Boşanmayla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Takip edin
Avukat Yasin GİRGİN son yazıları (TÜMÜNÜ GÖRÜN)

Son zamanlarda kamu spotu adı altında yayınlanan kısa filmlerde birçok konuyla ilgili uyarıları izliyoruz. ‘Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın’, ‘soba öldürmez ihmal öldürür’, ‘sizi Tüketici Kanunu korur’ bunlardan ilk başta aklıma gelenler. Gerek e-postayla gerek katıldığım TV programlarında gelen sorulara bakılırsa sanırım boşanma davaları konusunda da böyle bir program hazırlanabilir bence. Bu hafta cevabı genelde yanlış bilinen soruları ele aldım.

 • Yanlış: Davayı İlk Karşı Taraf Açsın

Boşanma davasını ilk kimin açtığı davanın esası bakımından önemli değil. Davayı açan taraf, boşanma isteğini mahkemeye iletir ve boşanma sebeplerini ispat etmek zorundadır. Diğer taraf da boşanma istiyorsa, bir karşı dava açarak kendi sebeplerini ispatlamalıdır. Bununla birlikte davanın sizin oturduğunuz yerde görülmesini istiyorsanız ilk açan siz olmalısınız.

 • Yanlış: Davayı Kadın Açarsa Nafaka İsteyemez

Kadına nafaka verilmesinin bununla ilgisi yoktur. Boşanma davasını kim açmış olursa olsun, eşin nafakaya ihtiyacı varsa nafaka bağlanır. Normalde hâkim bunu kendiliğinden düşünmeli, ama uygulamada böyle olmuyor, talep edilmesi gerekiyor.

 • Yanlış: Kız çocuk anneye, erkek çocuk babaya verilir

Velayet belirlenirken çocukların cinsiyetinden çok yaşları göz önünde tutuluyor. Yaşı küçük çocukların anne şefkatine ihtiyacı olduğu düşünülüyor ve erkek ya da kız olmalarına bakılmaksızın genelde velayetleri anneye bırakılıyor. 12 yaşını doldurmuş çocuklara kiminle kalmak istediklerinin sorulmasının zorunlu olduğunu da yeri gelmişken belirtelim.

 • Yanlış: SMS içeriği istenebilir

Eşlerin cevabını en çok merak ettiği konulardan biri de bu. Aile Mahkemeleri’nde görülen davalarda eşin yapmış olduğu telefon görüşmelerinin ve gönderdiği SMS’lerin sadece tarihi, saati, hangi numaraya gönderildiği, operatör şirketlerden sorulabilmektedir. Mesaj içeriği öğrenilememektedir.

 • Yanlış: Erkeğin geliri yoksa nafaka vermez

Kadın-erkek eşitliği kanuna girdi ama bu nafaka konusunda Yargıtay hala farklı düşünüyor. Eğer erkek, askerde, cezaevinde değilse çalışmasa da nafaka ödemekle yükümlü tutuluyor.

 • Yanlış: Diğer eş boşanmak istemezse dava uzar

Diğer eşin boşanmak istememesi davanın süresini hiç etkilemez. Açılan davada boşanma kararı verilmesi için boşanma sebeplerinin varlığının ispat edilmesi yeterlidir.

 • Yanlış: İki taraf da boşanma istiyorsa hâkim boşar

Eğer iki taraf da boşanmayı talep etmelerine rağmen, velayet, tazminat, nafaka, malların paylaşımı gibi konularda anlaşamıyorlarsa davalarına çekişmeli boşanma adı verilir. Bu davada iki taraf da boşanmayı istediğini belirttiği halde boşanma sebeplerini ispat edemezlerse hâkim davalarını reddedebilir.

 • Yanlış: 3 yıl ayrı yaşarsak otomatik boşanılıyor

Eşler, her hangi bir boşanma davası açmadan, sadece fiili olarak ayrı yaşamaya başlamışlarsa, isterlerse 10 yıl ayrı kalmış olsunlar otomatik boşanmaları söz konusu değil.

Yayınlayan

Avukat Yasin GİRGİN

Avukat Yasin GİRGİN, 1977 Ankara doğumludur. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş ve sonrasında 2 yıl boyunca Özel Hukuk Master programına devam etmiştir. 2004-5 yılları arasında yaptığı hakimlik dönemi dışında 13 Kasım 2000'den bu yana serbest avukatlık faaliyetini icra etmektedir. 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunan GİRGİN'in 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır. GİRGİN, halen superhaber.com'da okur sorularını cevapladığı köşe yazılarını kaleme almaktadır. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen GİRGİN, Alman Uzman Avukatlık Yasası'nı da Türkçe'ye çevirmiştir.

“Boşanmayla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar” üzerine 10 yorum

 1. Cezaevinde evlenen kardeşimin eşi ondan önce dışarı çıktı kardeşimi terketti gelinimizin yalan beyanı çok erkek kardeşim boşanma davası açtı cezaevindeki birini mağdur eden biri özgürlüğün tadına varınca yariyolda bırakan biri nafaka isteyebilir mi ? Çocuk yok tazminat isteyebilir mi?

 2. Merhabalar. Anlaşmalı boşanma olduktan sonra, nafaka talebi yoksa, kadın tekrardan nafaka davası acabilir mi? Boşanmanın üstünden 1 sene gectikten sonra,boşandığı kişinin hayatında biri olduğunu öğrendiğinde, nafaka isteyebilir mi?

 3. Merhaba ben 2 buçuk aylık gebeyken baba evine geldim şiddet gördüm ve şuan 8 aylık hamileyim pişman olup gelip özür diler evimizi ayırır diye düşündüm bekledim ama bir kere bile arayıp beni ve karnımdaki çocuğumuzun durumunu dahi sormadı herkese bitti diyip duruyormuş ama bana bitti demiyor aramıyor sormuyor 15 gün önce arayıp anlaşmalı bosanalim dedi ve ben beklememe rağmen mağdur olmama rağmen okadar zaman sonra anlaşmalı boşaldım diye aradı ve ben avukat tutacak param yok babamın durumuda yok ne yapmam gerek davanin onun açmasını mi beklemem gerek yoksa acmalimiyim biran önce

 4. Merhaba , Eşimle dört yıllık evliyiz, ikinci evliliğim ve eşim yabancı Çocuğumuz yok olmadı, Önceki evliliğimden bir oğlum var 19 yaşında, Onunla bir türlü normal bir ilişkileri olamadı, Takıntıları ve kuralları ve ikisinin arasında kalmak hırpalanmak , Ve bana maddi manevi bir desteği yok, Çok yoruldum.
  Kafama takılan ilk evliliğimden oğlumla ikimizin üzerine bir evimiz vardı sattık yeni bir ev aldık ev benim üzerimde, eşim yabancı olduğu için çalışıyor bile görünmüyor evde hiçbir hakkı yok .fakat birlikteyken alındığı için sorun yaratırmı boşanmada, Hak idda etse bir hakkı olurmu Teşekürler

 5. merhaba efendim eşim eve bakmaz çalışmaz daha önce gayri menkul leri vardı sattı oturduğumuz eve aile konut şerhi bıraktım yoksa evide atacaktı şiddeti daha da arttı ailemin yanına gittim ev eşyalarını bile satmış satılan evden 50 TL vereyim ama nafaka yok banada hak yok 3 çocuk ben kurtulmak istiyorum anlasmalida olsa ben baskıdan dolayı nafaka istemesem hakim verirmi neolur cevap verin teşekkür ederim

 6. merhaba efendim eşim eve bakmaz çalışmaz daha önce gayri menkul leri vardı sattı oturduğumuz eve aile konut şerhi bıraktım yoksa evide atacaktı şiddeti daha da arttı ailemin yanına gittim ev eşyalarını bile satmış satılan evden 50 TL vereyim ama nafaka yok banada hak yok 3 çocuk ben kurtulmak istiyorum anlasmalida olsa ben baskıdan dolayı nafaka istemesem hakim verirmi neolur cevap verin teşekkür ederim

 7. Merhaba ben 69 yaşındayım 19 senelik evliyim çocuğum yok esim benden nufusa göre 9 yaş doğuma görede 6yas küçük ikisenedir anlasamiyoruz bu sosyal medyada biraz sebep oldu kadınlarla yazisiyor sürekli evlendiginizde benim her eşya vardı o sadece bir yatak odası aldı evlendigimde ben emekliydim onun sigortası vardı ama primi azdı 2017 dede esim emekli oldu bu sürede eşyalarımizi degistirdik hep taksitle aldık evin kirası ni hem benim maaşım dan odedik hala da öyle şimdi diyorki çık git eşyaların hepsi benim üstüme diyor şimdi ben bosanmak istiyorum git bosanma davası aç diyor bosanma davasini ben açsam benim zararima mi olur benim maaşım 2000 bin onunmaasi 1300 napmam lazım teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'