Mal Beyanında Bulunma Dilekçe Örneği

Takip edin

Mal Beyanında Bulunma Dilekçesi Örneği

Ankara … İcra Müdürlüğü ‘ne

DOSYA NO                            :

MAL BEYANINDA

BULUNAN BORÇLU      :

KONU                           : Mal beyanımdır.

AÇIKLAMALAR             :

1- Alacaklı tarafından yukarıda esas no.su ve icra müdürlüğü belirtilen icra dosyası ile aleyhime yapılan icra takibi ile ilgili olarak yasal zorunluluk gereği süresinde mal beyanımı bildiriyorum.

2- Borcu kabul ediyorum. Ancak ödeme gücüm bulunmamaktadır. Üzerime kayıtlı hiçbir menkul ya da gayrimenkul malım ya da gelirim, üçüncü şahıslarda her hangi bir hak ve alacağım bulunmamaktadır. Geçimimi ailemin katkılarıyla sürdürmekteyim.

Gereği bilgilerinize arz olunur.

T.SONUCU : Mal beyanı dilekçemin kabulü ile dosyaya konulmasını talep ederim.

BORÇLU

___________________________________________

NOTLAR: 

* İcra ve İflas Kanunu’nun 74. maddesine göre, borçlu mal beyanında kendisinde ve üçüncü şahıslarda olan borç miktarı ile sınırlı olarak mal ve alacaklarını, geçimini ne şekilde sürdürdüğünü, borcu nasıl ödeyebileceğini ödeme emrini gönderen İcra Dairesi’ne bir dilekçe ile bildirir.

* İcra ve İflas Kanunu’nun 74. maddesine göre, mal beyanında bulunmayanların cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır. Bu maddeye göre mal beyanında bulunmamanın cezası İcra ve İflas Kanunu 337.maddede belirlenmişti.

* Anayasa Mahkemesi , ekonomik suçlara ekonomik ceza verilebileceğini ve bu nedenle mal beyanında bulunmamanın cezai yaptırıma tabi olmadığına karar vermiş, 16.4.2008 tarih ve 26849 sayılı R.G.’de yayımlanan, 28.2.2008 T., 2006/71 E. ve 2008/69 K. sayılı Kararı ile yayımından 1 yıl sonra yürürlüğe girmek üzere İcra ve İflas Kanunu‘nun  337. maddesini iptal etmiştir.

*Ancak, hapsen tazyik maddesi halen yürürlüktedir. İcra ve İflas Kanunu’nun 76. maddesine göre, alacaklının şikayeti üzerine mal beyanında bulunmayan borçlu, 3 ayı geçmeyecek şekilde icra mahkemesi hakimi tarafından hapisle tazyik olunabilir.

* Dilekçe örneğindeki bilgiler, tavsiye niteliğinde olmayıp, sadece genel bilgi verme amaçlıdır. Dilekçenizi düzenlerken mutlaka, işin uzmanı bir avukata danışınız.

6 thoughts on “Mal Beyanında Bulunma Dilekçe Örneği”

 1. Eski eşim boşanmadan 2 yıl sonra kızımız için nafaka davası açtı bu arada dava ben yeni den evlendikten sonra açıldı bir yıllık birikmiş nafaka ve avukat masraflarını bana yükledi mahkeme hemen haciz işlemi başlattılar mal beyanın da bulunma durumun da sıkıntı yaşamıyım bu arada çalışmıyorum şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

 2. Merabalar ben yaman eşinden bosandim boşanmadan önce bir ev bir araba birde arsa vardı bunlar e şimin üzerindeydi bozan na davasını da eşim açtı bir dünya nafaka tazminat istedi bende bir üst mahkemeye dilekçe yazarak boşanma davasından vaz geçtim diye yolların yeni daha bir sonuç gelmedi bu arada eşim bana icra davası açmış e devlet üzerinden gördüm ne yapmam lazim saygılar

 3. Abı selamlar bana 3adet tebligat geldi.(Bankanın varlık şirketinden) Borcumun başlangıç tarihi:
  1:13.05.2010
  2:14.09.2009
  3:25.01.2010 (hepsi kredi kartı borçları) bunlar tebligat yollamışla(20-03-2020 de elime ulaştı).
  Sorum şudur: Borcum zaman aşımına ugramismidir ve ne yapmalıyım? Selamlar

 4. Ailemden borç tahsil edebilirler mi veya ailemin evine gelip haciz işlemi veya eve gelip ailemin ailemin haberi olur mu veya onlara yansır mı bu islem

 5. Iyi gunler ,benim banka kredi ve kredi karti borclarim var icra dan ihtarname gelmis,mal beyani bulunmasam ne olur,uzerime kayitli oturdugumuz ev var hisseli

 6. İYİ GÜNLER

  SİTENİZ GERÇEKTEN BANA ÇOK FAYDALI OLDU. DÜN (02.07.2019) BİR BANKAYA OLAN KREDİ KARTI BORCUM NEDENİYLE SAMSUN İCRA DAİRESİNİN 24/06/2019 TARİHLİ ÖDEME EMRİ PTT TARAFINDAN TARAFIMA TEBLİĞ EDİLDİ. 7 GÜN İÇİNDE MAL BEYANINDA BULUNMAM GEREKİYOR AMA BEN HALEN FETHİYE’DE İKAMET EDİYORUM. MAL BEYANIMI E-POSTA , POSTA ARACILIĞI İLGİLİ İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE (SAMSUN 1. İCRA) , YA DA KENDİLERİNE İLETİLMEK ÜZERE FETHİYE’DE BULUNAN BİR İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE İBRAZ ETMEM MÜMKÜN MÜDÜR ?

  TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  SALİH ARAT

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0533 483 9313