Boşanmanın Üç Altın Kuralı

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Ortalama yetmiş yıllık ömrümüz boyunca birçok sıkıntı veren olayla karşılaşırız. Savaşlar, deprem, yangın, sel; kazalar gibi travmatik olayların yanında boşanma da insanı ruhsal olarak derinden etkileyen olaylardandır.

Boşanma sadece duygusal bir birlikteliğin sonu değildir; aynı zamanda kişinin alıştığı yaşam düzeninin de tamamen değişmesi anlamına gelir.

Boşanma kendine has bir travmaya yol açıyor. Boşanmanın yol açtığı travma depresyon ya da anksiyete gibi pek çok şekilde kendini göstererek yaşam kalitemizi olumsuz etkileyebiliyor.

Ancak her sorun gibi boşanmayı da onu yok sayarak, görmezden gelerek ya da öteleyerek çözemeyeceğimiz ortada.

boşanmanın üç altın kuralıHiç şüphesiz, boşanma kararını almak evlilik kararını almaktan daha zordur: Evlenme kararımız çevredeki herkes tarafından teşvik edilirken, boşanmaya dair verdiğimiz karar herkes tarafından sorgulanır ve bu karardan vazgeçirilmeye çalışılırız.

Üstelik bunu sıkıntılarımızın en yakın tanıkları dahi yapar.

Sonucu ne olursa olsun boşanma kararı tamamen bize ait olmalıdır. Bizi boşanmayı düşünme aşamasına kadar getiren olayları elbette annemizle, babamızla, en yakın arkadaşlarımızla konuşabiliriz. Ancak hiç kimse bu konuda bizim adınıza karar veremez. Ne çocuklarımız ne de avukatımız bu konuda bizden daha iyisini bilemez.

Her ailenin yapısı birbirinden farklıdır ve olayları anlattığımızda insanlar bunları öncelikle bizim tarafımızı tutarak ve kendi değer yargılarıyla dinleyip buna göre görüş bildirirler.

Bizin için çok önemli olmayan bir konu arkadaşımız ya da ebeveynlerimiz için çok önemli olabilir.

Bizin basitçe, üzerinde bile düşünmeden geçtiğimiz bir olay anne ve babamızı çok daha fazla rahatsız edebilir.

Ya da bizim daha fazla beklenti içinde olduğumuz bir durumda anlattığımız olayları anlamayabilirler.

BİRİNCİ ALTIN KURAL: SAKİN OLALIM!

Bize boşanmayı düşündürten olaylar her ne ise öncelikle duygu dünyamızı etkilemiş olmalıdır.

Kızdığımız, şüphelendiğimiz, kuşkulandığımız, sinirlendiğimiz, üzüldüğümüz bir olay nedeniyle boşanmayı düşünmeye başlarız. Çok mutluyken, huzurluyken elbette ki hiç kimse boşanmayı düşünmez.

Öncelikle bize boşanma kararını aldıran ya da en azından düşündüren olaylar karşısında sakinliğimizi bozmamalı.

Olaylar karşısında kontrolümüzü kaybedersek zaten doğru düşünemeyiz. Hatta çoğu zaman hiç bir şey düşünemediğimiz bile olur, sanki paralize oluruz, hareket dahi edemeyecek hale geliriz.

Düzgün düşünemediğimizde ise bir karar vermemiz neredeyse imkansız hale gelir. Bir gün evi terketmeyi düşünüyoruz, on dakika geçmeden “neden ben evi terkediyorum, o gitsin” deriz.

Biraz daha düşünüp çocukların velayetini karşı tarafta bırakmaya karar verir ama hemen sonrasında aslında çocukları ne kadar da çok sevdiğimiz aklımıza gelip velayet için mücadele etmek isteriz.

İKİNCİ ALTIN KURAL: SABIRLI OLUN!

Boşanma başlı başına zor bir süreçtir.

Anlaşmalı boşanma dahi, karşılıklı konuşma, avukata gitme, davanın açılması derken en az 3-4 aylık bir zaman ister. Çekişmeli boşanmalarda ise süreç daha farklı işler. İlk duruşmaya bile şu anda ortalama 6-7 ay sonrasına gün veriliyor. Tanıkların dinlenilmesi, delillerin getirtilmesi denilirken ortalama bir buçuk yılda ilk aşaması ancak tamamlanabiliyor.

Boşanma kararı aldığımız ve bunu karşı tarafa açıkladığımız gün, yeni hayatımızın ilk günüdür.

Her gün kavga ediyor bile olsak, alıştığımızdan daha farklı bir hayat başlamıştır bizim için.

Yeni ev düzeni, çocuklarla görüşmelerin ayarlanması, arkadaşlar, avukatlarla yapılacak toplantılar gibi birçok konu süreç içinde hallolacaktır. Hiçbir şeyi alel acele yapmamıza gerek yoktur.

Herşey olması gereken zamanda olacak ve bir şekilde yeni hayatımız yoluna girecektir.

ÜÇÜNCÜ ALTIN KURAL: EVLİLİĞE ŞİRKET KURAR GİBİ BAŞLAYIN!

Evlilik eşitler arasında bir sözleşmedir. Bunun kanunu vardır, kuralları vardır; örneğin sizin umrunuzda olmasa da eşlerin sadakat yükümü 185. Maddede, çocuğun ana-babasının sözünü dinlemesi 339. Maddede yazmaktadır.

Duygular zaman içinde değişir ancak sözleşmelerin altına attığınız imzalar sizi bağlamaya devam eder.

Bu nedenle evliliği bir şirket kurar gibi düşünmeliyiz. Bu kişiyle yaptığım hayat ortaklığı ne kadar sürer, ortağıma güvenebilir miyim, diğer insanlara yaklaşımı nasıl, ahlaklı mı, yalancı mı? Bir başkasına çok rahat bir şekilde yalan söylüyorsa bana neden söyleyemesin? Ya da borçlarına sadık bir insan değilse bana ekonomik olarak destek olacak mı? Başkalarıyla sürekli kavga ediyor, benimle de eder mi?

Nasıl ki bir iş kurmadan önce ortağımızı iş disiplini, iş ahlakı, ekonomik, kültürel yönlerden inceliyorsak evlilikte de ince eleyip sık dokumalıyız. Önce bunları düşünmeli sonra hayatımızı birleştirmeye karar vermeliyiz.

 

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

42 thoughts on “Boşanmanın Üç Altın Kuralı”

 1. Yaşın bey meraba bir sorum olacakti 3 aylık bi çocuğum var eşim hakaret şiddet çocuğumun yanında vurma bağırma her türlü şeyi yaptı boşanma davası açmak istiyorum ama elimde delillerim var diyor çocuğu sana bırakmam diyor çocuğum hem anne sütü takviye olarak mamayla besleniyor nasıl olsa mama veriyorsun seni emmesede olur diyor elinde ki kanıt ne bilmiyorum ama ailesiyle arkamdan konuşma ailesinin arkamdan konuşması olsum herkeze rezil oldum eşim alkol kullanıyor daha dün vurdu bana çok zoruma gidiyor boşanmak istiyorum.ama çocuğumu benden alacak diye korkuyorum ve herhangi bi gelirim yok bunu kullanarak da almak istiycem çocuğumuzu gerçi şimdide maddi durumumuz iyi değil eşimin elindeki tek kanıt şudur hamileyken beni geme dövdü ve artık dayanamadım intihar edecektim elimde haplarla evimizin balkonunda ağlarken geldi yanıma intihar etmekten vazgecmistim çocuğum için yapamadım ve resimlerimi çekti mektubumu saklıyor esimi seviyorum ama bana vakit ayırmıyor dövüyor kavga ediyoruz yoruldum artik ailesine gelince her şeyi yapıyor her yere gidiyor ama benimle yapmıyor ve biktim artık sürmeli dernekte okey oynuyor arkadaşlarıyla oturuyor sahile içmeye gidiyir ne yapabilirim beni bilgilendirirmisiniz?

 2. Merhaba bn birsey sormak istiyorum eşim bana iftira atıyor kendisi kendine zarar verdi karakol ifadesinde kendi yapdigini söyledi sonrasında iki gün gecdi aylesinin yanına beraber gitdim 3yasinda oğlum var başka şehirde aylesi bn tek döndüm iki gün sonra bunları benim yapdigimi aylesine söyleyerek huzursuzluk çıkardı cocugumsesini bile duyurmuyor tlfnlari açmıyor ne yapmam lazim

 3. Merhaba ben 4,5 yildir evliyim 3,5 yaşında bir kızım ve 1,5 yaşında bi oglum var esim beni aldatti evi terkettim yalvardi yakardı çocuklarım için affettim iki ay kadar sonra beni bi daha aldatığını öğrendim ve mesajlarının ekran görüntülerini aldım elimde mevcut tekrar evi terk ettim ancak ailemdeki herkes iki cocukla seni kabul edemem tek gelsen başımızın üstünde yerin var ama iki cocukla olmaz dedi bende esimle konustum eve sadece duş almak icin ve evin ihtiyaçları icin geliyor bu sekilde anlaştık ama aynı zamanda beni tehtid ediyor daha bugün güzelliğine önem vermiyorsun heralde elinden alırım dikkat et dedi hakarette var daha önce senide kendimi de öldürürüm demişti bi keresinde konusmakbicin çağırıp beni uçurumun yanina götürüp burdan ikimizide atarim dedi ki yapar da ayni zamanda kredi borclari oldugu icin benim üzerime bi araba almıştı bi tanede ablasının üzerine var bizim olan araç benim adima kredi karti aldi iki tane mal varlığından dolayi bana Barodan avukat verirler mi bilmiyorum ben ev hanimiyim ve 23 yaşındayım ne yapacağımı hic bilmiyorum bi yanda iki cocuk bi yanda çocuklarımala kabul etmeyen ailem bi yandan beni durmadan Aldatan eve gelmeyen geldiginde huzursuzluk çıkartan ge illegal isler yapan beni de tehdit eden bi adam dava acmak istiyorum daha bilgi almak çocukları bırakıp adliyeye gidecek kimsem yok çok çaresizlikim zaten boşansam ne yapacagim iki çocuğa nasil bakacagim nerde kalacagim cocuklari almasam kendisi bakmaz zaten bosanmama izinde vermiyor tedbir uygulatsam o kadar kadin uygulatiyor ne oluyor diyorum bide bizimkinin eli kolu uzun her isin icinden bi sekilde cikiyor artik kendimi öldürmeyi düşünüyorum cok yoruldum bana bibyol gösterin lütfen

 4. Avukat Bey merhaba. Bir sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim.
  73 yaşındaki (erkek) yakınımın eşi 3 yıl önce vefat etti. Yakınım olan amca, bir dostunun aracılık etmesi ile 4 ay önce (Şubat-2020) görücü usulü ile resmi nikah yapmış. Amca, artık bir aile olduklarından evde para ve altınların yerini gösteriyor, ihtiyacı olması durumunda alabileceğini söylüyor. Nikahtan yaklaşık 2-3 hafta geçince, altınlar eksilmeye başlıyor. Amca, altınların eksildiğini fark edince; kadına neden aldığını, bir ihtiyacı olup olmadığını soruyor. Kadın almadığını söylüyor. Amca ses etmiyor. Ancak altınlar gün geçtikçe eksilmeye devam ediyor. Amca da aynı durum 3-4 kez tekrarlanınca yalanlara dayanamayacağını söyleyip evden gitmesini istiyor. Kadın evden çıkıp gidiyor. Amca ile kadının beraber kaldıkları süre 1 ay. Amca boşanmak istiyor. Kadın başka bir ilde şuan. Kadın boşanmam diyormuş.
  Amca kadın hakkında her hangi bir suç duyurusunda bulunmamış.
  Bu durumda nasıl bir boşanma başvurusunda bulunmak gerekir?
  Evliliğin iptali şartı gerçekleşmiş midir? Nasıl bir yol izleyelim. Teşekkürler. Saygılar.

 5. Esim iki yılı geçti benden ayrı yatıyor.telefonu sürekli şifreli ve sakliyor.20yillik evliyiz.ne yapmalıyım.

  1. Merhaba Yunus bey,
   Evlilik içinde cinsel beraberlikten kaçınmak bir kusurdur. Bu kusur nedeni ile evlilik birliğinin sürdürülmesi imkansız yahut beklenemez hale gelmişse doğal olarak boşanma davası açılabilmesi mümkündür.

 6. Sevgili avukat bey paylaşımlarınız gerçekten çok güzel hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim ve eşim ile boşanma davamız var o kadar zor günlerden geçtim ki bir dilekçe bir bilgi için kendimi parçaladım aylardır Allah yolumu açtı ve ünv kazandım sizinle iletişime geçmek istiyorum nasip olur ise sosyal medya ilede paylaşacağım dava sürecimi gerçekten nesilinin en ilginç örnegi inş dönerseniz çok mutlu olurum çok yoruldum gerçekten

  1. Merhaba Kumru hanım,
   Boşanma davası süreci çok yorucu ve bazen de çık yıpratıcı bir süreçtir. Bir kişinin, bu kişi avukat ya da hakim olsa dahi bu yorucu süreci tek başına sürdürmesi çoğunlukla mümkün olamayabiliyor.
   Kaldı ki dışarıdan bakan bir göz de daha objektif biçimde hukuki değerlendirmeleri yapabiliyor.
   Şimdiden geçmiş olsun diyorum, umarım bu iş istediğiniz gibi sonuca varır

  2. Merhaba esim asırı alkol kullanıyor bu yuzden de sıddete basvuru yo enson 1 ay önce 3 aylık uzaklastırma aldı ve yollarımızı ayırdık suan ayrı konutlarda ikamet ediyoruz bosanma sureci baslatma istıyorum lütfen yol göstern

 7. Merhaba bende eşimden boşanmak istiyorum ama 3 cocuğum var ve ev hanımıyım gelirim yok 7.5.3.yaşlarında çocuklarım eşim iftira atıyor onu aldattım soyuluyor ve dayakta var herkes benım yalancı iftiracı olduğuma inandirdi boşansam cocuklarım bana verirmı mahkeme nafaka ala bilirmiyim

  1. Merhaba Leyla hanım,
   Boşanma davasında çocukların velayeti verilirken eşlerin birbirlerine karşı olan kusurlarına değil çocukların hangi tarafta kalmasının daha uygun, çocukların daha yararına olacağına bakarız

  1. Merhaba Nagihan hanım,
   Hakaret ve boğazı sıkma fiilleri Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu fiiller eşe karşı işlendiğinde cezası yarı oranında artarak uygulanmaktadır ve çoğunlukla kamu davasına dönüştüğü için eş vazgeçse dahi yargılama devam etmekte ve şiddet uygulayan tarafa ceza verilmektedir.

   1. Merhaba Yasin Bey ben esimle issizlik nedeniyle uzun.zamandir sorun.yaşamaktaydim.Cok is degistirdi en son issiz kaldı.Son iki yıldır hic calismadi ailesi maddi yardim etti.Ben calistim bir yil ve ayrildim.Huzursuzluk hat saffaya cikinca konustum ve ayrilma kararı aldik.Kendisi 03.ocak 2020 tarihinde farkli bir sehirdeki ailesinin yanina gitti.Ve o tarihten sonra hicbir yardimi yada katkisi olmadi bana yada cocuklara ..Suan issizligide devam.ediyor ve hic gorusmuyoruz.Ben dava acarsam dava suresince ve sonrasinda nafaka talebim oldugunda issiz oldugu icin odeme gibi bir zorunluluğu olmazmi? Yoksa mecbur odemek zorundamidir?Teşekkür ederim

 8. İyi günler eşim beni bir çok kez aldattı ve elimde kanıtlarım var video mesaj resimli mesajlar ve diğer kanıtlar bunları ailesinin öğrendiğinde kendisini öldüreceklerini söyledi kendisi psikoloji hastası ve sürekli psikolojim ilaçlar kullanmakta hastane kayıtlarınıda istemelimiyim çalıştığı yerdeki patronu bayan dul biri ve onun aklını yaklaşımlarından şüpeliyim bende bunları gizledim kendi inisiyatifinden dolayı boşanma günü mahkemede çocuğun filen annede kalacağını ortak velayet olarak kabul ettim ve ailesi her şeyini öğrendi ve korktuğu olmadı ben şimdi karardan vaz geçip şuanda 15 gün itiraz yada feragat hakkımız var bu süre içinde boşanmadan vaz geçme yada boşanmanın aldatma şeklinde görülmesini e çocuğun velayetinin değiştirilmesi için dava alabilirmiyim ayrıca yaptığı tüm hatalara karşı eşimi af ettim kendisini sevdiğim için bu yuvayı yıkmaması için kendisine yalvardım hayla daha yalvardı yorum ve beni karakola şikayet edip beni tehdit ediyor deyip 1 ay uzaklaştırma istedi bukonuda yardımlarınızı bekliyorum kendisi sigortalı çalışan biri

  1. Merhaba Dinçer bey,
   Anlaşmalı boşanma davasında verilmiş olan kararın kesinleşmesine kadar anlaşmadan caymak mümkündür. Cayılması halinde davaya çekişmeli boşanma davası olarak devam edilir.

 9. İyi günler eşim beni bir çok kez aldattı ve elimde kanıtlarım var video mesaj resimli mesajlar ve diğer kanıtlar bunları ailesinin öğrendiğinde kendisini öldüreceklerini söyledi bende bunları gizledim kendi inisiyatifinden dolayı boşanma günü mahkemede çocuğun filen annede kalacağını ortak velayet olarak kabul ettim ve ailesi her şeyini öğrendi ve korktuğu olmadı ben şimdi karardan vaz geçip şuanda 15 gün itiraz yada feragat hakkımız var bu süre içinde boşanmadan vaz geçme yada boşanmanın aldatma şeklinde görülmesini e çocuğun velayetinin değiştirilmesi için dava alabilirmiyim ayrıca yaptığı tüm hatalara karşı eşimi af ettim kendisini sevdiğim için bu yuvayı yıkmaması için kendisine yalvardım hayla daha yalvardı yorum ve beni karakola şikayet edip beni tehdit ediyor deyip 1 ay uzaklaştırma istedi bukonuda yardımlarınızı bekliyorum kendisi sigortalı çalışan biri

 10. Metin yalcin

  Size yazacagim bir so rum var esimle anlasarak bosandik sebebi benim yurt disinda evlilik yapip daha sonra ailemi yanima alip beraber yasamakti bu arada memlekette kurdugum dükani onun üstüne yapip yurtdisina geldim bu arada bir de ev aldim onuda üstüne yaptim evin tapusunu aldiktan sonrara bana seninle bir alakam kalmadi sen yolunu ben yoluma ikide cocugumuz var velayetlerinde onlarlardanda verdigi sözden vazgecti anliyacaginiz reden dolandirildim bu konuda ne yapabilirmi Lütten cevap yazarsaniz mutlu olurum hukuken haklarim ne ola bilir bilginize Metin Yalcin

  1. Merhaba Metin bey,
   Eşler arasında maalesef dolandırılma suçu oluşmuyor ancak sorununuzun çözümü katılma alacağı davasında olabilir.
   Eşler evlilik birliği içerisinde, evliliğin devam edeceğine olan inançla bir çok birikim yapabilirler; bu birikim doğal olarak eşlerden birinin ya da ikisinin birden adına kayıt edilebilir. Bu durum, katılma alacağı açısından önemli değildir. Yani katılma alacağı davası açarak hakkınıza düşen değeri alabilmeniz mümkündür.

 11. Bosanma sürecine yeni başlamış biri olarak.makaleniz beni motive etti. Çocuklar da varken sor bir süreç.hep derler yuva yapmak zor yıkmak kolay diye.ben de sizin gibi yıkmanın zor olduğu düşüncesindeyim.kimse kimse yüzünden mutsuz olup aynı evi ömür boyu paylaşmak zorunda değil.hayat dediğin kaç tane daha nefes almak bilmiyoruz.

  1. Haklısınız Fatma Hanım,
   Bazen bir işin başında yanılabiliyoruz, yahut belli bir zaman sonra kendi düşüncelerimiz bile değişebiliyor.
   Bir zaman geliyor, yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen arkadaşlarımızla bile görüşmez olabiliyoruz.
   Evlenmek nasıl mutlu olmak amacıyla kurulan bir bağ ise, bu bağın mutluluk yerine mutsuzluk getirdiğini görmeye başladığımızda sona erdirmek de o kadar olağan ve doğru.
   Zaten çoğu zaman bu bağı sora erdirmekte çocuklar ve ortak sosyal çevreyi düşünerek zorlanıyoruz, ancak bu çocuklara ya da ortak çevreye sorduğumuzda en başta onların buna destek veriyor olduğunu görüp şaşırıyoruz.

 12. Misal siz diyim öyle bir hayat kurunki yasamis olarak kendinizi uzaktan bir yabanci olaraktan bakin… gecmisiniz parlak olmamis olaraktan hala mutlulugun pesindeyiz ve mutlu olmak icin mücadele icinde sevgiye muhtacsiniz bir demet gülücük ariyorsunuz bunu kendinizdemi yoksa baskasindami arardiniz sevdiynizin mutlulugu sizi de mutlu edebilir üzüldügünde ise sizde üzülürsünüz cünkü o sizin sevginiz oluyor o sevgi solunca caniniz yanar ve hep kendinizi sucliyarak piskolojik bosanmalara sebeb olabilir bu nedenle mücadeleyi tek tarafli olabilir bende iste piskolojik sorunlar yasiyarak ölümün gercek korkusunu bir yandan sevgisini ve malen nekadar kixmetli olan kisiye layik olarak alinir malllmi istiyorlar aslinda insanlar mallllll Ben yoruldum Hocam hem kendimle hem hayat küstüm hem cevreme cok bunaldim ne yapmak istersin dersen yanliz tek oda da bagra bagra aglamak ve icimdeki acil ari dökmek birikti sise doldu patladi artik cok üzgünüm kendimi cooook hasta birii olarak görüyoRum belki bosanmak belkide ayrilik hic bir yerde kendimi bulamiyorum cunku sevmedim cünkü beni anlamak zor geldi ………..

  1. Biro bey,
   Nasıl ki fiziki bir rahatsızlığa yakalandığımızda bunun bir ilacı var, ruhsal-psikolojik olaylar neticesinde yaralandığımızda da bu yaralarımızı saracak profesyonellere başvurmak en doğrusu.
   En kısa sürede yardım almanızda yarar görüyorum.
   Selamlar

 13. Merhabalar boşanma için dava açacağım avukat tutmadan nasıl yol ilerleyebilirim hakkında bilgi almak istiyorum 01.06.2014 tarihinde cezaevine girdi halan daha yatmaktadır. bu süreç içerisinde ilk 2 yıl ortalama olarak çok ilgili ve alakalıydım ama zaman geçtikçe yoruldum ve tükendim artık dayanacak gücüm kalmadı üstümde çok sorumluluk olduğunu ve tükendiğimi anladım. önümü görmek ve gelecek kurmak istediğimin bilincine vardım. bu 4 yıl içerisinde evimin kirası faturası her sorumluluğu bendeydi tek başıma mücadele verdim karşı taraftandan destek görmedim bunun için de tükenme sebebim ortaya çıktı. 1,5 yıl evli kaldım şuanda toplam 18/07/2012 tarihinden bu yana 5,5 yıl evliyim ve ben saygı sevgi içerisinde bitirmek istiyorum karşı taraf istemiyorum ama kendime bir gelecek kurmak istiyorum ağır cezada yargılanıyor bunun için avukat tutmak gerekiyordu altınlarımı verdim şimdi onlarıda geri istiyorum vermiyorlar verirlerse anlaşmalı olarak açmak istiyorum çünkü karşı taraf istemiyor boşanmak ama sen istediğin için yapacak birşeyde yok diyor altınlar verilmez ise çekişmeli olarak açmak istiyorum ve hakkım olanı talep etmek istiyorum bununla ilgili nasıl yol izleyebilirim. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Ayşe Nur hanım,
   Avukatsız yola çıkmak navigasyon olmadan seyahate çıkmaya benziyor. Gideceğiniz yere ya geç gidersiniz, ya daha masraflı gidersiniz, daha çok yorulursunuz veyahut da belki varır belki varamazsınız. Ve yolda birçok şeyi de kendi başınıza çözmek zorunda kalırsınız.

 14. Eski eşim benimle takrar evlendi küresi borcunu ben öderim dedi babandan aldığım maaşım nikah yaptığım için kesildi ve ben kredimi odeyemiyorum kredim eşimin maaşına haciz koyulurmu çok zor durumdayım yiyip içmeden karşılamıyor napcam bilemiyorum hiç gelirim yok yapmalıyım Ban yardımcı olursanız sevinirim teşekkurler

 15. Iyi gunler Yasin Bey benim boyle bir sorum olacak. Ben kocamdan bosnamak istiyorum. Ve hemen dava acmak istiyorum. Davayi ben acarsam benim esimden hicbir sey( mal miras ziynet esyalari gibi) talep etme sansim yokmus. Bu ne kadar dogru bir bilgi?

 16. Erkek kardeşim 2009 yılında bir evlilik yaptı ve bu evlilikten iki erkek çocuğu var. Biri 7 biri 2 yaşında. Şuan eşinden boşanmak istiyor ancak eşi durumu kabul etmiyor. Üstelik benim babamın arabası evi kendi evi arabası hepsi erkek kardeşim üzerine. Boşanma davasında mal paylaşımı nasıl olur ? Boşanma davası açmadan üzerindeki kendimize ait olan mal- mülkü satın alabilir miyiz ? Nafaka davasında eşe nafaka ödeme zorunluluğu yada çocuklara verilecek nafaka nasıl hesaplanır ?

 17. 10 yıllık evliyim eşimden boşanmak istiyorum çocuğumuz yok ve ben bunun için tek başıma tedavi oldum mücadele ettim 3 kez düşük yaptım eşim hicbir sekil de tedaviye yanaşmadı ve bağlarımız kopmaya başladı cinsel birlikteliğimiz yok ben defalarca aile terapistine gittim ve onunda gelmesini istedim yanaşmadı.esim artık eve çok geç geliyor hicbir ortak yönümuz yok.birlikte bir paylaşım yok.bu aralar işsiz ben ise devlet memuruyum iki arabamız 1 evimiz bir miktar birikmiş paramız var en doğru boşanma şekli neolur sizce.anlasmali boşanacağını hiç sanmıyorum.bayan olmama rağmen ona nafaka verirmiyim bunları merak ediyorum.tedavi olmaması ve cinsel beraberlik olmayışı bir neden olabilirmi

 18. Naciye asıltaş

  Esimle 15 aylık ewliyiz.10 gun icinde kızımı z dunyaya gelecek.ben kızımı dunyaya getirdikten sonra bosanmak istiyorum.kendisi alkolluyken maddi hasarli kaza yapti.nisanda mahkemesi var.bu kazadan sonra da oynadigi sans oyunları yuzunden bankalara borçlandı. Suanda da sorumlulugunu yerine getirmiyor.alkol ve. Sans oyunu dewam ediyor.ayrica ara ara alkol yüzünden siddet ve agir hakaretlere maruz kaldigimi da belirtmek istiyorum..kendisi evin erkeği olarak sorumluluklarini yerine getirmiyor.ayrica arkadaslik sitelerinden baska kadinlarla munasebetini yakaladim,eski sewgilisiyle ewli oldugumuz surecte yuzyuze ve telefonla gorustugunu de ispatlayabilirim.dogacak cocugumuz icin sabrettim ama olmayacak.bütün bunlara artik tahammül edemiyorum.dava acsam dava suresine kadar ailemle kalmak istiyorum. Ama esim kizimizi yeni dogdugu icin goturemezsin burda kalacaksin diyor.ama bn ona alkol aldigi sürece tahammul edemiyorum.ve edindigimiz esyalar uzerine bir hak sahibi olabilir mi.bnm uzerime bir araba var bekarken aldigim borcunu hala odemekte oldugum.

 19. benim sadece is yerim var oda bana ait degil kira ben bosanmak istedigimde esim bu is yeridenki mallara ortak oluyor mu

  1. Merhaba, ben birşey sormak istiyorum. Eşim evlilik süreci içinde babasından ilk oturduğumuz daireyi tapusunu kendi üzerine alarak mülkün sahibi oldu. Sonrasında bu ev satıldı ve parası ile başka bir semtten yine evlilik birliği içerisinde başka bir daire aldık ve tapusu onda. Süreç içerisinde ben de şu anda oturduğumuz bu eve aile konutu şerhi de koydurttum. Şimdilerde işler maddi manevi yolunda gitmiyor ve merak ediyorum acaba boşanma durumunda bu aile konutumuz olan evden hak iddia edebilir değerinden pay alabilir miyim? Teşekkür ederim şimdiden, saygılar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!