Öteki Kadın, Esas Kadına Karşı

Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

Av.Yasin GİRGİN

2000 yılında avukatlığa başlayan GİRGİN boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davalarına yoğunlaşmıştır.
Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde 120 hafta boyunca okur sorularını yanıtlayan GİRGİN'in, boşanma konusunda yayınlanmış iki kitabı ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır.
Av.Yasin GİRGİN
Takip edin

aldatanerkekOlay şu: Adamın biri, kadının biriyle internette tanışıyor, onunla ilişkiye giriyor. Kadın, adamdan hamile kalıyor. Bu arada adamın evli olduğu ortaya çıkıyor. Adam, karısına boşanma davası açıyor, boşanma davası adamın esas kusurlu olması nedeniyle reddediliyor. Bu sefer adamın karısı, öteki kadına tazminat davası açıyor. Asliye Hukuk Mahkemesi de tazminat davasını reddediyor; “eş olan kadın” temyize gidiyor, Yargıtay ret kararını bozuyor, ilk Mahkeme kararında direniyor, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gidiyor ve sonuçta öteki kadının esas kadına ( beriki kadın) tazminat ödemesine karar veriliyor.

GENEL KURUL’UN GEREKÇESİ

Genel Kurul, öteki kadını tazminata mahkum ederken üç kanun maddesine atıfta bulunmuş:

Bunlardan birincisi, Medeni Kanun’un 185. Maddesi. Buna göre, eşler birbirlerine karşı sadakatle yükümlü tutulmuş.

İkinci madde ise, Borçlar Kanunu’ndaki haksız fiil hükümleri. Genel Kurul, öteki kadının koca ile birlikte olmasını haksız fiil olarak değerlendirmiş. Yani, ahlaka aykırı bir fiille evliliğe zarar verdin, bu zararı parayla öde, diyor.

Üçüncü madde ise yine Borçlar Kanunu’ndan. Genel Kurul demiş ki, bu zarar koca ile sevgilisi tarafından kadına karşı işlenmiştir, koca ile sevgilisi bu zarardan birlikte sorumludur.

HUKUK FAKÜLTESİ ESPRİSİ DEĞİLMİŞ

Ankara Hukuk’ta, pratik soruları çözerken sık sık farklı yorumlarda bulunan arkadaşlar olurdu; böyle geniş yorumcu arkadaşlar hemen savunmaya geçerdi : hocalar aynı yorumu yapınca adı ‘doktrin’ oluyor, ben yapınca ‘fahiş hata’. O zamanlar üzerinde durmaz, gülüp geçerdik.  Ama bir söz daha vardı: “Doktor hata yaparsa bir kişi, hukukçu hata yaparsa bütün toplum” diye.

İLK KEZ MALEZYA’DA BÖYLE BİR KARAR ÇIKTI

2007 yılında, Malezya’da yayınlanan New Straits Times Gazetesi’nin haberine göre, Malezya’da mahkeme, bir kadını, evliliğini yıktığı için sevgilisinin eski karısına tazminat ödemeye mahkum etti. 44 yaşındaki metres Kerpal Kaur, asistanlığını yaptığı sırada diş doktoru M. Shudesh Kumar ile birlikte olmaya başladı. Olayın ortaya çıkması üzerine 61 yaşındaki doktor Kumar, 59 yaşındaki karısı S. Kamlesh Mangal’den boşandı. Habere göre, Putrajaya şehrinde temyiz mahkemesi, evliliklerinin bitmesine sebep olduğu gerekçesiyle metres Kerpal’in sevgilisinin eski eşine 10 bin ringgit (2.852 dolar) ödemesini kararlaştırdı. Emekli öğretmen olan mağdur eş boşandığı sırada kocasından da tazminat almıştı.

Hemen belirteyim, Malezya’nın genelinde evlenme, boşanma, miras gibi konularda İslam Hukuku (Şeriat) geçerli.

Bizim Yargıtay da, Malezya’da 2007 yılında verilen bu kararı 2010 yılından itibaren uygulamaya başlayınca, beriki kadınlar öteki kadınlara dava açmaya ve tazminat kazanmaya başladı.

ÖTEKİ KADIN HAKSIZ YERE CEZALANDIRILIYOR

Uzun yıllardır boşanma işleriyle uğraşıyorum. Bir evliliğin bitmesinin nedenleri çok çeşitli olabilir. Eşin sadakatsizliği de bu nedenlerden biri olabilir pekala. Ama üçüncü kişiye bu nedenle dava açılabilmesi bence ne hukuka ne de mantığa uygun.

 • Yargıtay, eşlerin sadakat yükümünden bahsetmiş. Ancak unutulmamalı ki, eşler bu “evlilik sözleşmesini” kendi aralarında imzalamışlar. Bir sözleşme tarafı olmayan kişilere karşı yükümlülük doğurabilir mi?
 • Yargıtay “ailenin korunması için bunu yaptı” diye düşünelim. Bugün evliliklerin önemli bir kısmı ekonomik nedenlerle sona eriyor. O zaman biten her evlilikten sonra devlete karşı dava açılsın, devlet ekonomik tedbirleri doğru düzgün alsaydı bu evlilik bozulmayacaktı diyebiliriz. Silahla öldürülen herkesin ailesi de silah fabrikasına dava açabilir bu mantıkla.

SESİNİ ÇIKARACAK SİVİL TOPLUM, O SESİ DİNLEYECEK MUHATAP YOK

Demoktarik ülkelerde böyle konular bilim adamlarınca, meslek kuruluşlarınca, sivil toplum örgütlerince tartışılır. Malezya’da dahi, kadın dernekleri çıkan bu karara karşı tepkilerini göstermişler, ancak bizim sorunlarımız o kadar büyük ki ya buna sıra gelmiyor, ya da umursamıyoruz. Umursayıp ses çıkardığınızda, konuyu bilimsel olarak tartışmaya açtığınızda da o sesi dinleyecek muhatabınız bulunmuyor maalesef…

Asliye Hukuk Mahkemesi Kararı’nı Bozan Yargıtay Dairesi Kararı İçin Tıklayınız

Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Direnme Kararı’nı Bozan Yargıtay Hukuk Genel Kararı İçin Tıklayınız

* Bu yazım yorumlarınıza açıktır. Lütfen bir kaç kelimeyle de olsa düşüncelerinizi bizimle paylaşın…

Bilgi paylaştıkça artar...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

“Öteki Kadın, Esas Kadına Karşı” üzerine 6 düşünce

 1. Öteki kadın, adamla ilişkiye girdiğinde adamın evli olduğunu bilmiyorsa neden adamın resmi karısına tek başına tazminat ödesin bana modern hukuk açısından hiç de mantıklı gelmedi. Burada, bence suçlu bulunabilecek olan evli olduğu halde evlilik sözleşmesine uymayan erkektir. tartışılabilecek ve incelenmesi gereken bir hususta öteki denilen kadının ilişkiye girdiği esnada adamın evli olduğunu gerçekten bilip bilmediğidir.

 2. öteki kadının suçu ne şimdi hem evlilik dışı çocuğu olacak hem tazminat ödeyecek bu adilmi asıl kadın eşin seni aldatırken sen ne yapıyordun adam bence heriki kadınada tazminat ödemeli maddi manevi yalanlarla topluma zarar verici davranışlarda bulunduğunda da ayrıca ceza almalı

 3. Yargıtay “ailenin korunması için bunu yaptı” diye düşünelim. Bugün evliliklerin önemli bir kısmı ekonomik nedenlerle sona eriyor. O zaman biten her evlilikten sonra devlete karşı dava açılsın, devlet ekonomik tedbirleri doğru düzgün alsaydı bu evlilik bozulmayacaktı diyebiliriz. Silahla öldürülen herkesin ailesi de silah fabrikasına dava açabilir bu mantıkla.
  yukardaki cümleyi şuna benzettim.Bir anne babanın çocuğu gitti birini öldürdü.Öldürülenin aileside anne babaya dava açtı var mı böyle bir mantık?Herkesin iradesi var bunu kullanarak sorumluluk alıyor.Ve evlilik iki kişi arasındaki bir olay devletle evlenilmiyor o sadece işin resmi kısmına sahip çıkıyor.

  Metrese açılan tazminat davasının İslam hukukuyla da bağdaşması çok komik olmuş biliyorsunuz metres olayı yoktur 4 kadın vardır hal böyle olunca sanırım metresede gerek kalmıyor.
  Metrese tazminat davası açılmasını haklı buluyorum vede yetersiz bile görüyorum.Sonuçta aile birliğinin dağılmasına vesile olan kişi konumunda yada diğer kişiyle birlikte olarak bir suça ortaklığı söz konusu değil mi?ve bu suçtan çocukların gördüğü zarar içinde ayrı bir tazminat davası da açılabilmeli..Ayrıca metresler bayan olduğuna göre sadece erkekler aldatmıyor bayan da başka birlikte olup aile birliğinin yıkılmasına vesile oluyorsa bayanla birlikte suç ortağı olan erkeğede (artık erkek için nasıl bir tanım kullanılıyor bilmiyorum) tazminat davası açılması gerekir.

 4. Öteki kadın haksız yere cezalandırılıyor ve bu ne hukuka ne de mantığa uygun değil öyle mi?

  Bir yuva kurun,öyle refah içinde olmanıza gerek yok,sıkıntılarla,dertlerle herkese herşeye rağmen bir yuva kurun,çocuklarınız olsun sonra bir de utanmdan hayaller kurun mutluluğa dair. Ha bitti ha bitecek deyin,şimdi oh diyeceğim. Çocuklar okula başladı,borçlar bitti,ev aldık,hah birbirimize kaldık,mutlu olacağız dediğiniz anda biri gelsin haytınıza ”öteki kadın”

  Türk adeti gereği,alın karşınıza kadını,bırak kocamı o evli yapmayın,bak çocuğum var deyin,o ise yüzünüze bakmasın,karşınıza geçip kadın olsaydın da evinde tutsaydın desin. Sonra pes etmeyin,kocanızla konuşun,kayınpederinizle,kaynınızla… Çözüm yok. Sonra bir gün öğrenin ki borcunu yeni bitirdiğinz eviniz ”öteki kadın” istedi diye onun üzerine olmuş,kocanız eve gelmemeye başlamış,çocuklar aç sefil.

  Dava açın.
  Sonuç : Boşanma
  Çocuklar için büyük üniversitede diye 250,küçüğe 400,bana 450 nafaka.(Ev kiranız bile değl.)
  Bana aldattı diye 10.000 TL manevi,10.000 TL maddi tazminat (Borcunu yeni bitirdiğim evimin sadece 4 taksidi)
  Sonra tak sepeti koluna herkes kendi yoluna
  Bu mu mantığınıza hukuka uyan?

  Öteki Kadına dava açmak hukuka ve mantığınıza uymuyor olabilir
  Ama emin olun ADALETE UYGUN
  Ve emin olun
  Ne hukuk ne de yaşamayan zihniyetin mantığı
  Esas sizken Öteki olmayı anlayamaz.

  Saygılarımla

  1. Adalet ile mantığın bu konuda örtüşmediğini Avukat bir arkadaşım da bana direk olarak söyledi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir