Ankara Boşanma Avukatı 0533 483 9313

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara’da görülecek bir boşanma davasının o şehirde faaliyet gösteren Ankara Boşanma Avukatı eliyle açılması ve takip edilmesi tavsiye edilmektedir. Boşanma davaları davacının ikametgahı, davalının ikametgahı ve eşlerin en son 6 ay boyunca oturdukları yer olmak üzere üç ayrı yetkili mahkemede açılabilir. Yani eşlerden biri İstanbul‘a taşınmışsa, diğeri Ankara’ya gelmişse ve bunlar son olarak İzmir’de 6 ay boyunca birlikte oturmuşlarsa, boşanma davasını Ankara Boşanma Avukatı eliyle Ankara’da İstanbul’da ya da İzmir’de açma imkanları vardır.

Eğer bu şekilde farklı şehirlere taşınma-yaşama söz konusu değilse dava Ankara’da açılmalıdır.

Ankara, yaklaşık 5 milyon civarındaki nüfusuna hizmet vermek üzere, birçok ilçesinde adliye bulunan bir şehirdir. Sincan’da bulunan Batı Adliyesi, Gölbaşı Adliyesi ile birlikte Söğütözü’ndeki yeni binasına taşınan Merkez Adliye’de davalar görülmektedir.

6 Ağustos 2021‘den itibaren Ankara Merkez (Çankaya) Adliyesi’nde bulunan Ankara Aile Mahkemeleri, Tüketici Mahkemeleri, Asliye Ticaret Mahkemeleri ile Çocuk Mahkemeleri “Söğütözü Mahallesi 2181.cad. Çankaya” adresindeki yeni binaya taşınmıştır.

Boşanma davalarının yetkili mahkemelerden açılmaması halinde açılan dava reddedilir, dosyanın yetkili mahkemeye gönderilmesine karar verilir. Yanlış yerde açılan boşanma davası bu nedenle, zaman ve para kaybına neden olur. (bkn: Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme)

Boşanma davası açmak evli çiftler açısından en zor verilecek kararlardan biridir. Toplumumuzda evlenmeye karar verilirken herkesin olumlu yönde destek olduğu görülmektedir, buna karşılık alınan boşanma kararı arkadaş ve akrabalar tarafından daha az desteklenmektedir.

Boşanma kararı alınmadan önce, boşanma sürecinin nasıl olacağı, bu süreçte yaşanabilecek olumsuzluklar, dava sonucunda elde edilebileceklerin masaya yatırılması ve objektif biçimde ortaya konulması gereklidir. Bu irdeleme ancak ve ancak bu konuda tecrübeli bir hukukçu tarafından yeterli bir şekilde yerine getirilebilir.

Avukatın vereceği destek ve bilgilendirmenin profesyonelce yapılması boşanma davası açmak isteyen kişinin yararınadır. Bu nedenle avukatlık mesleğinin ilk ortaya çıkışından itibaren danışmaya ücret alınması gereği kabul edilmiştir. Esasen Avukatlık Kanunu‘na göre avukatlık işinin ücret almadan yapılması da yasaklanmıştır.

GİRGİN HUKUK BÜROSU, kuruluşundan itibaren yaklaşık 21 yıldır danışma ücreti karşılığında müvekkil ve müvekkil adaylarına hizmet vermektedir.