Yoksulluk Nafakası Nedir?

Yoksulluk nafakası, boşanmanın eşlerle ilgili mali sonuçlarından biridir. Nafaka, bir kimsenin bakmakla yükümlü olduğu kişilere  

Nafaka Davası Avukatı Yasin Girginmahkeme tarafından bağlanan aylığa verilen addır. Boşanan eşlerin birbirine tam olarak yabancı sayılamayacağı, beklenen çıkarların aniden kaybedilmesi, iddet müddeti ( boşanmış kadının yeniden evlenebilmesi için geçmesi gereken bekleme süresi), ahlaki yardım gerekçeleriyle kanunlarda yer almakta ve bu ilkeler ışığında hakimler tarafından takdir edilmektedir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre, boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek taraf, kusuru diğer taraftan daha ağır olmamak şartıyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak yoksulluk nafakası isteyebilir. Önceki Medeni Kanun’da yer alan  erkeğin kadından isteyebilmesi için kadının hali refahta olması kuralı kadın-erkek eşitliği ilkesine uygun olarak çıkartılmıştır.

Yoksulluk Nafakası isteyebilmek için bazı şartların varlığı gerekmektedir:  talep eden taraf diğer taraftan daha ağır kusurlu olmamalıdır; yoksulluk nafakası isteyen yoksulluğa düşecek olmalıdır; bunun yanında yoksulluk, boşanma sebebiyle oluşmalıdır, isteyenin yoksulluğa düşmesi kendi iradi hareketleriyle gerçekleşmemelidir.

 

 

 

2 thoughts on “Yoksulluk Nafakası Nedir?”

  1. Mrb yasin bey benim eşim 2012 2018 kadar yurtdışında çalıltığnı idda etti tam oturma izni alıp eve gelceni söylediği an eve gelmedi yani anlıycanz aldatıldım yıllardır herhngi kavga gürültü yokken sessiz sedasz kayıplra karıştı belki pişman olur diye 2018agustostan bu yana bekledim ama yok ne aradı ne sordu sonra biz elinizi buluruz deyip dedktifiz deyip üstüne kredi cektrilip ama bi takım bilgiler verdiler doğru olduğunu idda ettiler 8ayda onları bekledim bu bir yıl içersinde anlıycanz benim iyi bir avukata ihtiyacm var

Yorum bırakın

0 533 483 9313