Boşanmayla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Son zamanlarda kamu spotu adı altında yayınlanan kısa filmlerde birçok konuyla ilgili uyarıları izliyoruz. ‘Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın’, ‘soba öldürmez ihmal öldürür’, ‘sizi Tüketici Kanunu korur’ bunlardan ilk başta aklıma gelenler. Gerek e-postayla gerek katıldığım TV programlarında gelen sorulara bakılırsa sanırım boşanma davaları konusunda da böyle bir program hazırlanabilir bence. Bu hafta cevabı genelde yanlış bilinen soruları ele aldım.

  • Yanlış: Davayı İlk Karşı Taraf Açsın

Boşanma davasını ilk kimin açtığı davanın esası bakımından önemli değil. Davayı açan taraf, boşanma isteğini mahkemeye iletir ve boşanma sebeplerini ispat etmek zorundadır. Diğer taraf da boşanma istiyorsa, bir karşı dava açarak kendi sebeplerini ispatlamalıdır. Bununla birlikte davanın sizin oturduğunuz yerde görülmesini istiyorsanız ilk açan siz olmalısınız.

  • Yanlış: Davayı Kadın Açarsa Nafaka İsteyemez

Kadına nafaka verilmesinin bununla ilgisi yoktur. Boşanma davasını kim açmış olursa olsun, eşin nafakaya ihtiyacı varsa nafaka bağlanır. Normalde hâkim bunu kendiliğinden düşünmeli, ama uygulamada böyle olmuyor, talep edilmesi gerekiyor.

  • Yanlış: Kız çocuk anneye, erkek çocuk babaya verilir

Velayet belirlenirken çocukların cinsiyetinden çok yaşları göz önünde tutuluyor. Yaşı küçük çocukların anne şefkatine ihtiyacı olduğu düşünülüyor ve erkek ya da kız olmalarına bakılmaksızın genelde velayetleri anneye bırakılıyor. 12 yaşını doldurmuş çocuklara kiminle kalmak istediklerinin sorulmasının zorunlu olduğunu da yeri gelmişken belirtelim.

  • Yanlış: SMS içeriği istenebilir

Eşlerin cevabını en çok merak ettiği konulardan biri de bu. Aile Mahkemeleri’nde görülen davalarda eşin yapmış olduğu telefon görüşmelerinin ve gönderdiği SMS’lerin sadece tarihi, saati, hangi numaraya gönderildiği, operatör şirketlerden sorulabilmektedir. Mesaj içeriği öğrenilememektedir.

  • Yanlış: Erkeğin geliri yoksa nafaka vermez

Kadın-erkek eşitliği kanuna girdi ama bu nafaka konusunda Yargıtay hala farklı düşünüyor. Eğer erkek, askerde, cezaevinde değilse çalışmasa da nafaka ödemekle yükümlü tutuluyor.

  • Yanlış: Diğer eş boşanmak istemezse dava uzar

Diğer eşin boşanmak istememesi davanın süresini hiç etkilemez. Açılan davada boşanma kararı verilmesi için boşanma sebeplerinin varlığının ispat edilmesi yeterlidir.

  • Yanlış: İki taraf da boşanma istiyorsa hâkim boşar

Eğer iki taraf da boşanmayı talep etmelerine rağmen, velayet, tazminat, nafaka, malların paylaşımı gibi konularda anlaşamıyorlarsa davalarına çekişmeli boşanma adı verilir. Bu davada iki taraf da boşanmayı istediğini belirttiği halde boşanma sebeplerini ispat edemezlerse hâkim davalarını reddedebilir.

  • Yanlış: 3 yıl ayrı yaşarsak otomatik boşanılıyor

Eşler, her hangi bir boşanma davası açmadan, sadece fiili olarak ayrı yaşamaya başlamışlarsa, isterlerse 10 yıl ayrı kalmış olsunlar otomatik boşanmaları söz konusu değil.

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

3 thoughts on “Boşanmayla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar”

  1. Merhabalar. Anlaşmalı boşanma olduktan sonra, nafaka talebi yoksa, kadın tekrardan nafaka davası acabilir mi? Boşanmanın üstünden 1 sene gectikten sonra,boşandığı kişinin hayatında biri olduğunu öğrendiğinde, nafaka isteyebilir mi?

  2. Merhaba ben 2 buçuk aylık gebeyken baba evine geldim şiddet gördüm ve şuan 8 aylık hamileyim pişman olup gelip özür diler evimizi ayırır diye düşündüm bekledim ama bir kere bile arayıp beni ve karnımdaki çocuğumuzun durumunu dahi sormadı herkese bitti diyip duruyormuş ama bana bitti demiyor aramıyor sormuyor 15 gün önce arayıp anlaşmalı bosanalim dedi ve ben beklememe rağmen mağdur olmama rağmen okadar zaman sonra anlaşmalı boşaldım diye aradı ve ben avukat tutacak param yok babamın durumuda yok ne yapmam gerek davanin onun açmasını mi beklemem gerek yoksa acmalimiyim biran önce

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!