolları

Tek celsede boşanmanın gerçekleşebilmesi için iki tarafın da yani her iki eşin de boşanmanın en iyi seçenek olduğuna ikna olmuş olması gerekir. Bunun dışında çocuk varsa çocukların velayetleri ve görüş günleri kişisel ilişki sürelerinin çocuğun yaşı, oturulacak yer, sosyal çevre, çocuğun ihtiyaçları düşünülerek kararlaştırılmış olması gerekir.

Bunun dışında ihtiyaçlar doğrultusunda nafaka ödenip ödenmeyeceğine ve ödenecekse miktarına karar verilmesi gereklidir.

Bunlar da tamamlandıktan sonra dava açılmalı, duruşmaya çıkılmalı ve sonrasında da gereken diğer işler takip edilmelidir.

 

Ankara Danışma / Randevu : 0533 483 9313