Velayeti alan taraf yurtdışına yerleşirse ne yapılabilir?

Av.Yasin GİRGİN

Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN'e 0850 840 0442 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Av.Yasin GİRGİN

Velayeti alanın yurtdışına gitmesi, eşin yurtdışına gitmesi durumunda velayet, velayeti alan çocuğu yurtdışına çıkarabilir mi, velayeti alan çocuğu yurtdışına götürebilir mi,

Velayeti alan taraf yurtdışına yerleşirse ne yapılabilir?

Velayeti alan anne çocuklarla birlikte “sürekli olarak yurt dışına yerleşme” kararı alırsa babanın buna itiraz etme ya da durdurma hakkı var mı? Yoksa velayet kimde ise karşı tarafın rızasını almasına gerek kalmadan (yurt dışı dahil) başka yere yerleşebilir mi? 

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 183. Maddesine göre, ana veya babanın başkasıyla evlenmesi, başka bir yere gitmesi veya ölmesi gibi yeni olguların zorunlu kılması halinde hakim, re’sen veya ana ve babadan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alacağı düzenlenmiştir.

Bu hüküm uyarınca, annenin yurtdışına taşınması çocuk ve diğer aile bireyleri açısından değerlendirilir ve velayetin anneden alınarak babaya verilmesi çocuğun daha yararına görülürse velayetin değiştirilmesine karar verilebilir.

Emekli maaşı ve ikramiyesi haczedilebilir mi?

Borçlarımdan dolayı icralık oldum. Devlet memurluğundan emekli olmak üzereyim, emekli olursam durumum ne olur? İkramiyeme ve maaşıma haciz gelir mi? Özden F. 

Özden hanım, emekli ikramiyesinin tamamının haczi mümkün olmasına karşın, emekli maaşının haczi kanunen sadece SGK ve nafaka borçları yönünden mümkündür. Bunun dışında rıza göstermeniz halinde emekli maaşınıza haciz konulabilir.

Sadakatsizlik, telefon kayıtlarıyla kanıtlanabilir mi?

Eşimle boşanmak üzereyiz. Eşim telefon kayıtlarından sık konuşulan numaraları delil olarak kullanmak istiyor. İhanete dayalı dava açmakla korkutarak hiçbir mal varlığı vermeden anlaşmalı boşanmaya müracaat etmemizi istedi. Çekişmeli boşanmaya gitsem bu durumda neyi ispat edebilir, hakları nelerdir, sizce anlaşmalı boşanmaya gitmeli miyim ? Üstelik ağır darp raporu vardı ama şikayetimden vazgeçmemi sağladı. Teşekkür ederim. Çiğdem D. 

Çiğdem hanım, en çok sorulan sorulardan birini sorduğunuzu hemen belirtelim. Telefon kayıtlarının ve içeriğinin çıkartılıp çıkartılamayacağı en çok merak edilen konulardan birini oluşturuyor. Bu konuda hemen şunu söyleyelim: Telefon kayıtlarının, mesajlarının içeriği aile mahkemelerince istenmemektedir. Ancak telefon dökümü, kimlerin hangi saatte arandığı, kaç kez mesaj gönderildiği bilgileri temin edilmektedir. Bu konuşmalardaki olağan dışılık güven kırıcı davranış olarak kabul edilebilmektedir.

Velayet pedagog raporu doğrultusunda mı verilir?

Yasin Bey merhabalar. Ablamın oğlunun velayeti için eski eşi dava açtı, yeğenimin pedagogla görüşmesi oldu. Çocuğu babası eğer doktora “bu cümleleri kurarsan annenle barışırız” şeklinde doldurmuş,  pedagog raporu çocuğun babaya verilmesi yönünde çıktı. Verilen bilgiler çocuğun dövüldüğü, yemek yedirilmediği gibi aslı olmayan şeyler. Yani bir şeyler ispat edilmeden sadece çocuk istiyor diye velayet babaya geçer mi? Bu konuda sizden bilgi istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. Elif İ.  

Elif hanım, küçük çocuklar sandığınızdan daha zekidir. Daha konuşmayı bilmeyen bir çocuk bile ifadelerden, vurgulardan konuşulanın doğru mu yanlış mı, güzel mi yoksa kötü bir şey mi olduğunun farkına varabilir. Yeğeniniz büyük ise, bu şekilde konuşmasının anne-babasını barıştırmayacağının idrakinde olacaktır. Diğer yandan mahkemece görevlendirilen pedagoglar son yıllarda oldukça deneyim kazanmaya başladılar. Çocukla baş başa görüştükleri zaman çocuğun ağzından laf almayı başarabilmektedirler. Bu nedenle pedagogu veya yeğeninizin söylediklerinin yanlışlığı değil de doğru olma ihtimali üzerinde de durmanız gerektiğini düşünüyorum.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir