Nafaka Artırımı Davası

nafaka artış davası, nafaka artırım davası, nafaka artırım davası şartları, nafaka artırım davası dilekçe örneği, nafaka miktarı nasıl belirlenir, nafaka artırım davası nerede açılır, nafaka artırım davası nasıl açılır, nafaka davası açma süresi, nafaka artırım davası süre, nafaka artırım davası cevap dilekçesi, nafaka artırım davası cevap dilekçesi, nafaka artırım davası harç, nafaka artırım davası kaç yılda bir açılır, nafaka artırım davası avukat ücreti, nafaka artırım davası ne zaman açılır

 

Nafaka Artırım Davası ve Şartları

Nafaka artırım davası, boşanma davası ile karara bağlanan nafaka miktarının enflasyon ve tarafların hayat şartlarında oluşan değişim nedeniyle değerini kaybetmesi ve yeterli gelmemesi üzerine açılan aile hukuku davalarının en başta gelenlerindendir.
Nafaka, boşanma davasının açılması ile tedbir nafakası adı altında karara bağlanabileceği gibi, boşanma davası açılmadan önce de tedbir nafakası olarak istenebilir. Yine yardım nafakası adı altında, ihtiyaç içindeki yakın akrabaya yardım etme yükümlülüğü de düzenlenmiştir.
Tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ya da yardım nafakası bu haliyle diğer mahkeme kararlarında görülen kesin hüküm özelliği taşımaz, mahkemece karara bağlanmış nafakanın artırılması, nafakanın azaltılması, nafakanın kaldırılması talepleri her zaman yapılabilir.
Örnek olarak, bakımı için nafaka bağlanan çocuk okula başladığında, nafaka alacaklısının çalışamayacak rahatsızlığa yakalanması halinde, nafaka alacaklısının gelirinin azaldığı, nafaka borçlusunun gelirinin arttığı durumlarda nafaka artırımı davası açıldığı gözlemlenmektedir.
Bunun gibi sebepler yanında ülkemiz ekonomisine etki eden enflasyon nedeniyle paranın alım gücünün düşmesi bir gerçekliktir. Enflasyon nedeniyle bağlanan nafaka miktarı yıllar içinde alım gücünü kaybetmekte nafaka alacaklısı zor duruma düşebilmektedir.
Enflasyon nedeniyle de nafakanın artırımı davası açılabilmektedir.
Anlaşmalı boşanma davalarında, tarafların boşanabilmesi için iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası miktarında anlaşmış olmaları gerekir. Ancak bu anlaşma, ileride açılacak nafaka artırımı davasını önlemez, anlaşmalı boşanma ile kararlaştırılan nafakanın artrılması talep ve dava edilebilir.
Nafaka artırımı davası, Aile Mahkemesinde açılır. Bu davada yetkili mahkeme nafaka alacaklısının oturduğu yerde bulunan Aile Mahkemesidir.
Yargıtayın yerleşmiş uygulamasına göre; nafaka alacaklısının ihtiyaçları ile nafaka yükümlüsü gelir durumunda, nafakanın takdir edildiği tarihe göre olağanüstü bir değişiklik olmadığı takdirde; yoksulluk nafakası TÜİK’in yayınladığı ÜFE oranında artırılmalı ve böylece taraflar arasında önceki nafaka takdirinde sağlanan denge korunmalıdır.

Nafaka Artış Davası Örnek Dilekçesi için tıklayın

Ankara Danışma / Randevu : 0533 483 9313