Boşanmanın Üç Altın Kuralı

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Boşanma karşılaştığımız en tatsız sorunlardan biri.

Ancak her sorun gibi boşanmayı da onu yok sayarak, görmezden gelerek ya da öteleyerek çözemezsiniz. Bir şey bitmişse bitmiştir. Kafanızı kuma gömdüğünüzde yaşadığınız problemler ortadan kaybolmuyor ne yazık ki…

boşanmanın üç altın kuralıHiç şüphesiz, boşanma kararını almak evlilik kararını almaktan daha zordur: Evlenme kararınız çevredeki herkes tarafından teşvik edilirken, boşanmaya dair verdiğiniz karardan, sıkıntılarınızın yakın tanıklarınca dahi vazgeçirilmeye çalışılırsınız bir müddet.

Bana da danışanlarım çokça bu soruyu sorar “sizce boşanmalı mıyım?”. Koyu ceviz masamın arkasında dönen sandalyemde biraz daha dikleşen sırtımla cevaplarım: “zamanı gelmişse zaten bilirsin” Sonucu ne olursa olsun karar size ait olmalıdır; ne çocuklarınıza, ne arkadaşınıza, ne annenize ne de avukatınıza.

Boşanmanın altın kurallarına gelince: benim için bu tavsiyeler sadece bana danışan açısından geçerlidir, hayatın odağında karşımda oturan insan bulunur.

BİRİNCİ ALTIN KURAL: SAKİN OLUN!

Size boşanma kararını aldıran ya da en azından düşündüren olaylar sukûnetinizi bozmasın. Olaylar karşısında kontrolünüzü kaybederseniz doğru düşünemezsiniz. Doğru düşünemediğinizde ise sürekli karar değiştirmeler yaşarsınız, bu nedenle kendinizden başkalarına akıl sormaya ve hayatınızla ilgili özel konuları herkese anlatmaya başlarsınız. Hayvanlar yularından insanlar sırlarından çekilirmiş. Sakin olun ve özelinizi başkalarına anlatmayın.

İKİNCİ ALTIN KURAL: SABIRLI OLUN!

Boşanma başlı başına zor bir süreçtir. Anlaşmalı boşanma dahi, karşılıklı konuşma, avukata gitme, davanın açılması derken en az 3-4 aylık bir zaman ister. Boşanma kararı aldığınız ve bunu karşı tarafa açıkladığınız gün, yeni hayatınızın ilk günüdür. Her gün kavga ediyor bile olsanız, alıştığınızdan daha farklı bir hayat başlamıştır sizin için. Bu nedenle sabırlı olun; “Roma bir günde kurulmadı” derler, kendinize zaman tanıyın.

ÜÇÜNCÜ ALTIN KURAL: EVLİLİĞE ŞİRKET KURAR GİBİ BAŞLAYIN!

Evlilik eşitler arasında bir sözleşmedir. Bunun kanunu vardır, kuralları vardır; örneğin sizin umrunuzda olmasa da eşlerin sadakat yükümü 185. Maddede, çocuğun ana-babasının sözünü dinlemesi 339. Maddede yazmaktadır. Duygular zaman içinde değişir ancak sözleşmelerin altına attığınız imzalar sizi bağlamaya devam eder. Bu nedenle evliliği bir şirket kurar gibi düşünün. Bu kişiyle yaptığım hayat ortaklığı ne kadar sürer, ortağıma güvenebilir miyim, bana kazık atarsa ne yaparım, kendimi nasıl sağlama alırım? Önce kendinizi sağlama alın, sonra kollarına bırakın…

* Hürriyet Gazetesi yazılarımdan

Bilgi paylaştıkça artar...Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Av.Yasin GİRGİN yaklaşık 1 yıl hakimlik döneminin dışında 2000 yılından bu yana boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi aile hukuku alanında avukatlık yapmaktadır. 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde de yayınlanan Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" ve "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" isimli iki kitabı da bulunmaktadır. Telefon: 0850 840 0442

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir