Yasin Girgin Kimdir?

Takip edin

Hakkımda

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Avukat Yasin GİRGİN -1 yıllık hakimlik döneminin dışında -20 yılı aşkın bir süredir boşanma, velayet, mal paylaşımı ve nafaka alanlarında avukatlık yapmaktadır.

Özel Hukuk Ana Bilim Dalı – Medeni Hukuk Kürsüsü’nde Yüksek Lisans – Master eğitimi alan GİRGİN ayrıca 120 hafta boyunca Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde güncel hukuki sorunlara değinmiştir.

GİRGİN’in Boşanma Davaları El Kitabı (2011) ve Evlilik Birliğinin Sona Ermesi (2013) isimli iki kitabı da bulunmaktadır.”


 

Ankara Anadolu Lisesi Almanca bölümü’nden mezuniyetimi takiben, 1995 yılında girmiş olduğum Türkiye’nin en iyi hukuk fakültesi olarak gösterilen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Türkiye’nin alanlarında en iyi hocalarından eğitim alarak 4 yılda bitirdim. 1999 yılında Ankara Barosu’na stajyer avukat olarak kaydoldum. 3. grup sözlüğü ve stajyer avukatlar sözcülüğü gibi çeşitli görevleri başarıyla tamamladıktan sonra 2000 yılında stajımı tamamlayarak avukatlık yeminini ettim.

Ankara Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tamamladıktan sonra yine aynı üniversitenin Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Medeni Hukuk Kürsüsü‘nde 2 yıl daha yüksek lisans eğitimi (master) aldım. Yüksek Lisans bitirme tezi olarak, 2000 yılında henüz Türkiye’de bilinmeyen bir konu olan Elektronik İmza konusunu hazırladım.

Avukatlık stajımı tamamladıktan sonra 2 yıl kadar kendime ait ofiste avukatlık yaptım. Akabinde Resmi Gazete’de yayınlanan üçlü kararname ile Askeri Hakim olarak Malatya’ya atamam gerçekleşti. Yaklaşık 1 yıl kadar Malatya Askeri Mahkemesi ile Elazığ Askeri Mahkemesi‘nde hakim olarak görev yaptıktan sonra mesleğim olan avukatlığa geri döndüm.

2005 yılından itibaren çeşitli dernek ve sivil toplum örgütlerinde yönetim kurulu üyeliği, genel sekreterlik ve genel başkanlık da dahil olmak üzere aktif görevlerde bulundum. Yine bu dönem içerisinde bir siyasi partinin Ankara Kadın Kolları Başkanlığı görevini de üstlendim.

Hem lisans hem de yüksek lisans seviyelerinde özel olarak derinlemesine eğitim aldığım medeni hukuk alanında çalışmalarım ve bilgi birikimim yoğunlaştı. Avukatlığa başladıktan 11 yıl kadar sonra mesleki tecrübelerimi, edindiğim bilgi birikimini yazılı hale getirmeye karar verdim. Bu nedenlerle 2011 yılında Boşanma Davaları El Kitabı ile 2013 yılında Evlilik Birliğinin Sona Ermesi kitaplarını yazdım.

2013-2015 yılları arasında Hürriyet Gazetesi‘nde yaklaşık 120 hafta boyunca okurların hukuki sorularını cevapladığı Hayatın Soruları köşesinde cevapladım. Boşanma, anlaşmalı boşanma ve diğer konularda yazdığım yazıları buradan okuyabilirsiniz. Yine halen superhaber.tv sitesine de çeşitli köşe yazıları yazmaktayım. Bu yazılarımı da buradan okuyabilirsiniz.

Boşanma davaları, nafaka problemleri, velayet ve mal paylaşımı konuları üzerine çeşitli radyo programlarına katıldım.

NTV, CNN Türk, Kanal 7, ATV, Fox TV ve TRT başta olmak üzere hemen hemen tüm ulusal kanallara konuk olarak katılarak demeç ve yorum verdim.

2006-2007 yılında bir siyasi parti genel başkanının daveti üzerine Kadın Kolları Başkanlığını üstlenerek kadınların siyaset yaşamında aktif olarak yer almasını sağlamaya çalışmıştım.

Görev yaptığım süre içerisinde kadın kolları aktif üye sayısını iki kat  artırdım. Ancak siyaset ile meslek yaşamı arasında tercihini avukatlıktan yana kullandım.

Bir çok derneğin kurulmasına öncülük etmiş, başkan, genel sekreter ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundum

“Boşanma avukatı, her şeyden önce hukuku çok iyi takip edebilmeli. Mesleki olarak odaklanabilmek ve bir konu üzerinde daha yoğun çalışmak elbetteki o konudaki bilgi birikiminizi ve tecrübenizi artırıyor. Almanların çok sevdiğim bir sözü vardır: Übung macht den Meister! Yani Almanlara göre, ustalığın sırrı daha fazla pratik yapmaktadır.

Bu nedenle ne kadar çok karar okursanız, ne kadar yok yazı yazarsanız, ne kadar çok araştırma yaparsanız, dosya açarsanız yaptığınız işte o kadar iyi olursunuz.

Mesleki birikimle birlikte boşanma avukatlığının bir de psikolojik yönü var. Müvekkilinizin hayatının en zor, en hassas döneminde ona hukuki destek vermeye çalışıyorsunuz. Onun ihtiyaçlarını anlamak, gelecekte pişman olacağı kararları almasını önlemek için Dünyayı kendi gözlerinden değil, olması gerektiği gibi, objektif biçimde göstermeniz de gerekebiliyor. 

Boşanma avukatının evlilik hakkında, boşanma hakkında, kadın hakları konusunda, çocuk yetiştirmek hakkında muhakkak bilgisinin olması gerekir. Yeterli bilgi olmadan bu iş yapılamaz.”

Boşanma avukatı Ankara

15 thoughts on “Yasin Girgin Kimdir?”

 1. Hayriye demiryulek

  Merhaba yasin bey 13 yildir çalıştığı is yerinden oğlumu tazminatsiz olarak cikardilar iki tane evladi var simdi mahkemeye vermek icin avukata basvurdu dosya parasi olarak 4binlira istediler bu dogrumu artik hersey para olmus lutfen bize yol gosterirmisiniz yada avukatimiz olurmusunuz saygılar ?

 2. yavuz örnek

  Yasin bey bu iki PCR işini hukuk nasıl çözer.

  Saygılar

  Dr. yavuz örnek
  İstanbul üniv. kimyacı

 3. Mustafa Yeşil

  Kolay gelsin hocam, kamuda çalışan veteriner hekimim.Covid aşısı adı altında vurulan ne olduğu belirsiz sıvıya karşı mücadele ediyoruz hep beraber Allah yardımcımız olsun. Kamuda çalışanlara karşı olası diretilecek aşı mobingine karşı matbu olarak hazırlanmış bir mevzuat derlemesi var mı acaba. Teşekkür ederim.

 4. Ayşegül kapan

  Eşim vefat etti.Halen kredisini odedigim bir ev var.Tapusu üzerimde.Esimin ilk eşinden oğlu katılım davası açmış.Bu durumda ne olur .Evlilik döneminde çektiğim tüketici kredilerinde devam ediyor onlar nasıl olur

 5. İsmail GÖZEL

  Sayın avukat bey ben bı kız kacirdim ve kızı kuruma aldılar ailelerin barışması için kızın ailesi ifadeleri geri aldılar kızını geri istiyor kurum da vermiyor ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun ve ben evliyim şuan kızı kurumda alamıyoruz

 6. Esimle anlasmali bosandik 5 aydir ayriyiz aylik 2.000 binlira nafaka ve 120bin tazminat talep ettim kendisi esnaf bosanmak icin beni cok zorladi bu yuzden ancak bu sekilde kabul ettim diger turlu siddet gosteriyordu hic nafaka odemedi bosanma oncesinden dukkani mal varligi kendi uzerinde degil nafaka odemek zorunlulugum yok diyor kendime degil bu iki binlira cocuk icin cocukda bilissel gelisim geriligi var rehabilitasyon aliyor ayrica odemez ve ya bu nafakayi tamamen kaldirabilirmi

 7. Deniz parli

  Merhaba . Nisan 2020 den bu yana boşanma davası devam ediyor. Kendisinden Boşanacağim bilgisini vererek tapusu üzerime olan evimi kullanımına bırakarak terk ettim. Kendisinden boşanacağimi anlayan eski eşim kendisini bilerek aciz bakıma muhtaç göstermek için ücretsiz izne ayrıldı. 6 ay kadar çocuklarıma ödediğim nafakanın yanısıra işe başlayıncaya kadar kendisine de ödeme yaptım. Şimdi geçmişe dönük farki ile beraber ödüyorum . Bugün görülen boşanma davasının ilk duruşmasında hakim çocuklarımın nafaka ücretini arttırdı. Ortaya çıkan nafaka farkını dava açılma tarihinden itibaren ödemem gerektiğini avukatım belirtti. Emin olmak için soruyorum doğru mudur hakimin her nafaka artırımında davayı açtığım tarihten itibaren geriye dönük sürekli bugüne kadar farkları ödememi yapacağım?? Teşekkürler.

 8. Şuan boşanma aşamasındayım ,çalışmaya başlasam çocuklarımın ve benim nafakam kesilir mi ?

 9. Aslı Sılabay

  bütün avukatları inceledim, birkaç tanesiyle de konuştum. en tatmin edici en iyi yanıtları sizden aldım, çok teşekkürler

  1. Hem ben bosanma davasi actim hem karsi taraf basit yaralamadanda 3tane dosyamiz var 1.celse goruldu 2de biter mi

 10. Sinem Kalkan

  Ne sorarsanız cevaplayabilen, konusunda çok bilgili ve çok çalışkan bir avukat. keşke daha önce tanışsaydım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0533 483 9313