Anlaşmalı Boşanma mı Çekişmeli Boşanma mı?

Takip edin
Avukat Yasin GİRGİN son yazıları (TÜMÜNÜ GÖRÜN)

Boşanmaya karar verildikten sonra, üzerinde düşünülmesi gereken diğer bir konu da boşanmanın nasıl gerçekleştirileceğidir.

Bazı durumlarda eşlerden sadece biri boşanmaya yanaşırken, diğeri boşanmayı istemeyebilir. Bunun nedenleri eşini sevmesi olabileceği gibi ortak çocuklar, mali bağımlılıklar ya da boşanma nedeniyle uğrayacağını düşündüğü maddi kayıplar, çevresel baskılar vb. de olabilir.

Bu nedenlerle, anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanmanın farklılıklarının bilinmesi gerekir:

 • Mr.Yasin GİRGİN on TV
  Avukat Yasin Girgin

  Anlaşmalı boşanma zaman olarak daha kısa sürer; eşler bu sayede yeni bir hayata daha kısa sürede başlayabilir.

 • Eşler, çekişmeli boşanmada, süreç nedeniyle “boşanmış olma fikrine” daha iyi uyum sağlar. Anlaşmalı boşanmada sürecin kısa olması nedeniyle geçiş ve alışma dönemleri yoktur.
 • Anlaşmalı boşanma davasında eşlerin ortak çocukların velayeti, kişisel ilişki süresi, nafaka ve tazminatlar konusunda anlaşmaları gerekirken çekişmeli boşanma davasında bu konularda karar mahkemece verilir.
 • Anlaşmalı boşanma davalarında yanlış hazırlanan protokoller çok sayıda yeni davaya sebep olmaktadır. Çekişmeli boşanma davasında verilen karar Yargıtay’da incelenir ve bozulur ya da onanır.
 • Anlaşmalı boşanmada eşin mal varlığını başkalarına devretmesinin önüne geçilemez, çekişmeli boşanma sürecinde mal varlığı üzerine tedbir konulabilmektedir.
 • Anlaşmalı boşanmada iştirak nafakaları (çocuk için) genellikle uygun miktarda belirlenirken yoksulluk nafakaları (eş için) ise, eşin anlaşma için taviz vermek zorunda olduğunu düşünmesi nedeniyle gereğinden az miktarda kararlaştırılmaktadır.
 • Kadınlar genel olarak anlaşmalı boşanmada çekişmeli boşanmada elde edebileceğinden çok daha azına razı olmaktadır.
 • Anlaşmalı boşanmada tanık gerekmemekte iken, çekişmeli boşanmada evlilik birliğinin temelinden sarsıldığının tanık ve diğer delillerle ispatlanması gerekir.
 • Eşler anlaşmalı boşanma duruşmasına bizzat katılmak zorunda iken, çekişmeli boşanma duruşmalarına eşlerin katılma zorunluluğu yoktur.
 • Resmi nikah tarihinden itibaren bir tam yıllık süre doldurulmadığı takdirde anlaşmalı boşanma olmaz, ancak bir gün bile geçmiş olsa çekişmeli boşanma davası açılabilir.

Bu nedenle eşlerin;

 • haklarını tam olarak aldığı,
 • paylarına düşen malvarlığının paylaşıldığı, ev eşyalarının, ziynetlerin sahibine verildiği,
 • çocuklarla ilgili velayet, nafaka ve kişisel ilişki günlerinin tam ve yerinde belirlendiği,
 • kusurlu olanın kusurunu kabul ettiği durumlarda anlaşmalı boşanma uygun olabilir.

Yayınlayan

Avukat Yasin GİRGİN

Avukat Yasin GİRGİN, 1977 Ankara doğumludur. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş ve sonrasında 2 yıl boyunca Özel Hukuk Master programına devam etmiştir. 2004-5 yılları arasında yaptığı hakimlik dönemi dışında 13 Kasım 2000'den bu yana serbest avukatlık faaliyetini icra etmektedir. 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunan GİRGİN'in 120 köşe yazısı Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmıştır. GİRGİN, halen superhaber.com'da okur sorularını cevapladığı köşe yazılarını kaleme almaktadır. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen GİRGİN, Alman Uzman Avukatlık Yasası'nı da Türkçe'ye çevirmiştir.

“Anlaşmalı Boşanma mı Çekişmeli Boşanma mı?” için bir yorum

 1. merhabalar hocam ben eşimin beni aldattığını mesaj ve görgü şahidi ile ispatladım çekişmeli boşanma davası açtık yaklaşık bir senedir böyle devam ediyor cocuklarımın geçici velayeti bende şimdi ise karşı taraf anlaşmalı olarak boşanma teklifinde bulundu hiç bir şekilde maddi manevi tazminat alınıp verilmeksizin çocukların velayeti bende kalmak şartıyla anlaşmak istiyor karşılığında ziynet için açılan bir davamız var oda ondan feragat edecek takıları kendinin harcadığını ispat ettim böyle bir durumda anlaşmak benim için karlı mı olur yada kaybım ne olur fikrinizi alabilirmiyim.
  şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

' ANKARA BOŞANMA AVUKATI' ' BOŞANMA AVUKATI ANKARA' ' EN İYİ BOŞANMA AVUKATI ANKARA'